معرفی رمان پیکر فرهاد

من بچه ی اول بودم، شاید هم آخر. هیچ غذایی را دوست نداشتم، یک قاشق به دهنم می‌گذاشتم و لقمه را نمی‌جویدم. آن ‌قدر آن را می ‌مکیدم و به یک نقطه خیره می ‌شدم که پدرم گریه می‌ کرد. نه به خاطر آفتاب، نه به خاطر چیز دیگر، مادرم سرش را جلو صورت پدرم خم می ‌کرد: "پس به خاطر چی؟"

- "به خاطر دست ‌های کوچکش."

 معرفی رمان پیکر فرهاد

شب موقع خواب در ایوان، وقتی که به ستاره ها نگاه می کرد گفت: "چشم هاش را میدوزد به گوشه ی اتاق و به یک چیزی فکر می کند.خیلی دلم می خواهد بدانم بچه ی شش ساله به چی فکر میکند؟ به بدبختی من؟ او هم می داند که ما تباه شده ایم؟ یک لقمه نان را مثل زهر ماری توی دهنش نگه میدارد و نمی تواند فرو بدهد..."

نام عباس معروفی با شاهکار سمفونی مردگان عجین است. داستانی از درد و رنج انسان ها که بخش بزرگی از جامعه ی ما پس از جنگ جهانی، پس از کودتای 28 مرداد، پس از انقلاب و پس از جنگ 8 ساله با عراق تجربه اش کرده است. اما پیکر فرهاد هم برای خود شاهکار بزرگی است. روایتی در جهانی مالیخولیایی و توهم آلود و از زندگی یک زن و کسی که عاشق اوست. روایتی از زندگی ای آشفته که در نیمه ی دوم کتاب با دردهایش آشنا می شوید و شروع می کند به خوردن روح شما. اشارات فرا متنی متعدد به شاهکار بوف کور از صادق هدایت و تصویر جهانی موازی با آن جا و البته با پیچیدگی های کمتر.

معرفی رمان پیکر فرهاد

برای این که متوجه پیکر فرهاد بشوید باید بتوانید بوف کور را بفهمید و خب از همین جا باید بگویم کاری سخت در پیش دارید. چرا که بوف کور مدرن ترین و شاید بهترین رمان ایرانی است. اما این سختی را به جان بخرید. مانند فلسفه ی کانت است، بسیار سخت است اما وقتی که بفهمیدش بسیار از آن لذت می برید.

رمان پیکر فرهاد هم مانند کارهای دیگر عباس معروفی بسیار مورد توجه قرار گرفت. البته توجه به رمان های معروفی مانند توجه به برخی رمان های ایرانی نیست که ترجمه می شود به داشتن کاغذ ارزان برای چاپ و رانت تبلیغاتی زیاد و بسیاری چیزهای نامشروع دیگر، توجه به عباس معروفی به معنای تحسین منتقدان درجه یک ایرانی و برنده شدن جوایز بین المللی است. پیکر فرهاد یعنی برنده شدن جایزه ی ادبی سال 2002 بنیاد ادبی آرنولد تسویانگ.

شاید برای شما جالب باشد که آثار دیگری از این نویسنده ی معاصر و صاحب نام را نیز مطالعه کنید. در این صورت پس از مطالعه ی سمفونی مردگان و پیکر فرهاد رمان های سال بلوا، تماما مخصوص و فریدون سه پسر داشت انتخاب های خوبی برای شما خواهند بود.

اطلاعات کتاب:

نام کتاب: پیکر فرهاد

نویسنده: عباس معروفی

انتشارات: ققنوس

تعداد صفحات: 143

قیمت: 22000 تومان

معرفی رمان پیکر فرهاد

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

معرفی گیاه دارویی چای ترش

معرفی خواص دارویی و مفید سیاه دانه

هنر و طبیعت، معرفی احمد نادعلیان

معرفی کتاب کارآفرینان زن ایرانی ساکن در ایران نویسنده لیلا س

معرفی کتاب های "بیابان لوت" و "خلیج فارس"

معرفی رمان بامداد خمار

افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال