ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معرفی موزه ی ارتباطات در تهران

یکی از موزه های جالب و دیدنی پایتخت، موزه ی ارتباطات است که در خیابان امام خمینی تهران واقع شده است. در این موزه همان طور که از نام آن پیدا است تاریخچه ای از ارتباطات و وسایل ارتباطی قرار دارد. بنای موزه ی ارتباطات یکی از ساختمان های قدیمی تهران است که دو طبقه دارد و در هر طبقه چندین غرفه واقع شده است. هر یک از این غرفه ها نیز محلی برای نمایش اشیای تاریخی مرتبط با ارتباطات و پست می باشند. اشیایی مانند تلگراف، صندوق های پست قدیمی، نوشت افزارهای ابتدایی، تمبرها، هواپیماهای نامه بر و ...

معرفی موزه ی ارتباطات در تهران

شما در ابتدای ورودتان به ساختمان موزه وارد حیاط مرکزی این ساختمان خواهید شد. در این حیاط مجسمه های بزرگ و زیبایی از چاپارها، درشکه ای برای حمل اشیای پستی، ماشین های سه چرخه ی قدیمی پست، ماشین های تایپ، مهر تایید تمبر و ... وجود دارد که تماشای آن ها می تواند برای شما بسیار جذاب باشد. بی شک این مجسمه ها می توانند شروع بسیار خوبی برای یک موزه ی ارتباطات باشند.

پس از این که از حیاط مرکزی گذر کردید، می توانید بخش های دیگر این موزه را نیز تماشا کنید. به عنوان مثال در بخشی از این موزه، فضای اداره های پست قدیم شبیه سازی شده است. فضایی سنتی با ماموری که در حال تایپ نامه های مراجعان با ماشین های تایپ قدیمی است.

معرفی موزه ی ارتباطات در تهران

همان طور که گفته شد در غرفه های متعدد این موزه اشیایی که در ارتباط با صنعت پست می باشد نگهداری می شود. به عنوان مثال می توان در این بخش ها انواع صندوق های پستی ایرانی در دوران پهلوی و کشورهای دیگر، مهرهای دفاتر پست، دستگاه های مختلف مرتبط با تمبر و باطل کردن آن، ترازوهای پست، لباس های رسمی کارکنان ادارات پست در کشورهای مختلف، پاکت های پستی و ... را مشاهده کرد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید در این بخش حتی کوبه یا کلون های در ایرانی نیز وجود دارد. در گذشته هر دری دو کوبه داشته است، یکی کوبه ی زنانه و دیگری مردانه که هر یک صدای متفاوتی را ایجاد می کرده اند و به این ترتیب صاحب خانه متوجه می شده است که در پشت در یک مرد و یا یک زن قرار دارد. این کوبه ها به این دلیل در موزه ی ارتباطات نگه داری می شوند که می توان گفت این موضوع نیز به نوعی یک برقراری ارتباط محسوب می شود.

در داخل این موزه بخش های جالب دیگری نیز قرار دارد که از جمله ی آن ها می توان به سالن هدایا اشاره کرد. سالن هدایا بخشی است که در آن هدایایی که مقامات رسمی وزارت ارتباطات دریافت کرده اند نگه داری می شود. سالن تمبر نیز از دیگر بخش های دیدنی و مهم موزه ی ارتباطات است که در آن انوع تمبرها از دوره های مختلف تاریخی وجود دارد. در این قسمت تمبرهای بسیار خاص و کمیابی نگه داری می شود که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

معرفی موزه ی ارتباطات در تهران

سالن رادیوها نیز بخش دیگری از موزه ی ارتباطات تهران بزرگ می باشد. در این بخش انواعی از رادیوهای قدیمی وجود دارد که می تواند برای شما خاطرات شیرینی را نیز زنده کند. قسمتی از بنای این موزه که سالن رادیوها در آن قرار دارد از معماری چشم گیرینیز برخوردار است. در واقع باید به این نکته توجه کنید که بازدید از موزه ی ارتباطات تنها بازدید از وسایل و اشیای این موزه نیست. بلکه شامل بازدید از زیبایی های معماری بنای این موزه نیز می شود.

در این موزه نمایشگاه هایی نیز برگزار می شود که در آن کارهای هنری به نمایش درمی آید. سالن کنفرانس و غرفه ی وزرا نیز از دیگر بخش های این موزه می باشند. غرفه ی وزرا یکی از بخش های جالب این موزه است که در آن عکس هایی از وزرای وزرات ارتباطات ایران در دوره های مختلف نگه داری می شود.

معرفی موزه ی ارتباطات در تهران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل تهران مشهد

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

موزه آثار خطی ارمنستان

موزه پرنس ویلز هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد