ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مشکلات پیشروی صنایع دستی ایران

مدیر دفتر تجارت و صادرات اداره صنایع دستی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران گفت: صادرات صنایع دستی ایران در سال مالی گذشته (مارس 2015-2016) به 174 میلیون دلار رسیده است که نسبت به سال قبل افزایش 13 درصدی داشته است. پویا محمودیان همچنین در مصاحبه با Financial Tribune در نمایشگاه بین المللی صنایع دستی که از 16 تا 19 فوریه در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد گفت، این رقم فقط مربوط به صنایع دستی است، به جز صادرات فرش و جواهرات سنتی و همچنین تجارت چمدان.تولید کنندگان از 31 استان محصولات خود را در بیش از 170 نمایشگاه به نمایش گذاشتند.

 

مشکلات پیشروی صنایع دستی ایران

ایران، همراه با چین و هند، یکی از سه تولید کننده بزرگ صنایع دستی جهان است."در ایران بیش از 295 شاخه صنایع دستی وجود دارد که هر کدام مشتری و کاربرد خود را دارند. شناخته شده ترین در میان اینها، نمد ها، فرش های ایلی، شیشه کاری، سفال، سرامیک و کاشی، مبلمان سنتی، زیور آلات مس و برنج، کارهای چوبی (از جمله موزاییک، حکاکی چوب و منبت کاری)، مینا کاری و حکاکی است. وی گفت که واحدهای تولیدی کوچک، متوسط و بزرگ در کشور فعال هستند."طرح ها و الگوهای منحصر به فرد و همچنین شاخه های فعال متمایز، محصولات ایرانی را قادر می سازد با دیگر کشورها در بازار های بین المللی رقابت کنند، با این حال قیمت ها باید به تعادل برسند". محمودیان خاطرنشان کرد که برای محصولی که صادر می شود، باید معیارهای خاصی رعایت شود."یکی از مهمترین عوامل این است که مشتریان بتوانند سفارش خود را از نظر مقدار، طراحی، رنگ و اندازه مورد نظر خود سفارش دهند. هر شرکتی که توانایی پاسخگویی به نیازهای مشتری را دارد، واجد شرایط صادرات است ".

 

مشکلات پیشروی صنایع دستی ایران

مانع یا مشکل سرراه

این مقام رسمی خاطر نشان کرد که موانعی که پیش روی صادرات صنایع دستی است بیشتر یا کمتر سایر تولیدکنندگان و صادرکنندگان کالاهای غیر نفتی نیز با آن مواجه هستند."هزینه حمل و نقل بالا یکی از آنها است. یکی دیگر از نگرانی ها در شرکت در نمایشگاه های خارج از کشور، گرانی است که اکثر تولید کنندگان صنایع دستی، نمی توانند تقبل کنند. او همچنین گفت: "موضوع فقدان امکانات بانکی نیز وجود دارد."محمودیان گفت که انتظار می رود که دولت امکاناتی را با تأمین هزینه های معقول مناسب برای تولید کنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی، فراهم سازد؛ چرا که افرادی که در این زمینه فعال هستند، در مقایسه با دیگر تولیدکنندگان و صادرکنندگان غیر نفتی، از نطر مالی توانایی کمتری دارند.

 

مشکلات پیشروی صنایع دستی ایران

"مشکلات تبلیغات و بازاریابی همچنین مانع صادرات هستند. ما باید معامله گران خارجی و هیئت های نمایندگی را برای بازدید از نمایشگاه هایما ن دعوت کنیم که شامل تجارو تولیدکنندگان صنایع دستی و نمایندگی های تجاری ایران فرستاده شده در خارج از کشور است ".محمودیان خاطرنشان کرد که بسته های تبلیغاتی شامل فیلم ها و کلیپ های ویدئویی برای معرفی صنایع دستی ایران و تاریخ طولانی آن در حال آماده شدن هستند."ما یک فروشگاه تخصصی فروش صنایع دستی ایران را در هلند راه اندازی کرده ایم و قصد داریم این فروشگاه ها را در سراسر جهان گسترش دهیم. مهمتر از آن، ما باید مطالعات میدانی انجام دهیم و درمورد اولویت های مشتری در کشورهای مختلف بیاموزیم و سپس بر اساس یافته هایمان کارهایی انجام دهیم. "تولید کنندگان شرکت کننده در این نمایشگاه به اتفاق آرا معتقد بودند که بازار داخلی به خوبی انجام می شود و هیچ مشکلی جدی برای تولید وجود ندارد. با این حال، آنها از شرایط صادرات ناراضی بودند.

 

مشکلات پیشروی صنایع دستی ایران

علیرغم هدف کاهش وابستگی کشور به صادرات نفت، دولت به نظر می رسد تمایل به حمایت از صادرات صنایع دستی به عنوان یکی از کالاهای اصلی غیر نفتی ایران دارد. محمد حسین موذدین، مدیر فروش صنایع دستی نیک نژاد، تولید کننده کارهای قلمکاری و میناکاری، گفت که هیچ مشکلی در تهیه مواد خام وجود ندارد زیرا بسیاری از آنها در داخل کشور تهیه می شوند."ما باید قیمت هایمان را پایین بیاوریم تا بتوانیم کارهای دکوری خود را به فروش برسانیم؛ زیرا در حال حاضر وضعیت مالی مردم از ایده آل دور است و آنها می خواهند چیزی برای تزئین خانه های خود داشته باشند. او گفت: "آنها واقعا به ساخت و هنر توجه نمی کنند."وی گفت که صادرات به تدریج در حال افزایش است، به ویژه پس از آنکه طرح جامع اقدام مشترک  در ژانویه 2016 به اجرا در آمد، که منجر به حذف تحریم های بانکی شد."ما صادرات مستقیم به پاکستان، کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپای شرقی را داریم. با این حال، محصولات ما از طریق تجارت چمدان به چین و ژاپن می روند. شرکت در نمایشگاه های خارجی حداقل کاری است تولید کننده می تواند انجام دهد و اغلب این کار با مشکل زیادی انجام می شود. ما انتظار داریم که دولت این فعالیت ها را پشتیبانی و تسهیل کند

 

مشکلات پیشروی صنایع دستی ایران

مشکلات پیشروی صنایع دستی ایران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

هتل ایران اصفهان

مشکلات سفره ی خانواده های ایرانی امروز از دیدگاه طب سنتی

تاثیر مشکلات تیروییدی بر روی بینایی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد