معرفی ترکیبی از بهترین ستارگان فوتبال جهان (2)

معرفی ترکیبی از بهترین ستارگان فوتبال جهان (2)


در ادامه مبحث انتخاب بهترین ستارگان حال حاضر فوتبال جهان، پس از انتخاب دروازه بان و خط دفاعی برای این تیم، بدنبال بستن خط هافبک برای تیم منتخب خواهیم بود. مهمترین بازیکنان را در فوتبال، هافبکها تشکیل میدهند. همواره در مراسم انتخاب بازیکنان هافبکها حضور چشم گیری دارند و در همین جام جهانی که گذشت هم، لوکا مودریچ بعنوان بهترین بازیکن جام انتخاب شد. با توجه به این که در اکثر تیمها ترکیب چهار سه سه مورد استفاده قرار میگیرد، در این ترکیب منتخب هم سه نفر را بعنوان هافبک مشخص خواهیم کرد.
لوکا مودریچ مطمئنا اولین انتخاب برای این خط خواهد بود. اگرچه او با 32 سال سن، بازیکنی نسبتا پیر محسوب میشود؛ اما با توجه به نقش و عملکردی که در تیم کرواسی در جام جهانی امسال داشت و انتخاب شدنش هم بعنوان بهترین بازیکن جام مزید بر علت میشود تا در انتخاب او بعنوان یک بازیساز مقتدر و بسیار خلاق شک نکنیم. او در رئال مادرید نقشی بسیار تعیین کننده دارد و شاید اگر در سالهایی که اینیستا و ژاوی در تیم بارسلونا، بهترین زوج هافبک را در دنبا تشکیل داده بودند، مودریچ میتوانست عملکرد کنونی خود را داشته باشد و در عین حال نیز، یک زوج مناسب را در این تیم کنار خودش داشت، مودریچ میتوانست سالهای سال مانند همین امسال مطرح و مشهور باشد و در بسیاری از مراسمات فوتبالی مورد تقدیر قرار گیرد.

 

معرفی ترکیبی از بهترین ستارگان فوتبال جهان (2)


لوکا مودریچ با قد و قامت کوتاهی که دارد، بازیکنی غیرقابل مهار است. شاید بهترین بازیکنی که بتوان برای مثال در توضیح خصوصیات مودریچ او را مثال زد، پیرلو، بازیساز ایتالیایی است. پیرلو اگرچه در حال حاضر دیگر فوتبال بازی نمیکند اما در دوران بازی اش، کسی بود که به تنهایی با چند پاس و سانتر، میتوانست نتیجه بازی را تغییر دهد. او لقب مهندسی را به خود اختصاص داده بود چرا که همانند یک مهندسی، بازی تیم خود را با دقت طراحی میکرد. مهمترین خصوصیت تاکتیکی که یک بازیساز باید داشته باشد این است که بتواند چند مرحله بعد را هم پیش بینی کند. او با یک پاس میتواند بازیکنی را صاحب تیم کند اما او باید بتواند پیش بینی کند بازیکنی که صاحب توپش کرده است، با آن توپ در چه منطقه ای به حرکت درخواهد آمد و سپس به چه کسی پاس خواهد داد و او نیز به همین ترتیب، در چه منطقه ای حرکت کرده و به چه کسی پاس میدهد یا در چه موقعیتی به سمت دروازه شوت خواهد کرد. مودریچ دقیقا در رئال مادرید، چنین نقشی را ایفا میکند. برای مثال او هنگامیکه میخواهد بین پاس دادن به بیل و یا سانتر کردن برای آسنسیو یکی از این دو را انتخاب کند، به بیل پاس خواهد داد چرا که پیش بینی میکند، بیل پس از صاحب توپ شدن، ابتدا با ایسکو طی یکی دو پاسکاری خود را به نقطه کرنر رسانده و با یک پاس بند، آسنسیو را در انتهای دروازه و مقابل دیرک دوم در موقعیت هد زدن قرار میدهد و آسنسیو هم با اجرای دقیق این نقشه برای رئال گلزنی خواهد کرد.

 

معرفی ترکیبی از بهترین ستارگان فوتبال جهان (2)


کمتر بازیکنی است که بتواند مانند لوکا مودریچ این عمل را دقیقا انجام دهد. مودریچ جدای از این تفکر تاکتیکی، بازیکن گلزنی نیز به حساب می آید. او استاد شوت زدن به سه کنج دروازه است، ضربات مرگبار ایستگاهی را تاکنون زده است که میتواند تور دروازه را پاره کند و حتی قدرت دریبلینگ بالایی نیز دارد. برعکس کسی مثل پیرلو، که دقیقا مانند یک مهندس با ارسالهای دقیقش برای تیم خود تدبیر می اندیشید، لوکا مودریچ اما هم دریبل میزند و هم دوندگی بیشتری دارد.
اما برای دو پیستون کناری تیم، خط هافبک تیم منتخب به دو نفر هافبک چپ و راست درجه یک نیاز دارد که باز هم انتخابهای بسیار زیادی وجود دارد. در سمت راست، میلینکوویچ ساویچ، بازیکن صربستانی تیم لاتزیو انتخاب مناسبی خواهد بود. میلینکوویچ ساویچ را میتوان در یک کلمه خلاصه کرد: جنگنده. او کسی است که در هر بازی برای لاتزیو در دقیقه نود مانند دقیقا اول بازی توپ میزند. گویی خستگی در جسم او هیچگاه رخنه نمیکند. محکم ترین شوت را در بین بازیکنان تیم منتخب فوتبال، ساویچ میتواند بزند. قد و قامت بلند، بدن عضلانی و ساقهایی که مانند عضلات یک ورزشکار پرورش اندام است که کمی فشرده تر شده و به چند قلوه سنگ شباهت پیدا کرده است. ساویچ دوندگی فوق العاده ای دارد و میتواند با در هم شکستن خط دفاعی تیم و پشت سر گذاشتن هافبک دفاعی تیم مقابل، از گوشه محوطه پنالتی شوتهای مرگباری را به سمت دروازه شلیک کند که شاید شجاع ترین دروازه بانان جهان هم جرعت شیرجه زدن به سمت توپش را نداشته باشند. در کنار این خصوصیات فوق العاده تهاجمی، او در پاسکاری هم موفق و در خدمت تیم است. شاید هر بازیکن دیگری به جای او بود که اینگونه قدرتمند و با استعداد بود، خیلی علاقه ای به پاسکاری و قرار دادن هم تیمی هایش در موقعیت گلزنی نداشت؛ اما میلینکوویچ ساویچ اصلا چنین شخصیتی ندارد و بر خلاف ظاهر مقتدر و مستبدش، بسیار با شخصیت و در خدمت تیم بازی میکند.

 

معرفی ترکیبی از بهترین ستارگان فوتبال جهان (2)


بجز لوکا مودریچ و میلینکوویچ ساویچ، نفر سوم خط هافبک این تیم، جورجینیو خواهد بود. جورجینیو که زمانی در ناپلی اصلی ترین مهره تاکتیکی مائوریتزیو ساری محسوب میشد. او امسال به همراه ساری به تیم چلسی نقل مکان کرد و به همین دلیل، استراتژی تیم چلسی بر دوش ساری و جورجینیو ساخته شده است. جورجینیو کسی است که در هر بازی برای چلسی در تک تک حملات و گلهایی که به ثمر میرسند نقش دارد. او توپ را از بازیکنان خط دفاع میگیرد و آن را در انتهای زمین در اختبار مهاجم نوک تیم قرار میدهد و در این مسیر هم هیچ بازیکنی از تیم حریف نمیتواند جلوی او را بگیرد.

 

معرفی ترکیبی از بهترین ستارگان فوتبال جهان (2)

تخصص او در یک دو کردنها در میانه زمین است که باعث میشود در نهایت به خوبی بتواند مهاجمان هم تیمی خود را در بهترین شرایط، در موقعیت گلزنی قرار دهد. جورجینیو برعکس ساویچ و مودریچ خیلی علاقه ای به شوت زنی ندارد. تمام تلاش او برای پاسکاریهای متعدد در عرض و طول زمین است و به همین دلیل در تیم کنونی چلسی، تعداد پاسهای این تیم حتی از تیکی تاکای پپ گواردیولا بسیار بیشتر است و مهمترن دلیل این اتفاق، حضور جورجینیو در این تیم است.
البته شاید بتوان جای جورجینیو و لوکا مودریچ را در این تیم عوض کرد و هر دو هم بعنوان هافبک وسط و هم بعنوان پیستون میتوانند نقش فوق العاده ای را برای تیم خود ایفا کنند.

 

معرفی ترکیبی از بهترین ستارگان فوتبال جهان (2)

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل جهان مشهد

هتل ستارگان شیراز

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

هتل آپارتمان ستارگان مشهد

رستوران نقش جهان کیش

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال