ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مامن ترسناک ترین و مقدس ترین حیوان ایران کجاست

مامن ترسناک ترین و مقدس ترین حیوان ایران کجاست

با شروع ماههای سرد در کشور چهار فصل ایران، بسیاری از علاقمندان به سیر و سیاحت در داخل کشور ترجیح می دهند که به مناطق جنوبی کشور سری بزنند. جنوب ایران نیز در پاییز و زمستان هر ساله جاذبه های گردشگری متنوعی را برای مسافران تدارک می بیند. یکی از شهرهایی که میتواند مقصد بسیار ویژه ای برای بسیاری از مسافران از اقصی نقاط کشور محسوب شود، چابهار است.

چابهار در کنار جذابیت های بصری و جغرافیایی خود، یکی از مهمترین مناطق ایران از نظر حیات وحش محسوب می شود. در این منطقه باغ وحش های مختلفی وجود دارد که اگر به دیدن انواع و اقسام حیوانات داخل قفس علاقمند هستید، رفتن به چابهار و سرک کشیدن داخل باغ وحش هایش، توصیه مناسبی برایتان است.

مامن ترسناک ترین و مقدس ترین حیوان ایران کجاست

در چابهار حیات وحش بسیار متنوع و دیدنی وجود دارد. همین تنوع و جذابیت است که باعث شده باغ وحش های چابهار در بیشتر ایام فصول سرد کشور، حسابی شلوغ باشند. در این یادداشت قصد داریم تا در مورد یکی از خطرناک ترین و ترسناک ترین حیوانی که در این منطقه تحت حفاظت قرار دارد، اطلاعاتی را ارائه کنیم.

کروکودیل ها، حیواناتی هستند که بسیاری از افراد حتی وقتی در تلویزیوین و از شبکه مستند تصاویرشان را می بینند، بلافاصله شبکه تلویزیون را عوض می کنند. آرواره محکم و دندان های خرد کننده این حیوان، بلافاصله پس از رویت شدن این حس را به بیننده القا میکنند که هر لحظه ممکن است این اژدها از قاب تلویزیون بیرون آمده و استخوان هایشان را به زیر دندان های خود بکشد. حالا همین حیوانی که بسیاری از ما اینقدر از آن ترس داریم، یکی از مهم ترین اعضای حیات وحش چابهار است و حتی سالانه تعداد زیادی از مسافرین علاقمند به حیات وحش و حیوانات را به این منطقه می کشاند. پس بهتر است بجای ترسیدن از این حیوان، ادامه متن را بخوانید و با تماشای عکس های این کروکودیل، بر ترس خود غلبه کنید.

مامن ترسناک ترین و مقدس ترین حیوان ایران کجاست

این کروکودیلی که شما در این مجموعه عکس مشاهده می کنید، نوعی تمساح پوزه کوتاه است که بنام «گاندو» هم شناخته می شود. گاندوها نوعی کروکودیل بومی ایرانی-پاکستانی هستند که یکی از ویژه ترین اعضای حیات وحش این منطقه به شمار می روند. گاندو بزرگترین خزنده در کشورهای ایران و پاکستان هستند که حدودا 65 میلیون سال است که روی خاک های این دو کشور می خزند و به دنبال شکارها و قربانی های نگون بخت خود میگردند. 65 سال است که گاندیل ها زندگی میکنند و در این همه سال، کمترین تغییر را متحمل شده اند.

مامن ترسناک ترین و مقدس ترین حیوان ایران کجاست

گاندول ها تنها خزندگانی هستند که به طور طبیعی در ایران زندگی میکنند و همین نیز عاملی شده تا خیل عظیمی از مشتاقان به موضوعاتی چون حیات وحش، به مناطقی که این خزنده زندگی میکند سر بزنند. تماشای گاندول از نزدیک ترین فاصله ممکن علی رغم این که ترس و خطرات بالقوه خود را هم دارد اما؛ میتواند تجربه ای فراموش نشدنی برای تماشاگران باشد. مطمئنا هر کسی که یک گاندول را ببیند که مرموزانه و با هیبتی ترسناک در حال خزیدن است، اولین فکری که به ذهنش خطور خواهد کرد گرفتن یک سلفی با این جانور خارق العاده است.

مامن ترسناک ترین و مقدس ترین حیوان ایران کجاست

در هر کشور و جامعه ای، فرهنگ عامه ای وجود دارد که ممکن است بعضی از حیوانات را با ارزش یا حتی مقدس بشمارد. حتما این موضوع را بیش از هر جایی راجع به کشور هند شنیده اید که گاوها را تا حد پرستش مقدس می شمارند و برایشان بی اندازه با اهمیت است. حالا جالب است بدانید که این حیوان پوزه کوتاه که گاندول نامیده می شود، در میان مردمان بلوچ بسیار مهم و حتی مقدس به حساب می آید.

مامن ترسناک ترین و مقدس ترین حیوان ایران کجاست

طبق باورهای عامیانه در این مناطق، اگر کسی به یک گاندول آسیبی برساند حتما در این منطقه خشکسالی و قحطی ایجاد خواهد شد. اینکه چرا این باور در میان مردمان چابهار از گذشته تا کنون وجود داشته  و شکل گرفته است، حتما دلایل مختلفی داشته که از بسیاری جهات میشود آن را بررسی کرد: از جامعه شناسی و انسان شناسی تا اسطوره شناسی و غیره. اما شاید ملموس ترین دلیلی که بتوان برایش ارائه کرد، این است که مناطقی که گاندول در آنجا زندگی میکند جزو مناطقی هستند که زندگی در آنجا بسیار سخت است و مردمش از دیرباز تا کنون با مسائل معاشی و رفاهی دست و پنجه نرم می کرده اند. پس طبیعی است که مردم در قرن ها پیش برای کنار آمدن با این مشکلات، دست به خیال بافی های این چنینی بزنند  و چه چیزی بهتر از یک حیوان ترسناک که اژدها وش، از دل خاک و آب بیرون می آید و دندان نیش اش، استخوان هر بنی بشری را خورد خواهد کرد.

مامن ترسناک ترین و مقدس ترین حیوان ایران کجاست

در زبان مردم بلوچ به گوندول ها، گوند گفته می شود. گوند در این زبان به معنای کوچک و کوتاه است و به پوزه کوتاه این خزنده مربوط می شود. این جانور در کنار برکه ها و رودخانه ها محل زندگی خود را انتخاب می کند. او در این مناطق کانال هایی حتی به طول 15 متر حفر میکند تا بتواند به راحتی در آن کانال ها رفت و آمد  کند و امکانات رفاهی را برای خودش فراهم نماید!

کانال های طویلی که این گاندول ها حفر میکنند باعث میشوند که مقدار زیادی آب هم در آن نگاهداری شده  و حتی تا حدودی نیز از تبخیر آب جلوگیری میکنند. پس دلیل دیگری هم برای مقدس شماردن این حیوان پیدا شد، چرا که هر کجا این حیوان زندگی میکند، در روزهای گرم سال آب فراوانی هم یافت می شود.

برای دیدن گاندول ها از نزدیک، میتوانید به استان سیستان و بلوچستان رفته و در مسیر رودخانه سرباز، شانس بالایی برای برخوردن به این هیولای دوست داشتنی خواهید یافت. نکته تلخ اما اینجاست که در این سالها به خاطر کم آبی در سیستان و بلوچستان، نسل گاندول ها پس از 57 میلیون سال در ایران در حال انقراض است.

مامن ترسناک ترین و مقدس ترین حیوان ایران کجاست

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

هتل ایران مشهد

تور کیش 3 شب و 4 روز

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد