مشکلات کار با رایانه

مشکلات کار با رایانه
مشکلاتی که کار مداوم با رایانه برای سلامتی به وجود می آورد که عبارت اند از:
مشکلات بینایی:
رایج ترین مشکل بینایی در کار با یارانه، خستگی چشم است که به دلیل کار طولانی و بدون استراحت در محیطی با روشنایی نامناسب و زاویه اشتباه قرار گیری صفحه نمایش رایانه مقابل چشم و صورت به وجود می آید. از دیگر مشکلات بینایی می توان به خشکی چشم و سوزش چشم به دلیل کاهش تعداد دفعات پلک زدن به دنبال خیره شدن به صفحه نمایش اشاره کرد.
مشکلات مفصلی و عضلانی:
دردهای عضلانی، التهاب و درد مچ دست، انگشتان و بازوها از مشکلات شایع کار با رایانه است. این مشکلات بیشتر به دلیل استفاده زیاد از صفحه کلید در حالتی که زاویه مناسب دست با این وسیله رعایت نمی شود، به وجود می آید.
مشکلات قامتی و اسکلتی:
حمل نامناسب رایانه ها قابل حمل، اشتباه در نحوه نشستن مقابل رایانه و عدم حمایت از ستون فقرات در این اوقات به مشکلات قامتی همچون کمر درد، گردن درد، قوز شدن پشت و انحراف ستون فقرات به یک طرف منجر می شود.
مشکلات پوستی:
تنفس گاز دیوکسین ایجاد شده از بدنه گرم رایانه، افزایش خطر انواع سرطان را به دنبال دارد. هم چنین جریان الکتریسته در صفحه نمایش در کسانی که حساسیت پوستی دارند باعث خشکی پوست دست و صورت می شود.
چگونه از عوارض کار با رایانه جلوگیری کنیم

مشکلات کار با رایانه
- به طور مداوم بیش از یک ساعت با رایانه کار نکنیم.
- روشنایی مناسب محل با رایانه را با نور سفید و زرد به طوری که ایجاد سایه نکنند، تامیین کنیم.
- از صندلی محکم و قابل تنظیم استفاده کنیم.
- از میز کار شیشه ایی یا منعکس کننده نور استفاده نکنیم.
- از زیر پایی در زمان کار با رایانه استفاده کنیم.
- به طور متناوب از جای خود برخاسته و با انجام نرمش های مناسب کمی استراحت کنیم.
- هر چند ثانیه به طور ارادی پلک بزنید و هر ده دقیقه برای ده ثانیه به نقطه ای دور نگاه کنیم.
- فاصله 30 تا 60 سانتی متری صفحه نمایش با چشم را رعایت کنیم.
- روشنایی و کنتراست صفحه نمایش را متناسب با روشنایی محیط کار تنظیم کنیم.
اصول کار با رایانه در محل های موقت

مشکلات کار با رایانه
- کار با رایانه در محل های موقت مانند اتاق انتظار یا لابی ساختمان را به حداقل برسانید.
- لب تاب را بر روی ران های خود قرار داده تا به هم راستا بودن مچ دست و ساعد کمک کرده باشید. برای این کار می توانید از قرار دادن یک زونکن زیر لب تاب کمک بگیرید.
- اگر بر روی مبل نشسته اید، لب تاب را روی ران خود قرار دهید ولی زیر پایی بلندی که کمک کند زاویه ران و زانو 90 درجه حفظ شود، استفاده کنید.
ورزش های مناسب در هنگام کار با رایانه کدام است

مشکلات کار با رایانه
گردن:  برای ورزش دادن گردن، سر خود را به آرامی جلو، عقب، چپ و راست خم کنید. هرگز سرتان را سریع دور گردن نچرخانید، این کار باعث آسیب رساندن به مفاصل گردن می شود.
 
شانه ‮ها: شانه ها را به طرف جلو و سپس به طرف عقب بچرخانید. این کار را ده بار انجام دهید. این حرکت برای رفع گرفتگی شانه ها موثر است.
بازوها و شانه‌ها: برای رفع خستگی دست ها و شانه ها ابتدا دست ها را به اندازه عرض شانه باز کرده و لبه میز قرار دهید. سپس دست هایتان را بچرخانید، به طوری که به سمت بدنتان قرار بگیرد و به سمت جلو به حالت قوز خم شوید.
مچ‮ ها: حتما مچ دست ها را هر یک ساعت، چند بار بچرخانید. یک بار مچ ها را به سمت راست و در ست دیگر به سمت چپ بچرخانید. اگر مدت زیادی تایپ می کنید این حرکت را زیاد انجام دهید

مشکلات کار با رایانه

قوزک پا:  قوزک پاها را مثل مچ دست بچرخانید. این کار به حفظ جریان خون در پاها کمک می کند و از بی حس شدن پاها جلوگیری می کند.
قفسه سینه: به هیچ عنوان هنگام کار با کامپیوتر قوز نکنید. اگر هنگام کار با رایانه قوز می کنید، حتما این حرکت را انجام دهید، بازوهایتان را باز کنید و مچ دست هایتان را به طرف خارج بچرخانید وشانه هایتان را به طرف عقب بکشید. این حرکت باعث کش آمدن شانه و قفسه سینه می شود و احساس خوبی در شما ایجاد می کند.
شکم: ماهیچه های شکم خود را منقبض کنید و برای چند ثانیه این حالت را حفظ کنید و سپس رها کنید. سعی کنید هر روز برای چند دقیقه این کار را انجام دهید.
ماهیچه ‮های دوقلوی پشت پا:  برای  جلوگیری از لخته شدن خون در ماهیچه های پشت پا این حرکت را انجام دهید. پاهایتان را روی پنجه بلند کنید و پایین بیاورید. این کار را ده بار تکرار کنید تا پاهایتان خسته شود. سعی کنید این حرکت را در روز چند بار تکرار کنید.
هر نيم ساعت يك بار بلند شويد و قدم بزنيد:

مشکلات کار با رایانه
 راه رفتن باعث افزایش گردش خون در دست‌ها و پاهايتان مي‌شود و از خستگي آن‌ها جلوگيري مي‌كند. هنگام خوردن آب و صحبت کردن با تلفن همراه از صندلی بلند شوید و راه بروید. در صورت امكان براي قدم زدن از ساختمان خارج شويد. سعی کنید  براي پايين رفتن به جاي آسانسور از پله استفاده كنيد. با اين كار علاوه بر اين كه پاها و قلبتان به فعاليت مي‌پردازد، مي‌توانيد كمي هم هواي تازه دريافت كنيد.
نکته:
- بدن شما به نرمش هایی بیشتر از آنچه که گفته شد نیاز دارد اما انجام دادن حرکات کششی باعث کمک کردن به سلامت و تعادل نحوه زندگی شما می شود.
- اگر این نرمش ها به صورت متعادل انجام نشود، ممکن است باعث خشک شدن بدن شود که جلوه خوبی در محیط کار ندارد. به خاطر داشته باشید که این نرمش ها برای جلوگیری از خشک شدن بیش از حد بدن است، اما اگر فرصت برای رفتن به باشگاه دارید، حتما این کار را انجام دهید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر