معرفی موزه های اصفهان - 5.0 out of 5 based on 1 vote

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

معرفی موزه های اصفهان

اصفهان شهری در مرکز ایران است که جاذبه های گردشگری بسیارش سبب شده است که به نصف جهان مشهور شود. در این شهر کهن انواع مختلفی از جاذبه های گردشگری شامل بناهای تاریخی، پارک ها و بوستان ها، جاذبه های طبیعی، جاذبه های مذهبی، موزه ها و ... وجود دارد. در مقاله های دیگر با برخی از جاذبه های طبیعی شهر اصفهان و امام زاده های اصفهان آشنا شدیم، در این مقاله نیز قصد داریم به معرفی موزه های معروف این شهر بپردازیم. اگر شما نیز قصد دارید به این شهر کهن و بزرگ سفر کنید، در این مقاله با ما همراه باشید.

موزه ی چهلستون

همان طور که می دانید شهر اصفهان در زمان حکومت سلسله ی صفویه به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد و همین موضوع باعث رونق گرفتن این شهر و ساخت ساختمان های بسیاری در آن شد. به همین علت است که امروزه اکثر بناهای تاریخی اصفهان مربوط به دوره ی صفویه است. چهلستون نیز نام یکی دیگر از بناهای مربوط به این دوره است که معماری بسیار چشم نوازی دارد. این بنا در سال 1367 به عنوان موزه آغاز به کار کرد و در آن تعداد بی شماری از اشیا تاریخی، نسخ خطی، ظروف سفالی و ... نگه داری می شود. این اشیا متعلق به دوره های اسلامی مختلف است و از قدمت بسیار بالایی برخوردار است. در موزه ی چهلستون اصفهان که در خیابان استانداری این شهر قرار دارد، نمایشگاه های مختلف فصلی نیز برپا می شود. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این موزه از نظر قدمت به عنوان دومین موزه ی ایران شناخته می شود.

معرفی موزه های اصفهان

موزه ی رکیب خانه یا هنرهای تزئینی

این موزه در عمارتی تاریخی به همین نام قرار دارد. عمارت رکیب خانه مساحتی در حدود 2600 متر مربع دارد و در آن آثار هنری ایرانی شامل خط و کتابت، آثار لاکی و روغنی، دستبافته ها و رودوزی های سنتی، نگارگری، آبگینه فلزی و ... نگهداری می شود. در این موزه کتابخانه ای نیز قرار دارد که در حدود 1500 جلد کتاب هنر در آن وجود دارد. موزه ی رکیب خانه نیز در خیابان استانداری اصفهان قرار دارد.

معرفی موزه های اصفهان

موزه ی کلیسای وانک

کلیسای وانک یکی از زیباترین کلیساهای اصفهان است که قدمت بالایی دارد و از معماری چشم نوازی نیز برخوردار است. در داخل این کلیسا موزه ای قرار دارد که در سال 1350 ساخته شده و آغاز به کار کرده است. این موزه یکی از قدیمی ترین موزه های ایرانی به شمار می رود که در آن بیش از 850 شی از سده های شانزدهم تا بیستم میلادی نگهداری می شود. موزه ی کلیسای وانک در دو طبقه ساخته شده است و از بخش های زیر تشکیل شده است: کتاب ها و نسخه های خطی، تابلوهای گچ بری و نقاشی، آثار فلزی، منسوجات، ظروف چینی و سفالی، آثار چوبی، فرمان ها، غرفه ی صنعت چاپ و ...

معرفی موزه های اصفهان

موزه ی هنرهای معاصر اصفهان

این موزه در ساختمان دارالحکومه برپا شده است. این ساختمان مربوط به دوره ی قاجار است و مسعود میرزا ظل سلطان، حاکم اصفهان در آن ساکن بوده است. این ساختمان در سال 1373 مورد مرمت قرار گرفته و موزه ی هنرهای معاصر در آن برپا شد. این موزه نیز مانند چندی از موزه های دیگر در خیابان استانداری اصفهان واقع شده است و همه روزه در اختیار علاقمندان قرار دارد.

معرفی موزه های اصفهان

موزه ی تاریخ طبیعی

یکی دیگر از موزه های جذاب و ارزشمند شهر اصفهان موزه ی تاریخ طبیعی آن است که در سال 1367 ساخته شده است. این موزه در یکی از بناهای تاریخی متعلق به دوره ی تیموریان برپا شده است و در آن آثار طبیعی جان دار و بی جان نگهداری می شود. مجموعه ی آثار موجود در این موزه توسط دکتر جعفریان از سرتاسر ایران جمع آوری شده است. از جمله بخش های این موزه می توان به سالن جانوران بدون مهره، سالن جانواران مهره دار، سالن گیاه شناسی، سالن زمین شناسی، سالن جغرافیای طبیعی و نقشه ها  سالن کمک آموزشی اشاره کرد. قطعا بازدید از این موزه برای هر فردی جذاب و پر از شگفتی است.

معرفی موزه های اصفهان

 در شهر اصفهان موزه های مشهور و متفاوت دیگری نیز وجود دارد که بازدید از آن ها می تواند برای شما بسیار جالب باشد. از جمله ی این موزه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد: موزه ی عصارخانه شاهی، موزه ی حمام علیقلی آقا یا موزه ی مردم شناسی اصفهان، موزه ی علوم و فنون آموزش و پرورش، موزه ی هلال احمر، موزه ی شهدا و ... حتما در برنامه ی سفر خود به این شهر تاریخی، بازدید از این موزه ها را بگنجانید و از زیبایی ها و اطلاعات هر یک از آن ها استفاده کنید.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

رستوران های مالزی

تور اصفهان

تور اصفهان زمستان 95

تور اصفهان اسفند 95

تور اصفهان نوروز 96

تور اصفهان فروردین 96

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد