مشکل ارتفاع ‌زدگی در کودکان

مشکل ارتفاع ‌زدگی در کودکان
کودکان در تمام سنین  با رفتن به مکان های مرتفع دچار ارتفاع زدگی می شوند. نوزادان کوچک بیشتر از كودكان مبتلا به مشکل ارتفاع‌زدگی می شوند. اگر کودک شما در هنگام صعود به ارتفاعات بالاتر نمی‌تواند خوب بخوابد، ممکن است نشانه ای از بروز مشکل ارتفاع‌زدگی در بدن او باشد. ارتفاع زدگی باعث بروز مشکلاتی می شود، این عوارض شامل: افزایش تحریک‌ پذیری کودک، بروز مشكل در تنفس نوزاد، از دست دادن اشتها، سرفه و بروز حالت استفراغ می باشد. به این نکته توجه داشته باشید که بروز علائم و نشانه‌های ارتفاع زدگی در برخی کودکان می‌تواند بلافاصله مشاهده شود، اما در برخی دیگر از نوزادان پس از چند ساعت، این علائم خود را نشان خواهند داد. البته ممکن است کودکان در چنین شرایطی احساس سرگیجه و خستگی در بدن خود کنند. دقت داشته باشید که کودکان كوچك نمی‌توانند حرف بزنند، بنابراین والدین باید از نشانه‌های غیرکلامی ارتفاع‌زدگی در بدن نوزادان آگاه باشند.
عوارض ناشی از ارتفاع زدگی

مشکل ارتفاع ‌زدگی در کودکان
ارتفاع زدگی در كودكان به عوامل مختلفي بستگی دارد و منجر به بروز عوارض زیادی در بدن افراد می شود. شایع ترین عوارض عبارتند از:
مشکلات حاد ارتفاع‌زدگی در کوهستان‌ها (AMS):
ارتفاع‌زدگی کوهستان رایج‌ترین شکل مشکل ارتفاع‌زدگی در كوكان محسوب می‌شود. این نوع ارتفاع‌زدگی باعث بروز علایمی ازجمله: سردرد، از دست دادن اشتها، حالت تهوع و استفراغ و احساس خستگی شدید در كودك صعود‌کننده می شود.
بروز مشكلات مغزی ناشی از صعود كودكان به ارتفاعات خیلی بالا (HACE):
علائم این نوع ارتفاع‌زدگی شبیه علائم ارتفاع‌زدگی کوهستان و یا AMS می‌باشد، ولی ممكن است فرزند شما دچار عوارضی مانند بی‌حالی شدید، راه رفتن نامتعادل، بروز مشکل در هنگام راه رفتن و سردرگمی نیز شود.
بروز مشكل ریوی در هنگام صعود كودكان به ارتفاعات بالا (HAPE):
علائم این نوع ارتفاع‌زدگی نیز مانند علائم  ارتفاع‌زدگی نوع AMS مي‌باشد، ولی ممكن است علائمی مانند کم شدن فعالیت بدني، تنگی نفس، سرفه و احساس ضعف نیز در بدن فرزندتان ظاهر شود.
نکته: نوع ارتفاع‌زدگی HACE و HAPE در بین كودكان بسیار نادر است، اما در صورت عدم درمان می‌تواند کشنده است.
نکاتی برای مراقبت از کودکان ارتفاع‌زده:

مشکل ارتفاع ‌زدگی در کودکان
•    والدین کودکان ارتفاع‌زده، باید به فرزندان خود لباس گرم و مناسب بپوشانند.
•    همچنين، باید دست‌ها و پاها فرزند خود را کاملا گرم نگه داشته و سر او را هم با کلاه گرم و یا پتو بپوشانند.
•    برای حفظ حالت هیدراته بدن کودکان ارتفاع‌زده باید مایعات شیرین را جرعه جرعه به آن‌ها بدهند.
•    اگر بعد از مدتی اشتهای کودک برگشت، مادر از شیرخود و یا شیشه شیر برای تغذیه او استفاده کند.
•    اگر علایم ارتفاع‌زدگي در فرزند شما رفته رفته تشدید شد، بهتر است کودک خود را به اورژانس بیمارستان انتقال دهید. اگر این مراکز خدماتی در نزدیکی شما نبود، فورا فرزند خود را به ارتفاعات پایین انتقال داده و به دنبال مراقبت‌های پزشکی فوری باشید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر