مشکل پرکاری غده تیروئید چیست و راه درمان آن کدام است؟

پرکاری تیروئید چیست؟
هیپرتیروئیدیسم یک بیماری است که در آن غده تیروئید بیش از نیاز بدن هورمون های تیروئید تولید می کند. هورمون های تیروئید شامل تیروکسین (T4) و تیتریته یرونین (T3) هستند. T3 در واقع فعال ترین هورمون تیروئید است. بیشتر T4 در جریان خون به T3 تبدیل می شود.
غده تیروئید یک غده پروانه ای شکل است که در جلوی گردن قرار دارد. عملکرد غده تیروئید توسط غده هیپوفیز که در مغز واقع شده است، تنظیم می شود. غده هیپوفیز نیز توسط هیپوتالاموس که غده دیگری در مغز است، تنظیم می شود.
افزایش هورمونهای تیروئید موجب ابتلا به تیروتوکسیکوز که یک بیماری سمی است، می شود. این بیماری به علت مصرف بیش از حد از هورمون تیروئید ویا ترشح بیش از حد هورمون های تیروئید توسط غده تیروئید ممکن است ایجاد شود.

 

مشکل پرکاری غده تیروئید چیست و راه درمان آن کدام است؟
علائم و نشانه های هیپوتیروئیدی چیست؟
پرکاری تیروئیدیسم با علائم و نشانه های مختلفی همراه است. معمولا مبتلایان به هیپرتیروئیدیسم خفیف علائم زیادی ندارند. همچنین افراد مبتلای بالای 70 سال نیز علائم بارزی ندارند. به طور کلی، نمود علائم بیماری با میزان ترشح هورمون غده تیروئید رابطه مستقیم دارد. علاوه بر این اکثر علائم به صورت افزایش متابولیسم (سوخت و ساز) بدن خود را نشان می دهند.
علائم معمول عبارتند از:
تعرق بیش از حد
عدم تحمل گرما
افزایش حرکات روده
لرزش
اضطراب
ضربان قلب سریع
ضربان قلب نامنظم
کاهش وزن
خستگی، ضعف
قاعدگی نامنظم
موهای شکننده
پوست ضخیم ویا سفت و سخت شده
اختلالات خواب
در افراد مسن، ریتم قلب نامنظم شده و نارسایی قلبی ممکن است رخ دهد. در فرم شدید بیماری هیپرتیروئیدیسم فرد دچار فشار خون بالا، تب و نارسایی قلبی می شود.

 

مشکل پرکاری غده تیروئید چیست و راه درمان آن کدام است؟
اختلاف بین هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم چیست؟
هیپرتیروئیدیسم به افزایش تولید هورمون تیروئید توسط غده تیروئید اشاره می کند، در حالی که کم کاری تیروئید اشاره به وضعیتی دارد که در آن هورمون تیروئید به میزان کافی ترشح نمی شود.
علل پرکاری تیروئید چیست؟
برخی از علل شایع پرکاری تیروئید عبارتند از:

بیماری گریوس
عمل آدنوم و گواتر چند وجهی سمی (TMNG)
مصرف بیش از حد هورمون های تیروئید
ترشح غیرطبیعی TSH
تیروئیدیت (التهاب غده تیروئید)
مصرف بیش از حد ید
بیماری گریوس
در بیماری گریوس، غده تیروئید توانایی پاسخ دادن به کنترل طبیعی توسط غده هیپوفیز را از طریق TSH از دست می دهد. بیماری گریوس ارثی است و در میان زنان بیش از پنج برابر مردان دیده می شود.
به نظر می رسد بیماری گریوس یک بیماری خود ایمنی باشد و آنتی بادی هایی که مشخصه بیماری هستند ممکن است در خون یافت شوند. این آنتی بادی شامل ایمونوگلوبولین تحریک کننده تیروئید (آنتی بادی TSI)، آنتی بادی تیروئید پراکسیداز (TPO) و آنتی بادی گیرنده TSH می باشد.
علائم و نشانه های بیماری گریوس
بیماری گریوس ممکن است با بیماری چشم و ضایعات پوست خود را نشان دهد. در اوایل شروع بیماری، ممکن است حساسیت به نور و احساس "شن و ماسه در چشم" وجود داشته باشد. چشم ها ممکن است قرمز شوند و میزان تولید اشک های افزایش یابد. حتی در مواردی در پشت چشم ورم ایجاد می شود و در بینایی فرد تاثیر بگذارد.

 

مشکل پرکاری غده تیروئید چیست و راه درمان آن کدام است؟
عوامل موثر بر بیماری گریوس عبارتند از:
فشار
سیگار کشیدن
داروها
تیروئیدیت (التهاب غده تیروئید)
این بیماری با تب و گلو درد همراه است و در اکثر موارد با خوردن دردناک تر می شود. همچنین با لمس غده تیروئید فرد دچار درد شدید در ناحیه گردن می شود. التهاب غده تیروئید با تجمع سلول های سفید خون که به عنوان لنفوسیت ها (تیروئیدیت لنفوسیتی) شناخته می شوند، نیز ممکن است رخ دهد. در این حالت مقدار هورمون تیروئید که وارد خون می شود بیش از حد طبیعی است. تیروئیدیت را می توان با اسکن تیروئید تشخیص داد.
تيروئيديت لنفوسيتي شايع ترين عارضه بعد از بارداري است و در حدود 8% زنان بعد از زايمان رخ می دهد. در این گونه موارد، دوره هیپرتیروئیدی می تواند 4 تا 12 هفته طول بکشد و پس از آن یک دوره کم کاری تیروئید رخ می دهد که حدود 6 ماه ادامه دارد، پس از این حالت اکثر زنان مبتلا به وضعیت نرمال بازمی گردند.

 

مشکل پرکاری غده تیروئید چیست و راه درمان آن کدام است؟
علل دیگر هیپرتیروئیدیسم
عمل آدنوم و گواتر چند وجهی سمی
در برخی از موارد توده یا گره در غده تیروئید ایجاد می شود. معمولا این توده ها هورمون های تیروئید تولید نمی کنند و نیازی به درمان هم ندارند. اما در مواردی یک گره تنها به وجود می آید که به طور مستقل هورمونهای تیروئید تولید می کند، که به آن گره عملگردی می گویند. اگر بیش از یک گره عملکردی وجود داشته باشد، اصطلاح سمی و گواتر چند قسمتی یا چند وجهی استفاده می شود. تومورهای عملکردی ممکن است به راحتی با اسکن تیروئید شناسایی شوند.
مصرف بیش از حد هورمون های تیروئید
مصرف بیش از حد داروهای هورمون تیروئید یکی دیگر از علل شایع بیماری پرکاری تیروئید است. برخی از افراد نیز با هدف کاهش وزن از داروها و مواد مخدر استفاده کرده و همین امر موجب پرکاری تیروئید می شود.
ترشح غیرطبیعی TSH
وجود تومور در غده هیپوفیز ممکن است موجب ترشح غیر طبیعی TSH (هورمون تحریک کننده غده تیروئید که توسط غده هیپوفیز ترشح می شود) شود. این بیماری بسیار نادر است و می تواند با سایر اختلالات غده هیپوفیز همراه باشد. برای شناسایی این اختلال، یک متخصص غدد آزمایشات دقیقی برای ارزیابی میزان ترشح و انتشار TSH انجام می دهد.

 

مشکل پرکاری غده تیروئید چیست و راه درمان آن کدام است؟
مصرف بیش از حد ید
غده تیروئید برای تولید هورمونهای خود نیازمند ید است. اما مصرف بیش از حد ید ممکن است موجب هیپرتیروئیدیسم شود. هیپرتروییدی ناشی از ید در بیمارانی که قبلا دارای غده غیرطبیعی تیروئید بوده اند، بیشتر دیده می شود. بعضی از داروها مانند آمیودارون (کوردارون) که در درمان مشکلات قلب استفاده می شود حاوی مقدار زیادی ید است و ممکن است در عملکرد غده تیروئید اختلال ایجاد کند.
انواع آزمایش برای تشخیص پرکاری تیروئید
یک آزمایش خون می تواند پرکاری تیروئید را تایید کند. معمولا در هیپرتیروئیدی سطح هورمونهای تیروئید خون بالا است. با این حال، یک استثنا وجود دارد. اگر مقدار بیش از حد هورمون تیروئید ناشی از ترشح TSH غده هیپوفیز باشد، سطح TSH غیر طبیعی خواهد بود. این بیماری غیر معمول به عنوان "hyperthyroidism ثانویه "شناخته می شود.
درمان هیپرتیروئیدیسم
درمان هیپرتروییدی به چند دسته تقسیم می شوند. از جمله:
مصرف داروهایی که علائم بیماری را کاهش داده و یا از بین می برند:
داروهای ضد تیروئید
ید رادیواکتیو
جراحی
پزشک با توجه به شرایط بیمار شامل سن، اندازه غده تیروئید و وجود بیماری های دیگر، نوع درمان و داروهایی که بایستی مصرف کند را مشخص می کند.
داروهای ضد تیروئید
دو دارو اصلی آنتی تیروئید در ایالات متحده برای درمان هیپرتیروئیدیسم متداول است، که متیازول (Tapazole) و پروپیلتایورواستیل (PTU) نام دارند. خطر عمده این داروها گاها سرکوب تولید گلبول های سفید توسط مغز استخوان (agranulocytosis) است.

متیازول یا پروپیلتایورواستیل به ندرت موجب تب، گلودرد یا سایر علائم عفونت می شوند. اگر این علائم را دارید، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.
معمولا درمان درازمدت آنتی تیروئید فقط برای افراد مبتلا به بیماری گریوس استفاده می شود.
مطالعات همچنین نشان داده است که اضافه کردن قرص هورمون تیروئید به داروهای آنتی تیروئید موجب افزایش میزان بهبودی می شود. با این وجود این نوع درمان هنوز بحث برانگیز است. هنگامی که درمان درازمدت به پایان می رسد، در سال اول بیمار باید هر سه ماه یک بار آزمایش دهد چرا که احتمال عود بیماری بسیار زیاد است. اگر در این زمان بیماری عود کند بسته به شدت بیماری داروهای ضد تیروئید تجویز می شود ویا ید رادیواکتیو ویا جراجی در نظر گرفته می شود.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

مرکز خرید ان گی آن سیتی مالزی سنگاپور