معرفی رمان اتاق اثر اما دون اهو

رمان اتاق نوشته ی اما دون اهو نویسنده ی ایرلندی است که در ایران توسط نشر آموت و افراز منتشر شده است. رمان اتاق در مدت کوتاهی پس از چاپ مورد استقبال عمومی قرار گرفت و بارها تجدید چاپ شد. این رمان بر اساس یک داستان واقعی روایت شده است.

 

معرفی رمان اتاق اثر اما دون اهو

داستان درباره ی یک مادر و فرزند است که در یک اتاق کوچک زندانی شده‌ اند. مادر سال ها پیش که دختری دانشجوو جوان بوده، توسط پیرمردی به نام نیک ربوده شده و در اتاق زندانی می شود. پس از مدتی دختر از پیرمرد باردار شده و پسری به نام جک را به دنیا می آورد. او و کودکش اکنون هفت سال است که در یک اتاق زندانی هستند. این کودک که در واقع راوی رمان اتاق است، هم اکنون پنج ‌سال دارد و تمام دوران زندگی خویش را در همین اتاق گذرانده است. جک هیچ خبری از دنیای بیرون ندارد و تصور می کند که تمام دنیا در همین اتاق خلاصه شده است. او در این اتاق می خورد، می خوابد، بازی می کند و می آموزد اما زندگی برای مادر او که از واقعیت خبر دارد بسیار سخت است ...
به مرور و در خلال داستان جک و مادرش برای رهایی از اتاق برنامه ریزی می کنند. در واقع می توان گفت داستان این رمان دارای دو بخش مهم است. بخشی که مادر و کودک در اتاق زندانی هستند و بخی که آن ها از اتاق آزاد می شوند.

 

معرفی رمان اتاق اثر اما دون اهو

رمان با این جملات آغاز می شود: امروز پنج سالم شد. دیشب وقتی تو کمد خوابیدم، چهار سالم بود ولی وقتی تو تاریکی صبح زود از توی رختخواب پا شدم، پنج سالم شد. اجی مجی لاترجی. قبلش، سه ساله، یک ساله و صفر ساله بودم. زیر صفر هم بودم؟

این رمان تا کنون توانسته جوایز ادبی زیادی را نصیب خود کند. برخی از این جوایز عبارتند از کتاب سال مجله ی نیویورک تایمز، نامزد جایزه ی بوکر۲۰۱۰ ، جایزه ی کتاب سال راجرز رایترز، برنده ی جایزه ی داستان اورنج انگلیس ۲۰۱۱، نویسنده ی بر‌تر رمان ایرلند ۲۰۱۱ و برنده ی جایزه ی ادبیات معاصر کشورهای مشترک المنافع و ...

معرفی رمان اتاق اثر اما دون اهو 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

معرفی گیاه دارویی چای ترش

معرفی خواص دارویی و مفید سیاه دانه

هنر و طبیعت، معرفی احمد نادعلیان

معرفی کتاب کارآفرینان زن ایرانی ساکن در ایران نویسنده لیلا س

معرفی کتاب های "بیابان لوت" و "خلیج فارس"

معرفی رمان بامداد خمار

افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال