مراقب دل‌درد‌های تابستانی باشید - 5.0 out of 5 based on 1 vote

مراقب دل‌درد‌های تابستانی باشید

با شروع فصل تابستان، خبرهایی در مورد بیماری خاصی که علایمش شبیه به مسمومیت غذایی می باشد، شنیده می شود. این افراد بدون اینکه غذایی خارج از خانه خورده باشند، دچار اسهال و استفراغ می شوند. خبرنگار روزنامه جام جام مصاحبه ایی با دکتر فریبا شیروانی فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی داشته و در مورد ویروسی که این روز ها باعث اسهال حاد شده از ایشان سوالات کرده است. دکتر شیروانی در اینباره می گوید که عفونت‌های اسهالی از طریق دست‌های کثیف، غذا یا آب آلوده، برخی حیوانات خانگی، تماس مستقیم با مدفوع از طریق سرویس بهداشتی و هر آنچه با میکروب‌های عفونی تماس پیدا کرده است، می‌تواند اتفاق افتد.

مراقب دل‌درد‌های تابستانی باشید

اسهال تابستانی

نزدیک به ۹۰ درصد اسهال‌های تابستانی ناشی از عوامل باکتریایی است و در بقیه موارد ویروس‌ها و انگل نیز در بروز آن دخیل می باشند. به علاوه اسهال مسافرتی هم در فصل تابستان رایج است و معمولا چهار تا ۱۸ روز بعد از مسافرت بروز می‌کند.

دردسر‌های گوارشی در سفر

مراقب دل‌درد‌های تابستانی باشید

تابستان، فصل مسافرت می باشد و ممکن است پایان برخی از سفر ها به خوشی تمام نشود و همراه با بروز مشکلات گوارشی به ‌ویژه اسهال و استفراغ باشد. در اغلب موارد عوامل بروز این اسهال‌ها، باکتری و میکروبی بوده و از طریق غذا و آب آلوده منتقل می‌شود. همچنین در بیشتر موارد، میکروب روده‌ای در بروز آن دخیل می باشند. علائم اسهال‌های مسافرتی ممکن است به صورت خفیف، متوسط یا شدید بروز کند. در موارد شدید این نوع اسهال، فرد دچار دل‌پیچه، تب و استفراغ می شود. توجه داشته باشید که نشستن دست بعد از دستشویی، خوردن غذا‌های مشکوک، مصرف میوه‌جات و سبزیجات آلوده و خوب شسته‌نشده، قرار دادن غذای پخته شده در خارج از یخچال احتمال ابتلا به آن را افزایش می‌دهد.

جست‌وجوی ویروس‌ها در هوا

مراقب دل‌درد‌های تابستانی باشید

ویروس‌هایی که باعث اسهال حاد می‌شوند ممکن است از طریق ترشحات تنفسی، عطسه و سرفه و قرار گرفتن در نزدیکی فرد بیمار انتقال پیدا کنند.  ویروسی که اکنون و در فصل تابستان باعث اسهال می‌شود، می‌تواند علائم تنفسی نیز در بیمار ایجاد کند.

تهوع با چاشنی دل پیچه!

اسهال‌ها معمولا بر حسب عامل ایجاد‌کننده‌شان علائم متعددی دارند. اسهال‌های ویروسی، تب شدید ندارند و با تهوع بیشتری همراهند. ممکن است شدت اسهال ویروسی زیاد باشد، ولی بیماران معمولا بدحال نیستند. در اسهال‌های عفونی بیمار تب دارد و ممکن است در مدفوع خون داشته باشد و درد شکم، تهوع و استفراغ در آن دیده می‌شود.
در اسهال آمیبی، درد هنگام دفع شدید و مدفوع با رگه‌های خونی داریم و در وبا که علت اسهال شدید در اپیدمی‌هاست و با مرگ و میر همراه است، دفع شدید مدفوع آبکی دیده می‌شود. عوارض شدید اسهال‌ها ابتدا کم‌آبی است، ولی ممکن است در اسهال آمیبی، آبسه کبد نیز داشته باشیم.

اسهال عفونی، مسری است

از عوامل عفونت‌های اسهالی می توان به دست‌های کثیف، غذا یا آب آلوده، برخی حیوانات خانگی، تماس مستقیم با مدفوع از طریق سرویس بهداشتی و هرآنچه با میکروب‌های عفونی تماس پیدا کرده است، اشاره کرد. عوامل عفونی می توان از طریق اسباب‌بازی، سطحی که پوشک بچه را عوض می‌کنید، دستشویی و حتی دست کسانی که غذا آماده می‌کنند، منتقل شود. هم چنین کوکان ممکن است با لمس کردن یک سطح آلوده مانند توالت یا اسباب‌بازی و سپس گذاشتن انگشتان خود در دهان، به این عفونت مبتلا بشوند.

خودتان را به دارو نبندید

مراقب دل‌درد‌های تابستانی باشید

اسهال و استفراغ در کودکان با عوارضی، چون تهوع و عدم تحمل تغذیه همراه است.  در صورتی که کودکتان سن بالایی نداشته باشد، می توان به او دوغ و سوپ سرد داد. مصرف دارو‌های ضد استفراغ به‌دلیل عوارضی که دارند تا حد امکان پیشنهاد نمی‌شود. در صورت کم‌آبی و بی‌حالی و کاهش هوشیاری باید کودک را بستری کرد. اسهال خفیف در منزل قابل‌درمان است، ولی در صورت که فرد دچار  عوارضی از جمله خونی شدن، درد شکم شدید، کاهش هوشیاری، عدم‌بهبود، وجود استفراغ شدید، کم‌آبی شد، حتما او را نزد متخصص ببرید.

غذای مبتلایان به اسهال عفونی

افرادی که مبتلا به این اسهال شده اند بهتر است کته، نان سوخاری و پوره سیب زمینی، گوشت کم چربی، پوره موز، دوغ‌های بدون گاز، پنیر‌های ساده کم‌چرب، آب گوشت ساده کم‌چرب، گوشت ماهیچه و انواع گوشت‌های بدون چربی آبپز یا کبابی مصرف کنند. بعد از بهبود نسبی پوره سبزیجات نیز اضافه شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد