معرفی رمان روی ماه خداوند را ببوس اثر مصطفی مستور

مصطفی مستور از بهترین نویسندگان و مترجمان معاصر محسوب می شود. او در سال 1343 در اهواز به دنیا آمد. او کارشناسی خود را در رشته ی مهندسی عمران و کارشناسی ارشدش را در رشته ی زبان و ادبیات فارسی تحصیل کرده است.
روی ماه خداوند را ببوس، چند روایت معتبر، حکایت عشقی بی قاف بی شین بی نقطه، عشق روی پیاده رو، من دانای کل هستم، من گنجشک نیستم، تهران در بعد از ظهر، سه گزارش کوتاه درباره ی نوید و نگار، رساله ای درباره ی نادر فارابی، بهترین شکل ممکن، زیر نور کم، عشق و چیزهای دیگر، استخوان خوک و دست های جذامی و پرسه در حوالی زندگی عناوینی از رمان ها و داستان کوتاه های مصطفی مستور است. مستور همچنین نمایشنامه ای را تحت عنوان دویدن در میدان تاریک مین در کارنامه ی خود دارد و به کار ترجمه نیز مشغول است. برخی از آثار مترجمی او عبارت اند از کتاب های فاصله و داستان های دیگر، سرشت و سرنوشت و پاکت ها و چند داستان دیگر.

 

معرفی رمان روی ماه خداوند را ببوس اثر مصطفی مستور
رمان روی ماه خداوند را ببوس از موفق ترین آثار مستور محسوب می شود که توسط نشر مرکز منتشر شده و تا کنون بارها به چاپ رسیده است. این رمان جوایز و افتخارات بسیاری را نیز نصیب خود کرده است که از جمله ی آن ها می توان به عنوان بهترین رمان سال های 79 و 80 در جشنواره ی قلم زرین اشاره کرد.
شخصیت اصلی این رمان پسری به نام یونس است که دانشجوی دکتری فلسفه است و می خواهد پایان نامه ی خود را به پایان برساند. موضوع پایان نامه ی یونس درباره ی دکتر پارسا، استاد فیزیک دانشگاه است و عنوان آن تحلیل جامعه شناسی عوامل خودکشی دکتر محسن پارسا می باشد. در خلال تحقیقات یونس در مورد پایان نامه ی خود شکی وجود او را در برمی گیرد. شک به وجود خدا ... گره ای که کل رمان روی ماه خداوند را ببوس بر اساس آن شکل گرفته است، همین موضوع است.

 

معرفی رمان روی ماه خداوند را ببوس اثر مصطفی مستور
در این میان دوست یونس به نام مهرداد، پس از مدت زیادی از آمریکا به ایران می آید. او در آمریکا با دختری به نام جولیا ازدواج کرده و صاحب یک فرزند دختر شده است. جولیا دچار بیماری سرطان شده و در مراحل پایانی و پیشرفته ی این بیماری قرار دارد. جولیا و سوال های او نیز در مورد فلسفه، خدا و حقیقت دنیا مدام به شک یونس می افزایند و این در حالی است که مهرداد نیز پاسخی برای سوال های آن دو پیدا نمی کند.
از طرفی یونس نامزدی به نام سایه دارد که دانشجوی کارشناسی ارشد رشته ی الهیات است. او اعتقاد و ایمانی محکم به وجود خدا دارد و در داستان سعی دارد که به یونس کمک کند تا به اعتقادات قبلی خود برگشته و راه درست را انتخاب کند.

 

معرفی رمان روی ماه خداوند را ببوس اثر مصطفی مستور
تحقیق در مورد علت خودکشی دکتر پارسا، صحبت کردن با دانشجویان او و پیدا کردن سرنخ هایی از این موضوع، شک یونس به خدا و سست شدن ایمان او، جولیا و بیماری اش و سوال های فلسفی او، رابطه ی یونس و سایه که به دلیل تغییر عقاید یونس دچار مشکل شده است و تلاش بی وقفه ی یونس برای پیدا کردن تمام سوالاتش از موضوعات مختلف رمان روی ماه خداوند را ببوس هستند که باعث جذابیت این رمان شده اند. از طرفی این موضوعات رمان را به یک رمان عرفانی و فلسفی تبدیل کرده اند که هم برای مخاطب عام و هم برای مخاطب خاص جذاب و خواندنی است.

 

معرفی رمان روی ماه خداوند را ببوس اثر مصطفی مستور

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

اردیبهشت ماه 1394

تور ترکیه ویژه ماه رمضان 94

مرکز خرید مصطفی سنتر سنگاپور مالزی

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

میخک را بهتر بشناسید

تاثیر آرتروز بر روی چشم ها

افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال