ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مادیرا جزیره همیشه بهار در پرتغال

مادیرا جزیره همیشه بهار در پرتغال

جزیره ای وجود دارد که در تمامی روزهای سال، تاکید میکنم در تمامی روزهای سال بهاری است. اقیانوسی که جزیره را در آغوش گرفته است کوههای افراشته ای را بر فراز خود میبیند و آبی که این اقیانوس با خود میبرد و می آورد، آبی ترین رنگ جهان است. این جزیره سرشار است از میوه ها و غذاها و خوراکی هایی که با دیدنشان ترشح بزاق در دهانتان آنقدر بالا میرود تا آب از لب و لوچه شما بیرون خواهد ریخت. نوشیدنی هایی که هوس نوشیدن و سر برافراشتن را در وجود بیننده زنده میکنند. جزیره ای که به مروارید اطلس مشهور است، جزیره ای که در منطقه جغرافیایی متلعق به کشور پرتغال قرار دارد و نهایتا، جزیره ای که آن را مادیرا می نامند.
جالب اینجاست که دهه ها قبل، یک نویسنده بریتانیایی بنام پاول باولز از دوست خود نقل میکند که این جزیره یک جزیره خسته کننده و کسالت آور است. دوست باولز ادعا کرده بود که این جزیره پر است از زن های پیری که هیچ جذابیتی را در وجود آنها نمیتوان یافت. پاول باولز اما نتوانسته بود که این حرف ها را بپذیرد و چون همیشه هم عاشق جهانگردی و دیدن نقاط تازه بود، تصمیم میگیرد بلافاصله چمدان های خود را به مقصدی دور ببندد: پرتغال، مادیرا...
این نویسنده خوش ذوق بریتانیایی نقل میکند که در بدو ورود به این منطقه، مبهوت آرامش و وقار این جزیره میشود. او توصیفات بسیار زیبایی در وصف مادیرا می نگارد و از آن به بعد حجم ورود مردم به این جزیره افزایش قابل توجهی می یابد. در ادامه به بعضی جذابیت های موجود در جزیره مادیرا اشاره میکنیم. 

مادیرا جزیره همیشه بهار در پرتغال

استخر گدازه های سیاه

در جزیره مادیرا استخرهای موسوم به پورتو ونیز قرار دارد که به استخر حمام گدازه های سیاه نیز مشهورند. این مجموعه استخرها یکی از ناب ترین چیزهایی است که شما در سرتاسر این کره خاکی می توانید بیابید. از مرکز جزیره اگر بخواهید به سمت این استخرها حرکت کنید شاید چیزی حدود چهل تا پنجاه دقیقه از وقت شما را بگیرد اما مطمئنا ارزش این زمان کوتاه را خواهد داشت.
به آنجا که برسید میتوانید دور تا دور کوهها را قدم بزنید و با شبکه های بزرگ و تونل های عریضی که در دل این جزیره سنگی کنده شده آشنا بشوید. جاده ای برای رفتن به این مکان وجود دارد که حسابی کار مردم را راحت تر کرده است و اگرچه مضرات زیست محیطی نیز دارد و بارها راجع به خطرات کشیدن این جاده برای اکوسیستم جزیره هشدار داده شده است، اما نمیتوان از فواید این جاده برای رفتن به مناطق بکر جزیره یاد نکرد.
در منطقه موسوم به پورتو مونیز شما به نقطه ای خواهید رسید که بین امواج اقیانوس و فوران آتشفشان ها گیر افتاده است. این محبوس شدن بین دو حیطه باعث شده است که حلقه های تیز و تندی از گذازه های جمع شده در کنار آبشار بلندی شکل بگیرد.
این اتفاق باعث شده تا استخرهای شنای بسیار چشم نواز و زیبایی بوجود بیاید که دیدنش هوس آب تنی را به دل هر مسافری می اندازد. جالب است که این گدازه های سرد شده باعث گشته اند که دیواره های طبیعی مابین استخرهای ایجاد شود و این تقسیم بندی طبیعی خودش یکی از نقاط دیدنی جزیره می باشد. 

مادیرا جزیره همیشه بهار در پرتغال

 قدم زدن در سطح جزیره میتواند شما را حسابی بر سر وجد بیاورد

مجموعه جاده ها و راههایی وجود دارد که جزیره مادیرا را تبدیل به یک صفحه شطرنج کرده است. صفحه ای که اگر بر روی کاغذ ترسیم شود پر است از خطوط پیچ در پیچی که همدیگر را قطع کرده اند. این راهها و مسیرهای ویژه میتوانند در طول روز مقدار زیادی از کالری های شما را بسوزانند.
حدود دو هزار و نود کیلومتر راه وجود دارد که متشکل از کانال هایی برای آبیاری و همچنین پیاده راههایی است که جلوه فوق العاده ای به این جزیره داده اند. بسیای از این مجموعه راهها نیز از حومه کوهستانی جزیره مادیرا در پرتغال رد شده و با نام لواداس شناخته میشوند. 

مادیرا جزیره همیشه بهار در پرتغال

در کنار این شبکه ارتباطی، جنگلی نیز بن نام لاریسیلوا وجود دارد. میتوان اینگونه گفت که در مادیرا، بیشتر راهها به جنگل لاریسیلوا ختم میشوند. لاریسیلوا را پوشش گیاهی نیمه گرمسیری شکل میدهد که تا قبل از اینکه توسط فاتحان پرتغالی به خاک این کشور ملحق شود کل این جزیره را همین نوع پوشش شکل داده بود.
مکان زیبای دیگری نیز وجود دارد که شما باید در آن قدم بزنید و این کار یکی از لذت بخش ترین کارهای عمرتان خواهد بود. منطقه لوادا دو کالدیه رائو، متشکل از 4 مایل راه و جاده است که با پیچ و تاب شدیدی شما را به میان جنگل های پر برگ و مناظر بکر و زیبایی هدایت خواهد کرد. شما از کنار اقیانوس عبور میکنید تا اینکه بالاخره وارد این منطقه شوید و ناگهان، با تصویری روبرو میشوید که ممکن است خیال کنید خواب است. آبشاری به طول 91 متر مقابل شما قرار دارد!

محصولات کشاورزی گرمسیری که در بازار این جزیره وجود دارد

تصور کنید که در جزیره زیبایی که تاکنون وصف شده، شما زنان گل فروشی را ببینید که لباس های سرتا پا رنگی به تن کرده اند و شاخه ای گل را در ازای ورود به جزیره زیبایشان به شما خواهند داد. در این بازار البته همه نوع کسب و کاری جاری است. از کبریت فروشی تا بازار ماهی فروش ها، از میوه های رنگارنگ و گرمسیری تا محصولاتی که شاید تا به حال اسمشان را هم نشنیده باشید.
در این جزیره روییدن بسیاری از محصولات امری طبیعی محسوب میشود. موزهای جزیره که توسط فروشندگان با چاشنی های مختلفی بسته بندی میشوند. میوه های موسوم به گل ساعتی که از پاپایا تا سیب های کاستارد و نوعی از میوه لذیذ که بسیار به مخروط کاج شبیه است و مزه اش نیز چیزی مابین موز و آناناس است! همه این ها را در این جزیره خواهید دید.

بجای خوابیدن درون دستگاه برونزه، به پورتو سانتو بروید. 

مادیرا جزیره همیشه بهار در پرتغال

 بگذارید همین اول چیزی را که وجود ندارد به شما بگویم. پورتو سانتو ساحل ندارد! و اتفاقا این نکته یکی از عجایب این جزیره فوق العاده محسوب میشود.
از مرکز جزیره و هیاهوی آن که دور میشوید، اگر سوار بر هواپیمای محلی آنجا شده و 15 دقیقه راه را تحمل نمایید، منطقه ای وجود دارد که به خواهر کوچک جزیره مادیرا مشهور است. حدودا شش مایل که متشکل از شن هایی که به طلای خالص شبیه هستند. این منطقه طلایی و بسیار زیبا با یک قوس که شبیه به رنگین کمان است دورتا دور جزیره را در بر گرفته است. شما با همان 15 دقیقه طی مسیر، خود را در این سرزمین که گویی از وسط کارتون های دیزنی سر برآورده است، خواهید یافت.
در فصل تابستان، حدود پنج هزار نفر از مردم ساکن خود جزیره به این منطقه میروند تا خود را برنزه کنند. در دیگر فصل های سال نیز البته میتوان همین کار را انجام داد که در این صورت سکوت بیشتری هم بر منطقه حاکم است. حتی باید بدانید که در این جا خانه متعلق به کریستف کلمب کاشف قاره امریکا نیز قرار دارد. دیگر از جذابیت چه چیزی کم دارد این جزیره؟!

ساندویچ های ماهی یال اسبی را با اسنک بار کوکا کولا میل کنید.

در کنار بازار پر جنب و جوش و فوق العاده این جزیره غذاخوری های دنجی نیز قرار دارند که شما از میل کردن غذاهای مخصوص آنجا لذت زیادی خواهید برد. غذاهای سیاه رنگی که به مانند یک مار، باریک و پیچیده هستند. چشم های برآمده و آرواره هایی شبیه آرواره های سفت و سخت یک گرگ را باید گاز بزنید و از طعم شیرین و فرح بخش آن لذت ببرید.
ماهی یال اسبی نوعی از غذای بسیار محبوب جزیره است که در جزیره مادیرای پرتغال میتوانید بیابید. بدن این ماهی سفید و نرم است و به راحتی هم سرو میشود. همچنین اسنک بار کوکاکولا با نمای جالبی که به سنگ مرمر هم شباهت دارد نوعی از ساندویچ را سرو میکند که در آن ماهی یال اسبی نیز وجود دارد. این ماهی را آنها درپیاز و سرکه و درون یک برگ صاف بنام بولدو دو کاکو خوابانده اند تا لذت خوردنش را حسابی افزایش بدهد.
البته بعد از میل این غذای افسانه ای، نوعی نوشیدنی هم وجود دارد که درون لیوان یخ زده پر از نوشیدنی مرجانی جزیره ریخته میشود. 

مادیرا جزیره همیشه بهار در پرتغال

 میکلین، ستاره جزیره مادیرا است و از آن لذت خواهید برد

میکلین نوعی غذای فانتزی و لذیذ است که آشپزی بنام خولیو پریرا از محواد محلی برای طبخ آن استفاده میکند. رستوران هایی که در جزیره مادیرا وجود دارند بعلت توجه زیادشان به رضایت مشتری در حال کسب شهرت و اعتبار هستند و بنابراین شما از خوردن میکیلن هم در آنجا لذت خواهید برد.
برای اینکه بتوانید یک وعده غذایی کوچک و به یاد ماندنی را صرف کنید باید به رستوران فایا دوس پادرس بروید. این رستوران روی سطح کوچکی از زمین در پای صخره هایی به ارتفاع حدودا هشتصد و بیست متر واقع است. برای اینکه به این رستوران راه پیدا کنید فقط باید از تله کابین مخصوصی که تعبیه شده استفاده کرده و به میزهایی که زیر سایه نخل ها چیده شده اند برسید. نمایی در انتها مقابل شما قرار خواهد گرفت که به سمت ساحلی پر از سنگریزه است.
در اطراف آنجا نیز باغ و بوستان هایی وجود دارند که پر از میوه ها و سبزیجات رنگارنگ هستند ماهی گیرانی که در آن محل مشغول به کار هستند نیز دائما صیدهای خود را برای آن رستوران برده و شما ماهی های تازه آنان را میل خواهید کرد.

مکان بعدی: کوینتا 

مادیرا جزیره همیشه بهار در پرتغال

 فونچال هتل های عریض و طویلی دارد که عموما هم رو به اقیانوس قرار دارند. در کنار این اما، انتخاب دیگری هم میتوانید داشته باشید. کوینتاها؛ خانه های اشرافی و مجللی هستند که میتوانید یک زندگی موقت لاکچری را در آن تجربه کرده و از بودن در حومه شهر و در جایی که نوشیدنی های مختلفی سرو میشوند حظ ببرید.
در تپه های نیز که مشرف به اقیانوس در اطراف جزیره برپا هستند، مجموعه ای از این خانه ها ساخته شده اند که بیش از هر چیز، به باغ هایی تبدیل شده اند که گویی شما را به دنیای باستان در قاره اروپا میبرند.
در کنار این ها نیز، کازا ولا دو پالیرو ها وجود دارند که مکانی برای شکار کردن هستند. مکان دیگری بنام کوینتا جاردینز دو لاگو قرار دارد که زمانی منزل یک ژنرال معروف انگلیسی بوده و در آن از جزیره در مقابل حملات ناپلئون بناپارت و لشگرش دفاع کرده است.

فلمنگی و فنچال

قرن پازندهم، جزیره مادیرا در واقع جایی بود که بیش از هر چیزی به نیشکر های مخصوصش مشهور بود. این نیشکر ها به اروپای شمالی صادر میشدند و فروشندگانی در شهر بروژ نروژ از خریداران این نیشکر بودند. فونچال در واقع صندوقچه کارهای هنری افراد مشهوری از جمله جرارد دیوید و دیریک بوتس است و سایر هنرمندانی که از فلنگی به آنجا آمده بوودند.
شما البته با بازدید کردن از موزه هندر ساکرا و یا کلیسای جامع شهر دکورهای زیبای دیگری نیز خواهید دید که نوع معماری جزیره را با خود به همراه دارند.

جایی برای مخفی شدن راهبه ها

کورال داس فریراس، روستایی است که دور تا دور آن را مجموعه کوههای بلندی محاصره کرده اند. اسم این روستا برگرفته از نام راهبه ها (یا همان فریراس) است که در این روستا پنهان میشدند تا دزدان دریایی نتوانند به آنها آسیبی برسانند. البته این شهر شاه بلوط های زیادی هم دارد که از زمین هایی که شیب کمتری دارند جمع آوری شده و شهرت خوبی را نیز دارا هستند
این شاه بلوط ها، در هر فصل خاصی بصورت کبابی و یا بهتر است بگوییم آتش زده، در خیابان و پیاده رو و کوچه های جزیره سرو میشوند. همچنین میتوانید آنها را به همراه وعده های مختلف غذایی نیز میل کنید تا از طعم لذت بخش و فراموش نشدنی آن در امان نمانید.

از تنوع نوشیدنی در این جزیره سرگیجه خواهید گرفت

نوشیدنی های مختلفی که در این جزیره وجود دارند، هر کدام نامی پرتغالی را بر روی خود یدک میکشند که نتیجتا، تشخیص هر کدام از بقیه برایتان بسیار سخت خواهد بود. اما به هر حال نیمی از لذت این جزیره را تست کردن نوشیدنی های مختلف موجود در بازار تشکیل میدهد.
بخش زیادی از این نوشیدنی ها از انگورهایی همچون: سرسیالز، ردهوس و غیره بدست می آیند. این نوشیدنی ها یا به صورت نوشابه و یا به صورت نوشیدنی معمولی درون لیوان سرو میشوند. بعضی از آنها را میتوانید به همراه کلوچه های مخصوص جزیره بنوشید که البته پیشنهاد ما کیک های موسوم به کیک شهد است که بسیاری آن را نماد این منطقه میدانند.

راهروی هوایی که میتواند مثل قرص اعصاب عمل کند

بی شک بسیاری از مسافرت ها برای تسکین روح و روان انجام میشوند. انسان ها در جوامع مدرن لحظه ای سکوت را تجربه نمیکنند و اکثرا هم با تن دادن به زندگی کسالت آور روزمره ، خودشان را از تجربه کردن تجربه های خارق العاده محروم کرده اند.
بهتر است بدانید که راهرویی هوایی بنام کابو گیرائو وجود دارد که با کف شیشه ای به عابران این اجازه را میدهد که، اقیانوس اطلس را در عمق هزار و نهصد فوتی ببینند. این راهروی هوایی با صخره های مرتفعی که در ایرلند و نروژ قرار دارند رقابت سختی دارد و دل بسیاری از کسانی که به اینجا می آنید را میرباید.
و اما تماشای غروب خورشید از میان این راهروی هوایی، تجربه ای است که نمیتوان با کلمات آن را وصف کرد. فقط باید دید و با چشم دل آن را هضم کرد.

گل های جزیره

در میان این جزیره تا دلتان بخواهد باغهای عجیب و غریب وجود دارد اما باغ یاردیم بونتانیکو دا مادیرا، به نوعی مادر تمام این باغ هاست. در این باغ افزون بر سه هزار نوع گل وجود دارد که هر کدام با رنگ و طرح و عطر خاص خودشان، مسافران را دیوانه خود میکنند.
شکوفه هایی همچون گل شمعدانی مادیرا در این باغ میروید که با داشتن رنگی اعجاب برانگیز و بنفش مخصوصی که انگار فقط درون این گل ریخته شده و بس، تا دلتان بخواهد در جزیره دیده میشود. اکثر باغهای جزیره نیز حول محور خانه بسیار عریضی برپا شده اند که توسط یک خانواده انگلیسی در قرن هجدهم ساخته شده است.  

مادیرا جزیره همیشه بهار در پرتغال

 و اما زادگاه غول فوتبال دنیا

دوگانه مسی و رونالدو یکی از دو گانه های مهم سالهای اخیر است. مسی را خداوندگار فوتبال میدانند و کریس رونالدو، انسانی عاصی است که مقابل این الهه قد برافراشته است. نکته بسیار جالب اینجاست که این جزیره زادگاه کریستیانو رونالدو، ستاره سابق تیمهای منچستر یونایتد، رئال مادرید و حال حاضر یوونتوس ایتالیا است.
در سال دو هزار و شانزده، خود کریس رونالدو شخصا پروژه بزرگی را در این جزیره کلید زد و هتل پستانا نیز از دستاوردهای پروژه جاه طلبانه او در این جزیره است. گویا تماشای بازی با توپ او کافی نیست و رونالدو میخواهد لذتی افزون بر فوتبال را مخصوص کسانی که از زادگاهش دیدن میکنند، به آنها هدیه کند.
هتل سی آر سون، که مخفف و برند جهانی او در فوتبال است، نام یکی دیگر از هتل های معروف این جزیره است. این هتل با داشتن مجموعه ورزشی بسیار بزرگی برای بادی بیلدینگ، جکوزی و استخر آب سرد، سرویس ورزشی ویژه ای را میدهد به کسانی که سالها ساق های عضلانی رونالدو را از تلویزیون دیده اند و با حیرت او را فرا انسان دانسته اند. 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور هند ویژه بهار 95

تور هند ویژه تعطیلات بهار 95

تور دبی ویژه بهار 95

تور دبی ویژه تعطیلات بهار 95

تور سنگاپور ویژه بهار 95

تور سنگاپور ویژه تعطیلات بهار 95

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد