مستند جهان های گمشده، قسمت نهم

مستند جهان های گمشده/ فصل اول/ قسمت نهم/ دراکولای واقعی/ شائون ترویسک

مستند جهان های گمشده، قسمت نهم

وقتی برام استوکر کتاب کنت دراکولا را می نویسد، همه به آن به عنوان کتابی تخیلی و ترسناک نگاه می کنند. اما به نظر می آید خود او در نظر داشت که در این کتاب کنایه ای به کلیساها بزند که به نوعی با خوردن خون مردم به زندگی خود ادامه می دهند. شخصیتی کم حرف و مخوف در بلند بالایی سیاه که درون قلعه ای بزرگ زندگی می کند به شکار انسان ها می پردازد و خون آن ها را می خورد. همان کاری که کشیش ها انجام می دهند. مردان سیاه پوش روحانی، با ظاهری زمخت که به تبلیغ می پردازند و از کسانی که ایمان آورده اند پول بسیار می گیرند. اما نه برام استوکر و نه مردم فکر نمی کردند روزی اسنادی به دست بیاید از یک حاکم مجارستانی که اتفاقا نام خانودگی او دراکولا بوده است. تنها نام او منطق بر داستان کنت دراکولا نیست، او حاکمی بسیار خشن بوده با قلعه هایی نفوذناپذیر که دشمنان خود را تکه تکه می کرده است.

مستند جهان های گمشده، قسمت نهم

دراکولای واقعی در سه قلعه ی مختلف در حدود قرن 17 زندگی می کرده است. این قلعه ها که حتی امروز هم بسیار سخت قابل دست یابی هستند از سیستم دفاعی بسیار قدرتمندی برخوردار بوده اند. یکی از آن ها در شهر قرار دارد و مکان به دنیا آمدن خشن ترین حاکم مجارستان است، دیگری در یک دشت قرار دارد و جایی برای موضع دفاعی گرفتن است. در آن جا دراکولا دشمنان خود را زنده زنده به سیخ های عمودی می کشیده تا جان دهند. اما قلعه ی واقعی دراکولا که بیشترین شباهت را به داستان های دراکولا دارد و به راستی جایی مخوف است بر قله ی یک کوه قرار دارد. شکل کوه به گونه ای است که تنها از یک مسیر خاص می توان به آن قلعه رسید و خب بستن یک مسیر یگانه کار ساده ای است.

مستند جهان های گمشده، قسمت نهم

در این قسمت از جهان های گمشده عوامل آن به سراغ این حاکم مخوف مجارستان می روند. قلعه های او را با تصاویر انیمیشنی مجددا بازسازی می کنند و از میزان مخوف بودن او پرده برداری می کنند. از دیگر موضوعات مورد بررسی این مستند شیوه ی حکومت دراکولا و موانع او برای حکومت مطلقه است. این که چگونه نه تنها دشمنان داخلی خود را شکست می دهد که موفق می شود تا پایان عمر در برابر امپراتوری مخوف عثمانی ایستادگی کند. آن هم در زمان اوج شکوه و قدرت ترک ها.

مستند جهان های گمشده، قسمت نهم

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل جهان مشهد

رستوران های مالزی

رستوران نقش جهان کیش

هتل برج های طلایی کیش

جهان پناه هند

پله های اسپانیایی رم

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر