معرفی موزه های شیراز - 5.0 out of 5 based on 1 vote

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

معرفی موزه های شیراز

همان طور که می دانید شیراز یکی از شهرهای پر جاذبه ی ایران محسوب می شود و از نظر پیشینه ی تاریخی و فرهنگی بسیار غنی است. به همین دلیل است که در این شهر زیبا موزه های بسیاری یافت می شود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با برخی از مهم ترین موزه های شهر شیراز آشنا کنیم تا در سفر خود حتما از آن ها بازدید کنید و بر اطلاعات خود بیفزایید.

موزه ی تخت جمشید

تخت جمشید یکی از مهم ترین و پرآوازه ترین جاذبه های تاریخی شهر شیراز محسوب می شود که در داخل محوطه ی آن موزه ای به همین نام قرار دارد. در این موزه آثار به جای مانده از دوره ی هخامنشیان نگهداری می شود. آثاری چون سرنیزه، پیکان، کتیبه ی حرم خشایارشا، خمره ها و ظروف سفالی و ... بنایی که امروزه موزه ی تخت جمشید در آن دایر شده است، کاخ ملکه بوده است که در سال 1388 به موزه تبدیل شده است.

معرفی موزه های شیراز

موزه ی پارس

موزه ی پارس از جالب ترین و مهم ترین موزه های شهر شیراز است که در داخل باغ نظر شیراز واقع شده است. عمارتی که در درون این باغ قرار دارد در سال 1315 به موزه تبدیل شده است و در آن قرآن های نفیس خطی که به خط برخی از امامان است، نقاشی های لطفعلی خان زند و شمسیر وی و ... نگهداری می شود.

معرفی موزه های شیراز

موزه ی مشاهیر

یکی دیگر از موزه های بسیار دیدنی و جذاب شهر شیراز، موزه ی مشاهیر یا مفاخر یا گنجینه است که در خانه ی زینت الملک برپا شده است. خانه ی زینت الملک نیز در باغ نارنجستان قوام شیراز است. در این موزه مجسمه هایی از بزرگان ایران از دوره های گذشته تا کنون وجود دارد. این مجسمه ها با موم ساخته شده و بسیار زیبا است.

معرفی موزه های شیراز

موزه ی نظامی باغ عفیف آباد

در داخل عمارت باغ عفیف آباد دو موزه برپا شده است. این عمارت دو طبقه می باشد که طبقه ی اول آن موزه ی نظامی است و طبقه ی دوم موزه ی عبرت. در طبقه ی اول این عمارت ابزارآلات جنگی مانند انواع اسلحه ها که برخی از آن ها به شاهان دوره های مختلف مانند مظفرالدین شاه قاجار، فتحعلی شاه، محمدرضا پهلوی و رضا خان تعلق دارد، به نمایش درآمده است. در طبقه ی دوم این عمارت نیز وسایلی از دوران پهلوی مانند فرش، تابلو و پیانوی فرح نگهداری می شود.

معرفی موزه های شیراز

موزه ی شاه چراغ

در حرم شاه چراغ نیز یکی دیگر از موزه های مهم شهر شیراز وجود دارد. در داخل این موزه قرآن های خطی، ظروف شیشه ای و سفالی، سکه های مربوط به دوران باستان و آثاری که وقف شاه چراغ شده است نگهداری می شود.

 معرفی موزه های شیراز

علاوه بر موزه هایی که معرفی شد، در شهر شیراز موزه های مهم و جذاب دیگری نیز وجود دارد که علاقمندان می توانند از آن ها بازدید کنند. برخی از این موزه ها عبارت اند از: موزه ی لباس های سنتی شیراز، موزه ی فرش فارس، موزه ی آواها و نماها، موزه ی آب، موزه ی سنگ در باغ هفت تنان، موزه ی تاریخ طبیعی و تکنولوژی و ....

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل پارس شیراز

هتل پرسپولیس شیراز

هتل چمران شیراز

هتل هما شیراز

هتل پارسیان شیراز

هتل پارسه شیراز

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد