ماساژ


یکی از نرمش هایی که موجب آرامش بدن می شود، ماساژ است. امروزه در اکثر کشورها ماساژ بدن به عنوان نوعی آرام سازی مورد توجه قرار گرفته است. امروزه ماساژ به شکل درمان مکمل وارد زندگی انسان ها شده و روز به روز در حال پیشرفت است.
فواید ماساژ:
اکثر مردم تصور می کنند ماساژ فقط جهت رفع خستگی است، در حالی که ماساژ نوعی تراپی است که در درمان عارضه های ذهنی و جسمی استفاده می شود و دارای پیشینه تاریخی است. در واقع ماساژ همان طب فشاری(طب سوزنی بدون استفاده از سوزن) و یک روش درمانی است که با استاندارد های علمی همراه شده و نسل به نسل انتقال یافته است.

ماساژتراپی


ماساژ باعث کاهش هیجان و استرس در شخص شده و حس آرامش و راحتی در فرد به وجود می آورد و در عین حال با تحریک عضلات باعث افزایش کارایی و قدرت اعضای بدن می شود.
تاثیر ماساژ بر جسم:
ماساژ علاوه بر این که به ریلکس شدن و آرامش جسم کمک می کند، برکشش عضلات و بهبود عملکرد رگ های عصبی و خونی در ناحیه ی مفاصل تاثیر می گذارد و موجب افزایش اکسیژن رسانی خون و تنظیم جریان خون در بدن می شود.
تاثیر ماساژ بر ذهن:
از لحاظ ذهنی نیز تنش، اضطراب و استرس را کاهش می دهد و بدن را هوشیار تر می کند.

ماساژتراپی


دیگر تاثیرات ماساژ:
ماساژ همچنین تاثیری کیفی بر زیبایی دارد و سبب آزاد سازی انرژی بدن می شود.
انواع ماساژ:
در جوامع گوناگون انواع ماساژ با اسامی مختلف و روش ها و تکنیک های متنوع در میان مردم وجود دارد که معروف ترین و علمی ترین موارد آن را ذکر می کنیم:

ماساژ تایلندی(تایی) و ماساژ سوئدی:
این دو نوع ماساژ که از نوع شرقی و غربی هستند، به عنوان ماساژ ریلکسیشن شناخته می شوند. در این ماساژها با تکنیک های ویژه به فشار روی عضلات (مبیلیزیشن عضلات) می پردازند که در فرد ایجاد حالت ریلکسی می کند. بنابراین در جوامع امروزی، به افراد دچار استرس و اضطراب توصیه می شود که یک بار در هفته، این نوع ماساژ ها را دریافت کنند.
ماساژ آیورودا:
در این نوع ماساژ همانند آروما تراپی از روغن های گیاهی استفاده می شود که هر یک خواص ویژه ای دارند. از جمله روغن های بادام، اسطوخودوس، علف لیمو، رزماری و...

ماساژتراپی


ماساژ یومی هو:
این نوع ماساژ، به معنای ریشه درمانی، شامل تکنیک های شرقی و تلفیقی از چند تراپی (کایروپرکتیک، شیاتسو، ماساژ درمانی، انرژی درمانی) است که از روی لباس انجام می شود. در این نوع ماساژ جریان گردش خون تسریع می یابد و خون رسانی به اعضای بدن بهبود می یابد، اسپاسم ها رفع می شود و سر درد از بین می رود.
ماساژ شیاتسو:
شیاتسو به معنای فشار انگشت است. این نوع ماساژ مانند طب سوزنی بر چهارده چاکراه انرژی که هر کدام مربوط به یک عضو بدن است تاثیر می گذارد. استرس، اضطراب، تهوع، افسردگی و دردهای عضلانی را از بین می برد.
رفلکسو تراپی:
در این نوع ماساژ با فشار بر نقاط مشخص در کف پا به درمان برخی اختلال ها می پردازند. از جمله تنظیم گردش خون، تنظیم ترشحات غدد، تنظیم سیکل های ماهیانه، متابولیسم بدن و...
ماساژ دیپ تیشو:
در این نوع ماساژ با وارد کردن فشار روی نقاط خاصی از گردن، سر شانه، کمر، پهلو، داخل و خارج ران بر عمق عضلات و بافت های بدن اثر گذاشته و اسپاسم های شدید عضلانی را از بین می برد.
ماساژ ترکیبی
ترکیب انواع ماساژها برای رسیدن به درمان اختلالات و عارضه های مختلف می باشد.

ماساژتراپی

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر