مخملک یا تب اسکارلت چیست؟

تب سرخ یا تب اسکارلت همان بیماری مخملک می باشد که جزو بیماری های عفونی ایجاد شده توسط باکتری استرپتوکک گروه A طبقه بندی می گردد. احتمال بروز این بیماری چندان بالا نیست و شیوع آن در کودکان 2 تا 8 سال بیشتر مشاهده می شود. این بیماری در فصول سرد سال و اوایل بهار بیشتر اتفاق می افتد.

علایم

تهوع و استفراغ

تب

گلودرد

خستگی و درد عضلانی

مخملک یا تب اسکارلت چیست؟

مهم ترین نشانه Hk بروز جوش های قرمز رنگ است. دوره کمون یا خفته آن کوتاه به مدت 1 الی 2 روز بوده که بعد از 12 تا 48 ساعت علایم در فرد ظاهر می شود. این جوش ها در ابتدا بروی سینه و شکم نمایان می شوند و سپس به سایر نقاط بدن سرایت می کنند، احتمال اینکه این جوش ها بروی صورت دیده شوند، کم است، این جوش ها در صورت اینکه با پشت یک لیوان مورد فشار قرار بگیرند به حالت بی رنگ در می آیند. علایم به مرور شدت یافته و ممکن است سایر نقاط بدن را درگیر سازد این علایم شامل:

درد شکمی

ورم غدد لنفاوی گردنی

از دست دادن اشتها

قرمز شدن پوسته کشاله ران و زیر بغل

سفید شدن و پوسته پوسته شدن لایه رویی زبان (ایجاد حالت توت فرنگی شکل، بعنوان نشانه مشخص این بیماری)

مخملک یا تب اسکارلت چیست؟

تشخیص

برای یک تشخیص درست پزشک از گلوی کودک نمونه ای برداشته کرده و آزمایش خونی را تجویز می نماید. البته بسیاری از علایم گواه از بیماری کودک خواهد بود با این وجود این آزمایش ها برای تشخیص نوع باکتری ایجاد کننده بیماری و تمایز آن از سایر باکتری ها می باشد.

درمان

درمان براساس مصرف آنتی بیوتیک های تجویزی که غالبا اریترومایسین و پنی سیلین ها هستند و تکمیل دوره درمان صورت خواهد گرفت.

علاوه بر درمان های پزشکی می توانید از درمان های خانگی نیز برای اثر بخشی بیشتر داروهای تجویزی استفاده کنید. بعنوان مثال با وجود داشتن سعی کنید از پاشویه برای پایین آوردن درجه حرارت و یا داروهای پایین آورنده تب در صورتی که پزشک تجویز کرده باشد، استفاده نمایید. همچنین دمای اتاق کودک را در حالت متعادل نگه دارید. با این حال بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها به تدریج از میزان تب کاسته می شود و جای نگرانی نیست. در صورتیکه در طول 24 ساعت بعد از شروع مصرف آنتی بیوتیک ها از میزان تب کاسته نشد حتما به پزشک مراجعه کنید. سایر علایم نیز به تدریج در طول یک هفته کم تر خواهند شد.

مخملک یا تب اسکارلت چیست؟

سعی کنید مصرف مایعات را فراموش نکنید.

به ندرت علایم جدی تری مانند مننژیت بروز می یابند ولی با این وجود نباید ظهور علایم جدید مانند درد گوش، سینوزیت را نادیده گرفت. در صورتی که فرد تحت درمان آنتی بیوتیکی قرار نگیرد، احتمال بروز دردهای استخوانی مانند استئومیلیت و آرتریت وجود دارد چون این باکتری می تواند سیستم ایمنی را به گونه ای تحریک سازد که با تجمع و رسوب کمپلکس های ایمنی تشکیل یافته در محل مفصل ها، احتمال رخ دادن دردهای مفصلی وجود خواهد داشت.

تذکر:

این بیماری از میزان پخش شدن و سرایت زیادی برخوردار است بنابراین افراد مراقبت کننده از کودک باید توصیه های بهداشتی را رعایت نمایند. همچنین این احتمال که کودک بیماری خود را از یکی از دوستان و یا محیط بیرون  گرفته باشد، وجود دارد. بنابراین والدین تا بهبودی کامل فرزندشان باید از فرستادن او به کودکستان و یا مدرسه اجتناب نمایند.

مخملک یا تب اسکارلت چیست؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

خواص دارویی سیب گلی یا رز آلو‌‌

سندروم کار با کامپیوتر چیست؟

داخلی یا خارجی؟ مسئله این است

خواص دارویی گیاه زرک یا ریشه زرشک کوهی

خواص دارویی جو دو سر یا یولاف

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر