معرفی نژادهای اسب ایرانی

معرفی نژادهای اسب ایرانی

در زمان گذشته، برای اینکه بتوانند به نقاط مختلف ایران سفر کنند، از اسب استفاده می کردند. به همین جهت، از همان زمان، پرورش اسب در ایران شکل گرفت. اگر دوست دارید با نژاد های اسب ایرانی آشنا شوید، با آژانس مسافرتی چهار فصل همراه باشید.

اسب ترکمن

معرفی نژادهای اسب ایرانی

اسب ترکمن در منطقه ی ترکمن صحرا  زندگی می کند. ویژگی های این اسب ها، شامل بدنی کشیده و لاغر اندام، قدی بین ۱۴۸ تا ۱۵۵ و گوشهای بلند و متحرک، سینه فراخ، کپل کم شیب با عرض مناسب، مفاصل قوی و سم های محکم با زاویه مناسب برای تحمل حرکات سنگین ورزشی می باشد. معمولا این اسب ها به رنگ های مختلفی از جمله کهر، نیله (طوسی)، سمند، کرنگ، قره کهر، ابرش، سیاه، و سفید دیده می شود. طبق شواهد بدست آمده از گورهای سکایی یافت شده در پازیریک واقع در کوه‌های آلتای، نشان می دهد که قدمت این اسب ها به 400 سال قبل از میلاد برمی گردد. امروزه نژادهای شناخته شده ای از اسب ترکمن که شامل یموت، اسب آخال تکه، چناران (مخلوط از تلاقی اسب ترکمن و اسب عرب) می باشد، یافت شده است.

اسب کردی  

این نژاد، نه تنها از زیبائی خاصی برخوردار است بلکه دارای استقامت بی نهایت هم می باشد و به دلیل استقامت بالایی که دارند در مسابقات چوگان، پرش و سواری بسیار موفق می باشند. اسب کرد، در شرایط سخت بسیار مقاوم است و با مقدار خوراک کم، می تواند سرمای سخت زمستان را تحمل کند. داشتن این اسب برای خانواده های کرد، بسیار مهم می باشد. این نژاد، بیشتر در منطقه کرمانشاه و مناطق اطراف آن و استان های آذربایجان غربی و قسمتی از زنجان(سلطانیه)، لرستان و کردستان و اصفهان دیده می شوند. همچنین به کشورهای همسایه ایران نظیر عراق، ترکیه و قسمتی از جمهوری آذربایجان انتقال یافته و جمعیت مناسبی را تشکیل داده است.  

اسب عرب

معرفی نژادهای اسب ایرانی

اسب عرب به اسب اصیل هم معروف می باشد. علت اینکه این اسب نژاد ایرانی دارد ولی به آن اسب عرب می گویند، این است که در گذشته، ایران بسیار پهناور بوده و شامل کشورهایی می شده که متاسفانه امروزه از ایران جدا شده اند. شناسایی این اسب ها از روی سر و دم بلند آنها می باشد. ویژگی های این اسب شامل قدرت تحمل بالا، فرمان پذیری و سرعت  می باشد. هم چنین قد آنها بین 142 تا 154 و وزن آنها حدود 350 تا 450 کیلوگرم است. این اسب ها معمولا به رنگ‌های کهر، نیله (خاکستری)، کرنگ، مشکی و ابرش دیده می شوند ولی اکثر این نژاد به رنگ کهر، نیله و کرنگ یافت می شوند. این نژاد به دلیل اینکه خون‌گرم، باهوش، زیرک و حساس هستند، خیلی خوب با سوارکار خود ارتباط برقرار می کنند. اما مشکل این نژاد این است که نسبت به بقیه نژاد ها، عادت های بد را سریع یاد می گیرند.

اسب قره باغ

معرفی نژادهای اسب ایرانی

یکی از قدیمی ترین نژادهای اسب ایرانی، اسب قره باغ است. اسب قره باغ ظاهر بزرگی ندارد ولی به دلیل اینکه در مناطق کوهستانی زندگی می کند، از نظر تاندون و عضله بندی بسیار مقاوم و قوی می باشد. قد این اسب بین 141 تا 145 سانتی متر است ولی در کشور های دیگر به دلیل موقعیت آب و هوایی به 159 سانتی متر هم می رسد. همین ویژگی ها باعث شده در مسابقات سرعت، موفق باشد. همچنین از این اسب در ورزش هایی نظیر چوگان و کالسکه رانی برای آموزش کودکان و نوجوانان هم استفاده می شود. متاسفانه این اسب به عنوان نژاد ایرانی ثبت نشده و تا به امروز برای این کار، فعالیتی انجام نشده است.

اسب سیستانی     

اسب سیستانی، یکی دیگر از اسب های ایرانی به شمار می رود. این اسب در سیستان و بلوچستان زندگی می کند ولی به دلیل رسیدگی نکردن، نسل آنها در حال انقراض است.

اسب تالشی

معرفی نژادهای اسب ایرانی

این اسب، به عنوان اسب استقامتی شناخته می شود. مسیر مسابقات این اسب ها، سرآشیبی می باشد. البته مردمان تالش از این نژاد برای کار استفاده میکنند و معمولا در دشت ها آنها را رها می کنند که متاسفانه در اثر تصادف از بین می روند. البته اسب های مسابقه ای در شرایط بهتری هستند. امیدواریم بیشتر به این نژاد توجه شود.

اسب‌ خزر

معرفی نژادهای اسب ایرانی

یکی از نژادهایی که در سطح بین المللی هم معروف می باشند، اسب خزر است. البته متاسفانه بدلیل عدم توجه به پرورش، نسل آنها در حال انقراض می باشد. استان های شمالی کشور نظیر گیلان، برای پرورش این نژاد بسیار مناسب هستند ولی به دلیل رسیدگی نکردن، در کشورهای خارجی نظیر استرالیا، انگلیس و آمریکا در حال حاضر پرورش می یابد. قد این اسب بین 90 تا 120 سانتی متر است که با توجه به اسب های دیگر کوتاه می باشد و به همین دلیل  به اسب مینیاتوری دریای خزر یا اسب خزر یا اسب کاسپین معروف می باشد. هم چنین طبق تحقیقاتی که انجام دادند، متوجه شدند تصویر این اسب در نگاره های پلکان آپادانای تخت جمشید و مهر سه زبانه داریوش دیده می شود. هم چنین در موزه بریتانیا و در نقش رستم و نقش شاپور، اسب کوچکی دیده می‌شود. طبق پژوهش های فسیل شناسی بر روی بقایای اسکلت‌های یافت شده در اطراف همدان، متوجه شدند که همان اسبچه خزر است. در حقیقت قدمت اسب خزر از اسب عرب هم بیشتر می باشد و اسب کاسپین می‌تواند، جد اسب عرب باشد.


معرفی نژادهای اسب ایرانی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

رستوران ایرانی شیروان ارمنستان

رستوران ایرانی آریا ارمنستان

رستوران ایرانی شیراز سنگاپور مالزی

میدان اسب دوانی دبی

مشکلات سفره ی خانواده های ایرانی امروز از دیدگاه طب سنتی

سارا و اسب تک شاخ

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر