مشکلات سفره ی خانواده های ایرانی امروز از دیدگاه طب سنتی - 1.0 out of 5 based on 1 vote

مشکلات سفره ی خانواده های ایرانی امروز از دیدگاه طب سنتی

1. زرشک پلو با مرغ و باقالی پلو با ماهی غذاهای بسیار سردی هستند که بلغم زا و سودازا هستند (یعنی به مرور زمان و در صورت مصرف زیاد غلظت خون ایجاد خواهند کرد و اخلاط نابجا و مضر در بدن تولید می کنند) ماهی، مرغ، برنج، زرشک، رب، سالاد، ماست، آبلیمو، سیب زمینی، باقلا و روغن نباتی همگی سرد و بلغم زا هستند و همراه آن باید ادویه ی گرم و گرمی ها نظیر فلفل سیاه، کنجد، عسل، سیاهدانه، زنجبیل و آویشن مصرف شود.

 

مشکلات سفره ی خانواده های ایرانی امروز از دیدگاه طب سنتی

2. عدسی غذایی سودازاست و غلظت خون ایجاد می کند. نخود صفرازا و خونساز است. در طب سنتی لوبیا جایگاه چندانی در تغذیه ندارد و در عوض نخود بسیار مورد تأکید است و حکما سم زدایی از بدن، افزایش توان جنسی، افزایش حافظه، تقویت قلب ده ها خاصیت دیگر برای نخود قائل می باشند. اما امروزه بر عکس شده و مصرف لوبیا روز به روز بیشتر و گسترده تر می شود و مصرف نخود روز به روز محدودتر و کمتر.

3. حذف سبزی و جایگزینی سالاد نیز صحیح نیست. طبق توصیه ی اهل بیت (ع) سبزی آرایش و زینت سفره است. طبع سبزی ها عموماً گرم است و هضم غذا را بهتر می کند. دارای فیبر بوده که مانع یبوست است و مواد معدنی سرشار و ویتامین های متنوع دارند.سالادهای مرسوم (نظیر خیار و گوجه و کاهو و...) بلغم زا هستند و برخلاف تفکر مرسوم هضم غذا را مختل می کنند؛ نفخ ایجاد کرده و اخلاط مضر در بدن تولید خواهند کرد. خصوصاً اگر روی سالادها سس مایونز هم اضافه شود.

4. خوردن ماست همراه گوشت و غذای گوشتی بسیار مضر است و طبق گفته ی حکما خلط خام و بلغم فراوان تولید خواهند کرد. یکی از مهمترین علل ویتیلیگو (برص و لک و پیس) از نظر طب قدیم مصرف توأم ماست با گوشت است.

5. لبنیات خالی مضر است. پنیر با گردو یا سیاهدانه یا زیره، شیر با گلاب یا عسل یا هل یا دارچین، ماست با زنیان یا سیاهدانه یا شیره ی انگور یا نعناع و گل سرخ، کره با عسل بایستی میل شود.

6. حذف سرکه از سبد غذایی خانواده ایرانی یکی از بزرگترین ظلم هایی است که متأسفانه توسط گروهی از پزشکان دامن زده می شود. تحت این عنوان که سرکه برای اعصاب مضر است و سبب زخم و ورم معده می گردد! این در حالی است که رسول خدا می فرمایند: در خانه ای که سرکه باشد فقر وارد نمی شود.

 

مشکلات سفره ی خانواده های ایرانی امروز از دیدگاه طب سنتی

مشکلات سفره ی خانواده های ایرانی امروز از دیدگاه طب سنتی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

رستوران های مالزی

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

هتل سنتی اصفهان

هتل سنتی ابن سینا اصفهان

هتل سنتی توریستی عتیق اصفهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر