چاپ
مراحل صحنه آرایی (2) - 5.0 out of 5 based on 1 vote

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مراحل صحنه آرایی

"گرچه پولانسکی درخواست فایبر گلاس کرده بود اما قالبها از گچ ساخته شد. البته بدلایل مالی و همین طور زمانی، استفاده از فایبر گلاس امکان پذیر نبود. مادامی كه يك قالب فایبر گلاس ساخته می شود می توان ده قالب گچی ساخت. من پولانسکی را متقاعد کردم که این روش ارزان تر است و قابل اجراتر، به شرطی که ما قالبهایی از يك قلعه واقعی داشته باشیم. بنابراین به قلعه هارلچ در شمال ولزرفتیم و سنگهای آنجا را در اندازه های مختلف قالب گرفتیم. متوجه شدیم که سنگهای زیرین دیوارهای قلعه بزرگتر و سنگین تر از سنگهای بالایی بود. و همین طور که بالاتر می رفتیم سنگها کوچکتر می شد. ما سنگهای سنگین پایه را قالب گیری کردیم که شاید به اندازه نصف قد يك انسان بود، همچنین از انواع مختلف سنگها در ارتفاعهای متفاوت قلعه ها قالب گرفتیم. با این روش توانستم ظاهر يك قلعه را به نحو قانع کننده ای بازسازی کنم." (شینگلتون)

قالبهای ماسه ای در تهیه سنگ نماها و آجرنماها بسیار مفیدند.

 مراحل صحنه آرایی

"بعضیها سنگهای دلخواهشان را در ماسه قرار می دهند و سپس از وينامولد استفاده می کنند که ترکیبی از لاستيك است، تا قالب دقیقی برای بازسازی از مخلوط گچ و ورمیکولیت به دست آورند."( استرینگر)

در فیلم ویلن زن روی پشت بام گچ به مقیاس زیاد استفاده شد. مایکل استرینگر چگونگی تدارك صحنه قبرستان را تشریح می کند: "صحنه با درختان در هم پیچیده ای که چیده شده بود شدیدا استیلیزه شده بود. در واقع ما يك ماکت صحنه با مقیاس نیم اینچ ساختیم و دو ماکت ساز استخدام کردیم تا نمونه درختانی را که قرار بود بعدا توسط گچ کاران و آهنکاران ساخته شود تهیه کنند. مجبور بودیم چند سنگ قبر با عبارات عبری صحیح تهیه کرده و صحنه را يك ماه قبل از فیلمبرداری آماده کنیم تا در آنجا بازیگران بتوانند تمرینات موزیکال فشرده خود را با طراح رقص انجام دهند. همه صحنه های فیلم به شکل مصنوعی، ماهها قبل از فیلمبرداری برای تمرین ساخته شده بود. و هنگامی که برای فیلمبرداری آمدیم، بازیگران به خوبی صحنه ها را می شناختند." ( استرینگر)

 مراحل صحنه آرایی

گچ را می توان به جای برف نیز به کار گرفت اما در صحنه ای برفی از فیلم ویلن زن روی پشت بام برای حالت برف از پودر مرمر استفاده شد.

«ما مسئله برف را داشتیم و مجبور شدیم از پودر مرمر مصنوعی استفاده کنیم. قبلا این نوع برف در فیلمهای دکتر ژیواگو و آلفرد کبیر استفاده شده بود. گچ نیز در این گونه موارد کاربرد خوبی دارد، به خصوص روی سقف خانه ها. در صحنه تظاهرات فیلم در شهر کیف در زاگرب، ما چندین تن پودر مرمر روی زمین ریختیم و به جای ریختن آن بر روی سقف خانه ها در يك منطقه وسیع، از نقاشیهای نقابی استفاده کردیم. جویسون این موضوع را با بی میلی قبول کرد، اما نتیجه کار بسیار خوب بود، ما ازيك نقاب کاملا سیاه استفاده کردیم و نقاشیها در انگلیس توسط ری کاپل کشیده شد.» (استرینگر)

 مراحل صحنه آرایی

سیمان

سیمان یکی دیگر از مصالحی است که به آسانی به دست آمده و به راحتی به کار می رود و به ویژه برای کف صحنه ها، و جاده ها قابل استفاده است. با قالب گیری می توان سیمان را به شکل بلوك در آورد و آن را با پرداخت کهنه جلوه داد، کف حیاط قلعه مكبث از سیمان درست شده بود و کمی نیز شیب دار بود تا خطوط اتصال سطوح عمودی و افقی محو گردد.

بافتهای حاصله از رنگ

غالبأ طراح فیلم مجبور است با استفاده از رنگ یا کاغذ دیواری، در دیوار یا سایر سطوح عمودی صحنه بافتهای قوی ایجاد کند.

"در خلال سالهای متمادی، رنگ کاران استودیوها به روشهای بی شمار و جالبی در کهنه جلوه دادن و ایجاد بافتهای مناسب و قانع کننده دست یافته اند. مثلا، رنگ کار می تواند با مخلوط کردن خاك اره و رنگ پاشیدن آن به روی يك سطح مناسب جلوه گلسنگ را به دست آورد. او می تواند با مالیدن چند لایه رنگ که با مواد غلیظ کننده ای چون سورفکس غليظ شده و سپس تراشیدن آن، به بافتهای جالب دیواری دست یابد." (استرینگر)

 مراحل صحنه آرایی

فایبر گلاس

از میان مصالح جدیدتر فایبر گلاس شاید انعطاف پذیر ترین ماده باشد چون که به كمك آن طراح فیلم می تواند تقریبا هر نوع پرداخت و سطحی را به دست آورد.

«پانلهای تاشو با پرده کتانی دوره الیزابت را می توان به طور قابل قبولی از فایبر گلاس یا با شکل دادن به پلاستيك بازسازی کرد. نتیجه کار را می توان پرداخت کرد و در کارهای نجاری و نازک کاری صرفه جویی کرد. با ساخت يك قالب از قاب، طراح می تواند تعداد زیادی از آن تکثیر کند. هنگام سوار کردن قابها می توان شکافها و اتصالهای متحرك را به آن اضافه کرد.» (استرینگر)

"در مورد موضوعهای مدرنتر می توان از فرمیکا، آلومینیم و فایبر گلاس و همچنین قالب گیری مواد استفاده زیادی کرد اما بعضی اوقات هزینه ها بالا می رود." ( استرینگر)

 مراحل صحنه آرایی

"بعضی از مصالح جدیدتر بسیار خوب هستند. به ویژه فایبرگلاس، اما اشکال آنها قیمتشان است. این بودجه فیلم است که چگونگی صحنه را تعیین می کند نه دسترسی به مصالح. در سالهای اخیر هزینه ها دو برابر شده است." (استول)

جان استول در زمان طراحی فیلم کرمول مجبور بود لباسهای متعددی برای سربازان تهیه کند.

"این روزها لباسهای زره از فایبر گلاس ساخته می شود. مشکل کار هزینه است ممكن است يك دست لباس زره حدود ۲۰۰ پوند آب بخورد و اگر این مقدار در تعداد زره مورد نیاز ضرب شود که در صحنه های جنگی این تعداد زیاد است، ضرورت دست یابی به روشهای باصرفه تر، برای تحقق جلوۂ تصویری مشابه، بدون درگیری با این نوع مخارج بیشتر احساس می شود." (استول)

 مراحل صحنه آرایی

مصالح و نیروی کار محلی

در هنگام فیلمبرداری در محل، اگر از نیروی انسانی محلی برای تدارك و آماده سازی مصالح موجود در آنجا استفاده شود می توان در مخارج صرفه جویی کرد.

"ممکن است اغلب مصالح مورد نیاز طراح در مغازه چوب فروشی یا گچ کار محل فیلمبرداری موجود باشد. کاربرد مصالح موجود در محل، مخارج فیلم را به نحو قابل ملاحظه ای کاهش می دهد به ویژه اگر از نیروی کار محلی نیز استفاده شود. در فیلم دختر رایان، دهکده از سنگهای موجود در آنجا و با نیروی کار محلی ساخته شد. همه صحنه های فیلم ویلن زن روی پشت بام از مصالح محلی ساخته شد. گروه ساختمانی يوگسلاو در استفاده از چوب مهارت زیادی داشتند. آنها تنه های درخت را می بریدند و الوارهای چوب بست و چهارچوب را از آنها می ساختند و مار و نماها را با الوارهای کهنه و کار شده موجود آنجا بازسازی می کردیم. بدین طریق، وقت زیادی نیز صرفه جویی شد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
بازدید: 12

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد