ماجراجویی های مارکوپولو در ایران - 5.0 out of 5 based on 1 vote

ماجراجویی های مارکوپولو در ایران

مارکوپولو یک تاجر، گردشگر، ماجراجو و نویسنده ایتالیایی مشهور بوده که به کشورهای مختلفی در قاره آسیا سفر کرده است. جالب است بدانید که مارکوپلو به ایران هم سفر کرده و حقایق جالبی را در مورد کشور باستانی ایران در سفرنامه خود نوشته است. در این مقاله قصد داریم تا بخشی از سفرنامه مارکو به ایران را بیان کنیم؛ با ما همراه باشید.  

ماجراجویی های مارکوپولو در ایران

آغاز سفر مارکوپولو به ایران: مغول ها و عروس چینی

ماجراجویی های مارکوپولو در ایران

بعد از حمله های متوالی مغول ها به ایران که بین سال های 1219 و 1221 میلادی رخ داد، مغول ها به اروپا رفتند. کوبلای خان Kublai Khan  که فرمانروای مغول ها در آن زمان بود با تاجران اروپایی روابط خوبی برقرار کرد. مارکو، پدرش و عمویش از آن جمله تاجران بودند که با فرمانروای مغول دوستی داشتند. آن ها به مدت 17 سال به عنوان میهمان کوبلای خان Kublai Khan در کشور چین اقامت کردند. البته آنها چند بار از کوبلای خان Kublai Khan  خواهش کردند که به آنها اجازه بدهد که چین را ترک کنند. اما او موافقت نکرد. در نهایت، در سال 1291 کوبلای خان Kublai Khan به آن ها یک ماموریت داد تا به ایران بروند، زیرا برادر زاده او، محمود غازان Mahmud Ghazan  که فرمانروای ایران بود به دنبال همسری از چین می گشت و به همین دلیل کوبلای خان از خانواده پولو درخواست کرد که عروس چینی برادرزاده اش را با خود به ایران ببرند.

سفر مارکوپولو در ایران: آغاز یک تجربه خارق العاده

ماجراجویی های مارکوپولو در ایران

خانواده پولو، سفر خود را از جنوب چین آغاز کردند و به بندر کشور سنگاپور رفتند، از کشور سری لانکا عبور کردند و در نهایت از طریق خلیج فارس به ایران رسیدند. این سفر دو سال طول کشید. آن ها سفر خود را با 600 نفر آغاز کردند، اما زمانی که به ایران رسیدند، تنها 18 نفر از آن جمع باقی مانده بودند. تحمل گرمای هوای هرمز و هم چنین غذاهای محلی برای آنها سخت بود. زمانی که خانواده پولو در هرمز به سر می بردند، خبر مرگ کوبلای خان Kublai Khan را دریافت کردند. البته آنها از شنیدن این خبر غمگین شدند؛ اما دیگر  آزاد بودند که به مکان های دیگر سفر کنند. مارکو از همان جا تصمیم گرفت که به شهر های دیگر ایران هم سفر کند.  

سفر مارکوپولو به ایران: بازدید از کرمان

ماجراجویی های مارکوپولو در ایران

مارکوپولو مدتی در جزیره هرمز اقامت داشت. هرمز یک شهر بندری بود و همیشه کشتی های بزرگ با بارهای مملو از ادویه جات، جواهرات، پوشاک و بسیاری کالاهای دیگر به این بندر وارد و از آن خارج می شدند. اما به دلیل گرمای بیش از حد، اقامت در این جزیره سخت بود. مارکو تصمیم گرفت به سمت مناطق شمالی ایران برود. او بعد از هشت روز به کرمان رسید. شهر کرمان در جنوب شرقی ایران قرار گرفته بود و به دلایل سیاسی و همچنین بخاطر مرزهایی که با قلمروهای شرقی داشت در مرکز توجه بود. کرمان در آن دوره، تحت فرمانروایی تاتارها قرار داشت. مارکوپولو  در سفر نامه اش از کرمان به عنوان شهر سنگ های قیمتی مانند فیروزه و معدن های صنعتی مانند معدن آهن نام برده است.

سفر مارکوپولو به ایران: تجربه ای شگفت انگیز در بیابان

مارکوپولو قبل از رسیدن به کرمان، در  یک منطقه خشک و فقیر  توقف کرد. در این منطقه، به دلیل کمبود آب، مردم کانل های زیر زمینی (قنات) حفر کرده بودند. دیدن چنین مکان خشکی برای مارکو غیر قابل تصور بود. این منطقه دشت کویر نام داشت. او بعد از گذشتن از این بیابان مشهور، به کوهبانان در کرمان رسید. این شهر یکی از باستانی ترین شهرهای ایران بود که اقامتگاه زرتشتی های ایران به شمار می رفت. این شهر با اینکه کوچک بود ولی در آن معدن های آهن و کارگاه های استیل زیادی قرار داشت.

سفر مارکوپولو به ایران: بازدید از خراسان

ماجراجویی های مارکوپولو در ایران

مارکوپولو بعد از کرمان به خراسان سفر کرد. منطقه خراسان در آن زمان تحت فرمانروایی مغول ها قرار داشت. در بازارهای خراسان، می توانستید داد و ستد پارچه های ابریشمی را از نزدیک مشاهده کنید. چیری که در این شهر برای مارکو جالب بود، فراوانی حبوبات، زمین های کشاورزی و میوه جات بود. مارکو مردم این منطقه را بخاطر ترسی که از تاتارها داشتند، مردمی پر درد و رنج توصیف کرده است.

سفر مارکوپولو به ایران: بازدید از یزد و کردستان

مارکوپولو بعد از خراستان به غرب ایران سفر کرد و به یزد رسید. مارکو در کتاب خود این شهر را به بزرگی یک پیاده روی هفت روزه توصیف کرده است. هم چنین در آن زمان، پارچه های ابریشمی یکی از محبوب ترین کالاهای موجود در یزد به شمار می رفت که تاجرانی از آن ها با عنوان پارچه یزدی یا ترمه یاد می نمودند. مارکو سپس به سمت غرب ایران حرکت کرد و به کردستان رسید که در آن زمان حکومت مستقلی داشت. سفر به کردستان برای مارکو جالب بود؛ زیرا اکثر مناطق ایران تحت سلطه مغول ها قرار داشت و این منطقه از سایر مناطق مستثنی بود.

سفر مارکوپولو به ایران: آشنایی با یک درخت خارق العاده

ماجراجویی های مارکوپولو در ایران

خانواده پولو قبل از سفر به غرب ایران، از یک شهر بسیار زیبا به نام تون و قائن بازدید کردند. مارکوپولو در کتاب خود از یک درخت خارق العاده در این شهر یاد می کند که مردم محلی آن را "درخت تنها"  می نامیدند. جالب است بدانید که این درخت در نقطه ای قرار داشت که جنگ بین اسکندر مقدونی و داریوش سوم شکل گرفته بود.

سفر مارکوپولو به ایران: آشنایی با حشاشین

یکی از بزرگترین و مهمترین سفرهای مارکوپولو، راه رفتن روی کوه الموت در قسمت غربی رشته کوه البرز بود. مارکو در الموت با پیر کوهستان یا همان حسن صباح Hassan-i Sabbah آشنا شد. آشنایی او  با این فرقه باعث شد تا با جنبه های مختلف تنوع مذهبی در ایران آشنا شود که بسیار برایش جالب بود.

سفر مارکوپولو به ایران: بازدید از ساوه

ماجراجویی های مارکوپولو در ایران

بعد از آن مارکوپولو به شهر ساوه رسید. مارکو زمانی که به مناطق شمالی ایران سفر می کرد، چشمه های آب گرم متعددی را دید که خاصیت درمانی داشتند. به دلیل اینکه مارکو بیشتر در مناطق بیابانی سفر کرده بود، دیدن این شهر با آب و هوای معتدل برایش جالب بود. مارکو در ساوه به طور اتفاقی یک معبد زرتشتی را دید که معبد پرستندگان آتش نامیده می شد. او در کتابش نوشته است که ایرانیان سعی داشتند که این آتش مقدس را همیشه روشن نگه دارند.

سفر مارکوپولو به ایران: داستان سه پادشاه

ماجراجویی های مارکوپولو در ایران

در بخش زندگی مارکوپولو آمده است که مردم آن منطقه اعتقاد داشتند در سالیان دراز، سه پادشاه از ساوه، آوه و کاشان به این منطقه آمده بودند تا یک پیامبر تازه متولد شده را ببینند. این سه پادشاه، سه سوغاتی برای نوزاد آوردند: طلا، عطر و درخت میرا. آن ها عقیده داشتند اگر نوزاد طلا را انتخاب کند، پادشاه است، اگر عطر را انتخاب کند، پیامبر است و اگر درخت میرا را برگزیند، مردی عاقل و داناست. ابتدا جوان ترین پادشاه وارد اتاق نوزاد شد و دید که نوزاد دقیقا مانند خودش است؛ این اتفاق برای دو پادشاه دیگر هم افتاد. در نهایت آنها تصمیم گرفتند که هر سه وارد اتاق نوزاد بشوند. اما زمانی که قدم به درون اتاق گذاشتند؛ با یک نوزاد سیزده روزه مواجه شدند. آن ها به نوزاد ادای احترام کردند و هر سه سوغاتی خود را به او تقدیم نمودند. سپس نوزاد به آن ها یک جعبه داد و سه پادشاه به سمت خانه هایشان بازگشتند. در مسیر، سه پادشاه جعبه را باز کردند و با یک سنگ روبرو شدند. آن ها نفهمیدند که این سنگ چیست و آن را داخل چاه انداختند. ناگهان آتشی از آسمان به سمت چاه زبانه کشید. آن ها از از اینکه سنگ را به درون چاه انداخته بودند، پشیمان شدند. آنها تکه های آتش را با خود به خانه هایشان بردند و معبدهایی ساختند تا آتش مقدس را در آن ها نگهداری کنند.

سفر مارکوپولو به ایران: بازدید از تبریز

ماجراجویی های مارکوپولو در ایران

آخرین شهری که مارکو از آن بازدید کرد، شهر تبریز بود. مارکو تبریز (توریز) را منطقه دژهای بزرگ می نامید. از نظر مارکو  در تبریز رخداد های تاریخی متعددی رخ داده است. هم چنین مارکوپولو متوجه شد که ارمنی ها، نسطوری ها، دومنیکن ها و گرجی ها در تبریز در کنار هم زندگی می کنند. گفته می شود به دلیل موقعیت جغرافیایی تبریز، مردم مختلف با مذهب های متفاوت در این شهر در کنار زندگی می کرده اند.

پایان یک تجربه شگفت انگیز در سفرهای مارکوپولو

ماجراجویی های مارکوپولو در ایران

زمانی که مارکو تصمیم گرفت از ایران خارج شود، وارد جاده ابریشم شد تا به چین برگردد. او در سفر خود به ایران، با فرهنگ های مختلف و مذاهب متنوع در قرن سیزدهم میلادی آشنا شد. البته بعد از مارکو، بسیاری از افراد سعی کردند تا مانند او به سراسر دنیا سفر کنند و زیبایی هایی که مارکو دیده بود را از نزدیک مشاهده نمایند.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

رستوران های مالزی

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر