ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مشهورترین کاروانسراهای قدیمی ایران

کاروانسرا یا به زپان پهلوی، کاربان؛ به معنی سفر دسته جمعی و گروهی به یک مکانی که مانند خانه است می باشد. امروزه تمامی باستان شناسان معروف جهان بر این باور هستند که قوی ترین معماری های جهان متعلق به همین کاروانسراهای قدیمی ایران می باشد. در این پست قصد داریم به معرفی مشهورترین کاروانسراهای قدیمی ایران بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

تاریخچه کاروانسراها در ادوار مختلف تاریخ ایران

کاروانسرا ها در تمامی ادوار تاریخ ایران بسیار با اهمیت بوده اند، به اندازه ای که حداقل هر شهر دو الی سه کاروانسرا داشته است.

اما درخشان ترین دوره ی کاروانسرا ها بر می گردد به دوره اسلامی صفویه، در آن زمان شاه عباس یکم که به عنوان یکی از باهوش ترین شاه های ایران از آن نام برده می شود، دستور ساخت کاروانسرا هایی با سازه هایی جدید را داد که این کاروانسراها در دوره خود بسیار موفق بودند. اما در دوره پهلوی هم کاروانسراهای جدید ظهور کردند و توانستند راه را برای تجارت های کشوری و بین المللی زمان خود هموار سازند.

کاربرد کاروانسراها در تاریخ

کاروانسراها فایده های بسیاری برای یک کشور و یا برای مردم یک شهر داشتند، زیرا داشتن کاروانسرا با مسافر های بسیار زیاد باعث رونق گرفتن یک شهر و یا یک کشور می شد.

1- گردشگری: آن زمان که نه خبری از هتل بود  نه خبری از مسافرخانه ها، بهترین گزینه کاروانسرا بوده است. گردشگرانی که با حیوانات سفر می کردند برای رفع خستگی راه در این مکان استراحت می کردند، لازم به ذکر است که برخی از این کاروانسراها مجانی بوده اند!

2- تجارت: کاروانسراها به جز رفع خستگی و استراحتگاه حکم گمرک یا محل تجارت هم داشته اند، این مکان ها دارای امنیت بسیار زیادی بوده اند و کمتر دزدی ریسک حمله و غارت آنجا را می پذیرفته است.

3- امنیت مرزها: گفته می شود برخی از کاروانسراها در نزدکی مرز ها ساخته می شده تا اگر حمله ای صورت گرفت، سریعا به نزدیکترین شهر ها برسند و خبر را اعلام کنند.

مشهورترین کاروانسراهای قدیمی ایران

در این بخش قصد داریم چند مورد از مشهورترین کاروانسراهای قدیمی ایران را به شما معرفی کنیم.

کاروانسرای تی تی - سیاهکل گیلان

کاروانسرای تی تی به دلیل داشتن موقعیت پنهان در جنگل مکان مناسبی برای تاجران محسوب میشد، این مکان در تاریخ 1375 جزو آثار ملی ایران ثبت شده است. این مکان نسبتا بزگ است و تقریبا 398 متر مربع مساحت دارد. این کاروانسرا در سیاهکل گیلان در یک منظره ی مثال زدنی و زیبا قرار گرفته است. 

رباط فرامرزخان - خراسان رضوی - سبزوار  - میدان کارگر

کاروانسرای رباط فرامرزخان در سبزوار، به نیت کسانی که به زیارت مرقد اما رضا (ع) می رفتند ساخته شده بود . لازم به ذکر است که این کاروانسرا به وصیت نامه شخصیت برجسته تاریخ ایران یعنی: حاج فرامرزخان سبزواری ساخته شده است.

نکته قابل توجه و جذاب این کاروانسرا این است که هرکس به این مکان برود با 5 الی 6 اثر تاریخی دیگر هم مواجه می شود. این کاروانسرا در خراسان رضوی - سبزوار قرار گرفته است.

کاروانسرای شاه عباسی کلیبر - آذربایجان شرقی - کلیبر - پنج کیلومتری راه جانالو- کلیبر  

این کاروانسرا جزو قدیمی ترین کاروانسراهای تاریخ ایران محسوب می شود، اطلاعات دقیقی از این کاروانسرا موجود نیست. اما حدس زده می شود که تاریخ ساخت این مکان مربوط به دوران صفویه و در دوران اوج شکوه کاروانسراهای ایرانی باشد. محل دقیق این کاروانسرا جهت بازدید: آذربایجان شرقی - کلیبر پنج کیلومتری راه جانالو- کلیبر. 

 

کاروانسرا و پل شاه عباس کلیبر (سنیخ کورپو) 

کاروانسرای پل شاه عباس کلیبر یا به ترکی سنیخ کورپو یکی از چند ده کاروانسرای کلیبر محسوب می شود. این کاروانسرا دارای مناظر بسیار زیبا و حیرت انگیز می باشد که دیدن آن خالی از لطف نیست. ساخت این کاروانسرا هم در دوران صفویه انجام شده است. آدرس: ایران - آذربایجان شرقی - کلیبر در نزدیکی کفشان اوی شهر.

*کاروانسراهای بسیار زیادی در کشور ما وجود دارد، این ها فقط بخشی از تاریخ عظیم کشورمان بود. 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

هتل ایران اصفهان

ورزش پایه در ایران

مدیریت باشگاهی ایران

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد