مدرسه ی غیاثیه یا پامنار در قم

قم شهری کهن و تاریخی است که در آن بناها و عمارت های تاریخی زیادی یافت می شود. از مساجد بزرگ و مختلف گرفته تا مدرسه های قدیمی، امام زاده ها، آب انبار و کاروانسراهای متفاوت. مهم ترین و مشهورترین مدرسه ی قدیمی قم مدرسه ی فیضیه است که هم اکنون محلی برای اجتماع طلاب و حوزویون است. همچنین پایگاه اصلی حوزه ی علمیه ی قم نیز محسوب می شود. این مدرسه شهرت خود را علاوه بر این موضوع، مدیون سخنرانی تاریخی امام خمینی در آن است که به قیام 15 خرداد مردم قم منجر شده است.

مدرسه ی غیاثیه یا پامنار در قم

مدرسه ی غیاثیه نیز یکی دیگر از مدرسه های تاریخی قم محسوب می شود که به پامنار نیز مشهور است. این مدرسه در نزدیکی میدان کهنه ی قم واقع شده است. البته امروزه به دلیل گسترش شهر و تغییرات زیادی که در خیابان ها ایجاد شده است، مدرسه ی غیاثیه در منطقه ای به نام آذر که از مناطق قدیمی قم است، قرار گرفته است.

بر طبق اسناد تاریخی و نظر کارشناسان باستان شناسی، ساخت مدرسه ی غیاثیه مروبط به سال 830 هجری قمری است. یعنی قدمت این بنا به نیمه ی نخست قرن نهم می رسد. در برخی کتب تاریخی نام این مدرسه، شرفیه نیز گفته شده است و ذکر شده است که این مدرسه به دستور شرف الدین وزیر بنا شده است.

مدرسه ی غیاثیه یا پامنار در قم

متاسفانه بر اثر سیلی که در سال 1045 قمری اتفاق افتاده است کل مدرسه ی غیاثیه از بین رفته است و از تمام بنای آن یک ایوان و سردر و و دو منار باقی مانده است. سر در این مدرسه ارتفاعی در حدود 12 متر دارد و دهانه ی آن نیز 7 متر است. این مدرسه در مهر ماه سال 1377 در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است اما متاسفانه هیچ بهره برداری خاصی از آن صورت نمی گیرد. با توجه به این که معماری این بنا، مقرنس کاری ها و کاشی کاری های آن بسیار زیبا است و با وجود آسیب هایی که دیده است، هنوز هم زیبایی های خاص خود را دارد، می تواند به محلی برای بازدید گردشگران تبدیل شود تا از معماری خاص و تزئینات قابل توجه آن لذت ببرند. توجه به آثار تاریخی و بازسازی و تعمیر آن ها می تواند آن ها را بسیار دیدنی تر از قبل کند و باعث رونق گردشگری نیز بشود. اما متاسفانه بناهایی در شهرهای مختلف ایران وجود دارد که از قدمت و ارزش بسیار بالایی برخوردارند اما هیچ محافظتی از آن ها صورت نمی گیرد و هیچ استفاده ای نیز در جهت رونق گردشگری ندارند.

مدرسه ی غیاثیه یا پامنار در قم

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر