مشهورترین بناهای تاریخی یزد - 2.5 out of 5 based on 2 votes

مشهورترین بناهای تاریخی یزد

شهر یزد یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی ایران و دومین شهر تاریخی جهان است که مشهورترین بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری را در خود جای داده است. یزد با دیدنی ها و بناهای بی نظیرش در بعضی از فصول سال گردشگرانی از خارج و داخل کشور را به خود جذب کرده که دو برابر جمعیت ساکنان یزد می باشد. پهنه های بیابان و تپه های ریگ روان و ارتفاعات و ییلاققات سرسبز و هم چنین گوناگونی آب و هوا شرایط مناسبی را برای تفریح گردشگران فراهم کرده است. این شهر، بهترین مقصد برای بازدید گردشگران و دوستداران میراث فرهنگی و تاریخ ایران و  مناسب افرادی است که عاشق شهرهای قدیمی و کویر و شهرهای کویری هستند.

شهر یزد القاب معروفی را در طول تاریخ به خود اختصاص داده است که هر کدام بار معنایی بالایی دارند معروف ترین این القاب عبارت اند از: «شهر بادگیرها»، «دارالعباده»، «دارالعلم و دارالعمل»، «حسینیه ایران»، «شهر دوچرخه ها»، «شهر شیرینی» ، «شهر قنات و قنوت و قناعت» و «شهر آتش و آفتاب».

قدمت آثار تاریخی شهر یزد به قرن پنجم هجری بر می گردد و گفته شده که برخی از آثار تاریخی کشف شده متعلق به قرن دوم و سوم هجری می باشد که در این صورت نشان از قدمت بیش تر شهر یزد است. این بناهای موجود که دارای ارزش معماری و تاریخی اند در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند. در ادامه مطلب به معرفی برخی از مشهورترین بناهای تاریخی یزد می پردازیم.

مشهورترین بناهای تاریخی یزد

خانه آقازاده

این خانه با مساحت 820 متر مربع است که در بافت قدیم قرار دارد و این معماری و ساخت با ارزش متعلق به دوره ی قاجار است. این خانه دارای حیاط مرکزی و عمارت و بادگیر 18 متری با مساحت 18 متر مربع و 19 دریچه ی تنظیم هوا است که به منظور خنک کردن خانه به کار می رود. تزئینات مقرنس کاری در کلاه فرنگی، زیبایی این مکان را دو چندان کرده است که برای نور رسانی تالارخانه ساخته شده است.

مشهورترین بناهای تاریخی یزد

آتشکده ی بهرام (آتش ورهرام)

این آتشکده ی تاریخی با کمک زرتشیان یزد و پارسیان هند در سال 1313 ایجاد شده است. این آتشکده به قدری اهمیت دارد که گفته می شود حدوداً از سال 1520 تا کنون روشن مانده و از آن حفاظت شده است.

مجموعه تاریخی امیر چقماق

در دوره ی تیموریان امیر جلال الدین چقماق با کمک همسرش میدانی ایجاد کردند و در اطراف این میدان آب انبار، خانقاه، مدرسه، کاروانسرا و چاه آب و بازار و مسجد امیر چقماق را احداث کردند. سنگ مرمر در محراب مسجد به زیبایی این مکان افزوده است.

مشهورترین بناهای تاریخی یزد

آب انبار

این آب انبار شش بادگیری از شش بادگیر تشکیل شده است که در تپه قرار گرفته است. این اثر تاریخی از 55 پله ساخته شده است و دو وردی و مخزن تخم مرغ شکلی دارد. از ویژگی های این آب انبار شش بادگیری طاق خشتی و سقف مخزن آب است که توسط سعی حاجی حسین میرالله احداث شده است.

آسیاب آبی اشکذر

قدمت این اثر تاریخی به دوران صفویه بر می گردد. این آسیاب آبی از بزرگترین آسیاب بادی های ایران است. از مهم ترین ویژگی آن می توان به ساخته شدن آن در دل کویر اشاره کرد. آب مورد نیاز این آسیاب به وسیله ی قنات ها تامین می شد.  بناهای تاریخی یزد تنها به همین اماکن ختم نمی شود بلکه بناهای تاریخی دیگری نظیر زندان اسکندر (مدرسه ضیاییه) و  بقعه سید گل سرخ و خانه‌ کلاهدوزها (موزه آب) و .... را شامل می شود.

 

 مشهورترین بناهای تاریخی یزد

2.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.75 (2 Votes)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

شهر تاریخی میسیس آنتالیا

شهر تاریخی حریره کیش

پیشینه تاریخی نام شهر کرمانشاه

اقامتگاه های جزیره قشم و استان یزد

اقامتگاه های بومگردی کویر، یزد و کاشان

کلات و باغ پهلوان پور یزد