ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

آشنایی با تالاب میانکاله مازندران

استان مازندران از گذشته های دور به دلیل آب و هوای بکر و بهره مندی از مناطق سرسبز و دلنشین به عنوان یکی از مناطقی که مورد استقبال مردم در ایران  به حساب می آید شناخته شده است. داشتن برخی از جلوه های منحصر به فرد در این مکان ارزش گشت و گذار در این منطقه را دو صد چندان می کند، یکی از این جلوه ها وجود تالابی ویژه و جذاب در شهرستان بهشهر از توابع استان مازندران می باشد. که می توان گفت تقریبا 300 کیلومتر از تهران فاصله دارد.

 اگر بخواهید از تهران به سمت این تالاب حرکت کنید می توانید از جاده هراز برای رسیدن به آمل استفاده کرده و سپس خروجی های آمل، به سمت قائمشهر، بابل، ساری را انتخاب کنید. از ساری به سمت بهشهر هم چنان مسیر خود را ادامه دهید. از بهشهر هم تا خود تالاب میانکاله می توانید از مسیر خوش آب و هوای تالاب لپوی و جاده ساحلی را با مسافتی در حدود 5 کیلومتر طی کنید تا به خود تالاب برسید. البته مسیر نکا به راغمرز یک انتخاب دیگری پیش روی شماست، که از آن هم برای رسیدن به تالاب می توانید استفاده کنید، البته این در صورتی است که قصد سفر شما مستقیما تالاب میانکاله باشد. این تالاب یکی از 12 تالاب های به ثبت رسیده می باشد که هر یک طرفداران مخصوص به خود را دارند.

آشنایی با تالاب میانکاله مازندران

این تالاب یک زیستگاه با ارزش غذایی بالا برای پرندگان به حساب می آید به همین دلیل نام بهشت پرندگان به این تالاب داده شده است و یک مسافر خانه عالی برای فلامینگوها که با بال های آتشین خود چشم هر بیننده ای را به خود خیره می سازند، قوها، پلیکان ها، مرغابی ها، انواع قو، غاز و حتی میزبان برخی گونه های پرنده های شکاری از قبیل عقاب دریایی دم سفید که لقب چهارمین عقاب بزرگ دنیا را به دوش می کشد و سنقر تالابی می باشد که خود را در فصول پاییز سال به این مکان رسانده و تا اواخر زمستان در آنجا اقامت می کنند.

آشنایی با تالاب میانکاله مازندران

این تالاب تنها بعنوان یک گذرگاه پرندگان نبوده و جایگاه خود را به عنوان یک زیست بوم عالی در میان پرندگانی مانند قرقاول، و حیواناتی خشکی زی از قبیل گرگ، روباه، گربه وحشی به خوبی یافته است. دارا بودن ماهیانی هم چون کپور، کفال، انواع ماهیان خاویاری منبع تغذیه بی شماری را برای این پرندگان ایجاده کرده است.

وجود این گنجینه ملی از حیوانات و پرندگان باعث شده مسئولان حفاظت محیط زیست در پی حفاظت از آن برآمده و ورود به این محوطه را محدود به داشتن مجوزهای رسمی از سازمان حفاظت کرده اند. میانکاله واژه تغییر یافته ای از عنوان قلعه می باشد که دست خوش تغییر نام شده است. طبیعت میانکاله تنها به وجود تالاب ختم نمی شود، بلکه وجود جنگل های انارستان، درختچه های گز و تمشک و باتلاق ها، در کنار تپه های شنی چشم اندازهای باور نکردنی به آن بخشیده است.

آشنایی با تالاب میانکاله مازندران

این تالاب بهترین مکان برای تماشای گونه های بسیار مختلف پرندگان و به تماشا نشستن راز خلقت این موجودات بسیار زیباست، آن چنان که نام زیبای بهشت پرنده نگری برازنده این مکان است. در صورتیکه قصد سفر به این مکان دیدنی را دارید می توانید از جاذبه های طبیعت گردی دیگری مانند دشت ناز، شبه جزیره میانکاله و... بهره ببرید.

 

 آشنایی با تالاب میانکاله مازندران

 

کلیک ها: 15
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

ساری و جاذبه های گردشگری آن

جاذبه هاي گردشگری ساري در شهرهای شمالی و شهرستان هاي استان مازندران بيشتر مورد توجه قرار گرفته است به طوری که در تمام روزهاي سال ميزبان گردشگران داخلي و خارجي است.

پارك جنگلي ميرزا كوچك خان

اين پارك در استان مازندران و نزديكي شهر آمل واقع شده است، حدودا٤٤٠ هكتار وسعت دارد و مورد بازديد مسافران بين راهي و همچنين شهروندان آملي نيز هست. اين پارك يكي از قديمي ترين پارك هاي جنگلي استان مازندران است كه با جنگل هاي انبوه و جاده اي زيبا يكي از بزرگترين پارك هاي جنگلي خاورميانه و دومين پارك جنگلي استان مازندران محسوب مي شود.

از امكانات تفرجگاهي اين پارک می توان به سكوي  نصب چادر،قهوه خانه و رستوران،آب آشاميدني،جايگاه سواركاري و ...اشاره کرد.از جاذبه هاي دیگر اين پارك، جنگل هاي انبوه،آبشار ماهان،درختان ميوه اي،چشمه آب سرد،هزار پله و... است.

باداب سورت

باداب سورت چشمه اي پلكاني تراورتني بي نظير در ايران،كه واقع در روستاي ارست بخش چهاردانگه ي شهرستان ساري مي باشد.ثبت جهاني اين باداب پس از پاموكاله تركيه،به عنوان دومين چشمه ي آب شور جهان بوده است،اين چشمه توسط سازمان  ميراث فرهنگي در سال ١٣٨٧ پاش كوه دماوند به عنوان دومين ميراث طبيعي ايران در فهرست آثار ملي ثبت شد.اطراف چشمه پوشيده از درختچه هاي زرشك وحشي و جنگل هاي سوزني است.اين باداب داراي چشمه هايي است كه همگي آن ها از لحاظ رنگ ،بو،مزه و حجم آب با هم فرق دارند.جريان آب هاي معدني و رسوبي اين چشمه ها طي سال هاي طولاني در شيب پايين دست خود، صدها طبقه و ده ها حوضچه پلكاني زيبا را كه در واقع ويژگي منحصر به فرد چشمه هاي باداب سورت است به رنگ هاي زرد،قرمز و نارنجي را بوجود آورده،و چشم اندازي بي نظيري دارد.

درياچه ميانشه(چورت)

اين درياچه در سال١٣٢٠بر اثر زمين لرزه و رانش زمين و به دنبال آن بسته شدن مسير آب چشمه اي در كنار درياچه قرار دارد،بوجود آمده است.وسعت اين درياچه حدود ٢.٥هكتار است،و هنگام كاهش آب پديدار شدن درختچه هايي كه در اين محل باقي مانده اند منظره زيبايي را بوجود مي آورد.

شكل هندسي درياچه بيضي مانند بوده و در شكاف دره اي با شيب زياد قرار گرفته و دور تا دور درياچه را جنگل ها و پوشش گياهي انبوه و درختان كهن سال در برگرفته.

برج رسكت

 اين برج جز جاذبه هاي تاريخي شهرستان ساري محسوب مي شود، كه به احتمال زياد آرامگاه يكي از اعضاي خاندان باونديان به نام شهريار ابن قارون است.

اين برج يكي از برج هاي مدور آجري متعلق به قرن ٥هجري قمري ميباشد كه در روستايي با همين نام واقع شده است. سوالي كه براي بيشتر مردم پيش مي آيد اين است كه چگونه اين بناي آجري در شيبي تند پابرجا مانده است؟

برج رسكت ١٨متر ارتفاع دارد و محيط پايين آن تقريبا ١٥متر است و دو كتيبه آجري به خط پهلوي و ساساني و خط كوفي در روي آن به چشم مي خورد.

تالاب حميد آباد 

اين تالاب هم از ديگر جاذبه هاي طبيعي مازندران است كه در روستاي زيباي حميد آباد واقع شده است.اين تالاب  با وجود پرندگان مهاجر و پوشيده شدن از گل هاي نيلوفر آبي مخصوصا  در زمان باز شدن جلوه اي دو چندان به اين تالاب مي دهند.

پناهگاه حيات وحش دشت ناز

اگه جز دوستداران طبيعت و حيات وحش هستيد اين مكان را به شما پيشنهاد مي كنيم اين پناهگاه با مساحت ٥٥ هكتار در ميان جنگل هاي جلگه اي قرار گرفته و محل زندگي و تكثير گوزن ايراني است و گردشگران مي توانند در اين منطقه از ديدن گوزن و كبوتر و قرقاول لذت ببرند البته داشتن مجوز از سازمان محيط زيست الزامي است.

میدان ساعت

هنگام سفر به این شهر اولین چیزی که نظرتان را جلب می کند، میدان ساعت است. این میدان یک ساعت عقربه ای دارد که پس از  تغییر ساعت زنگ آن به صدا در می آمد ولی در سال 80 صدای آن به دلیل این که در شهر پخش می شد، قطع گردید. این اثر در خیابان جمهوری شهرستان ساری واقع شده است.

 

کلیک ها: 48
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

همه چیز در مورد جواهر ده رامسر و زیبایی های اطراف آن

رامسر یکی از شهرستان های استان مازندران است که دارای طبیعت بکر و دست نخورده است. این شهر از آب‌ و هوای بسیار خوبی برخوردار است که با این آب و هوای مطبوع مکانی بسیار مناسب برای گردشگری است و می تواند خاطره ی خوبی را برای شما ایجاد کند. جواهرده از روستاهای مازندران و شهرستان رامسر است که از لحاظ موقعیت مکانی در ۲۶ کیلومتری این شهرستان قرار گرفته است.

جواهر ده در فصل تابستان به دلیل آب و هوای مطبوع گردشگران بسیاری را جذب کرده است. این روستا علاوه بر آب و هوای خنک از زیبایی هایی مانند چشمه سارها برخوردار است. در فصل زمستان نیز کوه های پر برفش زیبایی خاصی به این روستا اضافه کرده ولی به دلیل اقامت مشکل در این فصل گردشگران بسیار کم هستند. این روستا از زیبایی های لذت بخشی برخوردار است که پوشش گیاهی نیز در اطراف جواهر ده طبیعت خاصی دارد. جنگل های سرسبز در زمستان از برف پوشیده می شوند. این شاهکار طبیعت در ارتفاع ۲ هزار متری دریای خزر قرار گرفته است.

این روستا دارای جاذبه های طبیعی فراوانی از جمله سرخ تله و اژک سه براره  ژه می باشد. قله سرخ تله میان این دو کوه قرار گرفته است. از مکان های دیدنی و جذاب این روستا می توان به چشمه های معروف و درمانی آن و همچنین یخچال های دایمی آن اشاره کرد.

جویبارها، پارک جنگلی و رودخانه های آن از جمله جاذبه های طبیعی این روستا هستند که مقصد عاشقان طبیعت و پذیرای مهمانان داخلی و خارجی بسیاری می باشند. در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر رامسر آبشار صفا رود قرار گرفته که فصلی است. با دیدن این مناظر طبیعی خاطرات به یادماندنی برای خود رقم بزنید. این رودخانه در ۲۴ کیلومتری جنوب غرب رامسر قرار دارد. گهواره سنگی و شیر سنگی نیز از مناظر دیدنی جواهر ده می باشند.

از آثار تاریخی این روستا می توان به مسجد آدینه و معبد و آتشکده زرتشتیان و گورهای گبری اشاره کرد. این معبد متعلق به دوره میترا پرستی است. وجود گورها نشان دهنده ی این است که در این دوره مردگان را دفن نمی کردند بلکه خوراک پرنده ها می کردند. هر چند مسجد آدینه به وسیله ی آذرخش آتش گرفت ولی با این وجود در حال حاضر نیز گویای تمدن گذشته این روستا نیز هست.

کوه نوردی

در این منطقه به راحتی می توانید از مناطق کوهستانی و ارتفاعات آن لذت ببرید. با وارد شدن به این منطقه می توانید از ارتفاعات آن برای کوه نوردی استفاده کنید. چشم اندازهای این منطقه بسیار دیدنی و جذاب می باشد. با صعود به آن ها می توانید مناظری زیبا و تکرار نشدنی را مشاهده کنید. شاید در ابتدا بالا رفتن سخت باشد ولی زمانی که زیبایی ها مناظر بالا را مشاهده کنید تمام خستگی هایتان برطرف می شود. دقت کنید اگر به مسیر آشنایی ندارید حتما از یک راهنما کمک بگیرید.

تماشای مسابقات کشتی و والیبال

اگر نمی خواهید مسابقات جذاب کشتی گیری و والیبال را از دست بدهید حتما برای مشاهده آن به این منطقه بیایید و شاهده رقابت های جذاب آن باشید. این مسابقات در روستای جواهرده رامسر برگزار می شود. در حین مسابقه به راحتی می توانید سر وصداها را از فاصله دور بشنوید در نتیجه به راحتی می توانید محل برگزاری مسابقات را پیدا کنید.

کلیک ها: 26
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

آشنایی با کوه دماوند و زیبایی های اطراف آن

کوه دماوند یکی از کوه های واقع در شمال ایران است که حتی در سطوح بین المللی نیز مطرح شده و به عنوان یکی از مناطق زیبای کوهستانی در سطح جهانی عنوان شده است. جالب است بدانید این کوه مرتفع ترین کوه خاورمیانه است. این کوه در استان مازندران واقع شده است و از این جهت باعث شده که این استان به یکی از مقاصد گردشگری به ویژه در فصول سرد سال تبدیل شده است. این استان سالانه گردشگران و مسافران زیادی را در خود جای داده و از آن ها استقبال می کند. اکثر مردم برای دیدن این کوه مهم و زیبای ایران به این استان سفر می کنند و ساعات خوشی را در این کوه سپری می کنند.

دماوند  هنگامی که هوا آفتابی و صاف است مناظر و شهرهای اطراف مانند تهران و ورامین را به خوبی نشان می دهد و از آن ارتفاع چشم انداز زیبایی از شهر های مختلف را می توانید مشاهده کنید. از کوه دماوند حتی در اساطیر و داستان های قدیمی و کهن و اصیل ایرانی بسیار یاد شده است. حتی در وصف این کوه شاعر بزرگ ایرانی ملک الشعرای بهار هم شعر سروده است. جالب است بدانید این کوه در سال 1381 به عنوان اثر طبیعی ملی ایران به ثبت رسید و از آن سال به بعد از کوه دماوند محافظت ویژه ای می شود. در ادامه قصد داریم با این کوه مرتفع و مهم ایرانی که در سطح جهانی مطرح شده و زیبایی آن آوازه ی همه است بیشتر آشنا شویم و حتی جاذبه های نزدیک و اطراف آن را نیز بررسی کنیم تا هنگام گشت و گزار و تفریح در این منطقه بتوانید از بازدید از جاذبه های دیگر هم نهایت لذت را ببرید. پس با ادامه ی این مقاله با ما همراه باشید.

اطلاعات عمومی درباره ی کوه دماوند

کوه دماوند در شمال ایران قرار گرفته است و همنین به مرتفع ترین کوه ایران و خاور میانه معروف است. این کوه در واقع جزء مرکزی رشته کوه های البرز است و در قسمت جنوبی دریای مازندران قرار گرفته است. ارتفاع این کوه معادل 5 هزار و ششصد و هفتاد و یک متر اعلام شده است. جالب است بدانید این کوه یکی از کوه های آتشفشان است که نظر فعالیت این آتشفشان در زمره ی آتشفشان های نیمه فعال قرار گرفته است. قدمت این کوه به حدودا 38 هزار و پانصد سال پیش باز می گردد و آخرین فورانی که در این ناحیه صورت گرفته است مربوط به 5 هزار و سیصد سال قبل از میلاد بوده است و از آن به بعد فعالیتی از این آتش فشان ها ثبت و دیده نشده است. در حال حاضر این کوه به شدت تحت محافظت قرار گرفته است زیرا هم ارزش ملی و جهانی و هم قدمت تاریخی زیادی دارد.

شهر های نزدیکی که در دامنه ی کوه دماوند قرار دارند عبارتند از شهر گزنک و شهر رینه. همچنین نکته ی حائز اهمیت در باره ی این کوه بسیار مرتفع ایرانی این است که رودخانه های متعددی در اطراف این کوه شکل گرفته اند که از مهم ترین آن های می توان به رودخانه ی هراز در جنوب این کوه، رودخانه ی لار، دیو آسیاب در قسمت غربی، رودخانه ی پنج او یا همان پنج آب نیز در قسمت شرق کوه دماوند قرار دارند. تاکنون عکس های هوایی بسیار زیادی از این کوه گرفته شده است که اطلاعات زیادی نظیر به ارتفع مناطق اطراف این کوه را به ما می دهد.

درباره ی دمای این ناحیه می  توان گفته که پایین ترین دمایی که تا به حال در کوه های دماوند تجربه شده است، منفی شصت درجه می باشد. این مقدار دما را در زمستان می توانید شاهد باشید. همچنین بیشترین مقدار دما در این کوه منفی دو درجه است که در تابستان صورت می دهد. در این منطقه شامل طوفان های متعددی نیز هستیم، که سرعت آن گاهی از 150 کیلومتر در ساعت نیز پیشی می گیرد. البته مقدار این سرعت در کوهپایه ها از 70 کیلومتر در ساعت تا به حال بیشتر نشده است. درباره ی میانگین بارش نیز در این منطقه می توان گفته که عمده ی این بارندگی ها به صورت بارش برف است که در سال حدودا هزار و چهارصد میلی متر است. فشار هوا در کوه دماوند نصف مقدار فشار سطح دریا می باشد.

آتشفشان کوه دماوند

همانطور که گفتیم آتشفشان دماوند نیمه فعال است و برای سالیان طولانی فعالیتی نداشته است. آخرین فوران این کوه مربوط به شش هزار تا دویست و هشتاد هزار سال قبل باز می گردد، همین اطلاعات است که خبر از قدمت کهن این کوه به ما می دهد. در حال حاضر در اطراف این کوه چشمه های گوگردی و آب گرمی وجود دارند که همین موضوع گواه از نیمه فعال بودن آتشفشان در این منطقه است. جالب است بدانید قطر دهانه ی آتشفشان این کوه تقریبا 400 متر است که روی آن را دریاچه ی یخی پوشش داده است.

روز ملی دماوند

به افتخار وجود این کوه مرتفع در ایران، یک روز را در تقویم به نام آن نهاده اند. این روز همزمان با روز تیرگان ( جشن اصیل ایرانی که در روز سیزدهم تیر ماه گرفته می شود) در مازندران یکی است. همچنین جالب است بدانید که انجمنی برای دوست داران کوه دماوند نیز تشکیل شده که این انجمن هر ساله این روز را در دامنه ی قله ی دماوند جشن می گیرند و به شادی و سرور می پردازند. اگر شما هم از علاقه مندان به این کوه هستید می توانید در این روز به این گروه ملحق شده و به گرامی داشت این قله ی مرتفع ایرانی بپردازید. البته علاوه بر این مراسم، مراسمات جالب دیگری نظیر مراسم برف چال نیز در این قسمت صورت می گیرد که فقط مختص به آقایان است.

جاذبه های گردشگری اطراف کوه دماوند

جاذبه های گردشگری طبیعی زیادی در اطراف این کوه قرار گرفته شده که اکثر گردشگران و بازدید کنندگان هنگام رفتن به این منطقه، به آن ها نیز سر می زنند. در ادامه به اختصار به معرفی چندین نمونه از این جاذبه های می پردازیم که قطعا برای شما نیز جذاب خواهد بود:

  • آبشار برف تنگه لار که در قسمت شرقی منطقه ی لار، واقع در کوه دماوند قرار گرفته است.
  • آبشار جنگلک
  • روستای چنار شرق
  • بقعه ی شیخ شریف گیلیاردی (شیخ بغدادی)
  • دریاچه ی تار
  • غار رود افشان

کلیک ها: 11
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

آشنایی با شهر تنکابن و جاذبه های گردشگری آن

شهر تنکابن یکی از شهرهای استان مازندران می باشد. این شهر دارای انواع مختلفی از جاذبه  تاریخی و تفریحی می باشد. طبیعت این شهر در ایران تک و یکتاز می باشد. تنکابن جزو شهرهای شمالی ایران می باشد که هر ساله گردشگران بیشماری به این شهر زیبا می آیند.

در سفر نامه ی ظهیر الدین مرعشی از این شهر یاد شده است و همچنین در مورد معنی این شهر توضیح داده شده است که پسوند بن آن به معنی پایین می باشد که به طور کلی به معنی پایین تنکا و یا زیر تنکا می باشد. بعضی افراد دیگر معنی لغوی تنکابن را به تنک آب بن می شناسند.

غار آبی دانیال

این غار طبیعی در فاصله ی ۳۰ کیلومتری شهرستان تنکابن قرار دارد. این غار نیز یکی از جاذبه های گردشگری شهر تنکابن می باشد. این غار به عنوان غار رودخانه ای شناخته می شود. همچنین دومین غار رودخانه ای بزرگ در ایران می باشد. این مکان بسیار شبیه با غار علیصدر می باشد.

در سقف غار دانیال آهک هایی به صورت آویزان وجود دارد که قدمت بعضی از آنها به میلیون ها سال برمی گردد. درون این غار می توانید رودخانه ای که در حال جریان است را مشاهده کنید. اگر وارد غار شوید متوجه خواهید شد که دمای آن از بیرون بسیار سردتر می باشد. درون این غار می توانید شاهده منظره ای جالب و دیدنی باشید. زمان لازم اینکه این قندیل های آهکی یک سانتی متر اضافه شود حدودا ۱۰۰ سال زمان احتیاج است.

پارک ملی خشکه داران

این پارک بسیار زیبا در فاصله ی ۳۰ کیلومتری محور تنکابن چالوس قرار دارد. پارک ملی خشکه داران از دریا ۱۲۰ متر فاصله دارد. همچنین این مکان در بین نشتارود و عباس آباد قرار دارد. این منطقه به عنوان جنگل جلگه ای در شمال ایران شناخته می شود. این جنگل یکی از جنگل های جلگه ای باقی مانده ی ایران می باشد.

وسعت این منطقه به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار متر مربع می رسد. به دلیل وجود این جنگل گونه های جانوری و گیاهی مختلفی در این منطقه قرار دارد. گونه های حیوانی که در این جنگل وجود دارد مانند: خوک، گربه وحشی، گرگ و... و گونه های گیاهی همانند: بلوط، لرگ، انار، ممرز و... موجود می باشد. یکی دیگر از جاذبه های این پارک می توان به موزه ی تاریخی طبیعی آن اشاره کرد.

جنگل دو هزار تنکابن

جنگل دو هزار به عنوان یکی از زیباترین مناطق گردشگری تنکابن شناخته می شود. اگر به جاذبه های گردشگری همچون جنگل و طبیعت علاقه دارید این جنگل بهترین مکان برای گردش و تفریح می باشد. می توانید در پیرامون این جنگل به پیاده روی بروید. در اطراف این جنگل می توانید از مناطق کوهستانی آن نیز لذت ببرید.

جنگل دو هزار دارای آب و هوای مناسب و دلپذیری می باشد. به دلیل آب و هوای مرطوب و مناسب آن و همچنین منظره ی دیدنی این منطقه به یک مکان گردشگری تبدیل شده است. در این جنگل می توانید شاهد رودخانه ی خروشان دو هزار باشید. این رود از ارتفاعات الموت و تخت سلیمان سرچشمه گرفته است و از دل این جنگل می گذرد، این رودخانه توانسته است به جنگل دو هزار نمای دیگری بدهد که باعث جذب گردشگران زیادی شده است. هر روزه توریست های زیادی برای دیدن این جنگل وارد شهر تنکابن می شوند.

کلیک ها: 26