معرفی و بررسی فیلم دختری تنها به سمت خانه قدم میزند

معرفی و بررسی فیلم دختری تنها به سمت خانه قدم میزند

آنا لیلی امین پور، کارگردان ایرانی خارج نشین در فیلم جدید خود تلاش کرده تا از عناصر متفاوتی در اثرش استفاده کند. فیلم دختری تنها به سمت خانه قدم میزند، همزمان هم از مولفه های ژانر ترس بهره برده و هم شمایل ژانرهایی مانند وسترن، تریلر و ملودرام را به فیلمش افزوده است. داستان فیلم در شهری بنام شهر بد میگذرد. در این شهر تعداد معدودی شخصیت در حال زندگی کردن هستند. یک پدر و پسر در خانه ای کوچک زندگی میکنند که پدر معتاد است و به سمت تباهی می رود و پسر هم مجبور است کار کند تا خرج زندگی را در بیاورد. شغل پسر هم فروش مواد و کار کردن در خانه مردم است و به همین دلیل نیز با خلافکار خطرناک شهر رابطه دارد. خلافکار شهر هم که از پدر او طلب زیادی را دارد، ماشینی را که پسر تازه خریده است برمیدارد و به جای طلبش می برد.

در شهر بد دختری پیدا شده که شکل عجیب و نامتعارفی دارد. رفته رفته می فهمیم که او یک خون آشام است و خلافکار و سپس پدر معتاد پسر جوان را نیز میکشد. یک کارتن خواب ناشناس هم طعمه بعدی این دختر است.. اما او در طول داستان به پسر جوان دل می بندد. در طول فیلم عناصری را در این فیلم می بینیم که وجه سیاسی آن را حسابی پر رنگ میکند. مهمترین دارایی این شهر نفت است. رسانه ها نفوذ زیادی بر این جا دارند و مردی که رییس نام دارد، شهر را اداره میکند. در جاهای مختلفی بر روی دیوارها بر نام رئیس خط کشی شده است و متوجه میشویم که او مخالفان بسیاری هم دارد.

معرفی و بررسی فیلم دختری تنها به سمت خانه قدم میزند

داستان در این فیلم خیلی کشش زیادی ندارد. تا جایی که پسر جوان با خلافکار شهر درگیر شده و تلاش میکند تا ماشین خود را پس بگیرد، فیلم اندکی مخاطب را همراه میکند اما بلافاصله که خلافکار توسط زن خون آشام کشته میشود این قضیه نیز تمام میشود. عنصر بعدی که فیلم بر آن تکیه میکند تا کنجکاوی مخاطب را تحریک کند، حس مرموزی است که فیلم به زن خون آشام میدهد. او به خاطر ظاهر معصوم و مظلومانه اش هم خیلی خطرناک به نظر نمی آید و همین بی خطر بودنش (اگرچه آدم بدهای شهر را هم میکشد) باعث شده تا اساسا بین او و پسر جوان هیچ کشمکشی بوجود نیاید. عشقی نیز که بین آنها وجود دارد، خیلی داستان خاصی را ایجاد نمی کند. این دو با یکدیگر آشنا می شوند، پسر به او پیشنهادی میدهد و دختر اندکی دو دل است اما با اصرارهای پسر او نیز دل می بازد و رسما عاشق و معشوق می شوند. همین سر راست بودن و پیچ و خم نداشتن داستان، موجب شده تا بعضی از قسمت های فیلم حوصله سربر شود و کلا داستان متوسط رو به ضعیفی دارد.

معرفی و بررسی فیلم دختری تنها به سمت خانه قدم میزند

لحظاتی فیلم تلاش میکند که در نقش یک فیلم هارور، مخاطب خودش را بترساند. فیلم کلا سیاه و سفید است و کنتراست تصاویر نیز بالاست. حضور یک خون آشام که در شهر پرسه میزند و بعضی از ساکنین شهر را هم میکشد، تلاشی بوده تا حس ترس و اضطراب در فیلم  کاشته شود. اما فیلم از این نظر کاملا بی نتیجه است و به نظر نمی رسد که کسی از تماشای چنین فیلمی خیلی احساس ترس و اضطراب بکند.

شخصیت پردازی ضعیف فیلم هم توی چشم میزند. زن خون آشام بسیار مرموز و کنجکاوی برانگیز است اما آنقدر که باید در موردش بدانیم نمی دانیم. گذشته مبهم او، دلیل کشتن آدمها، انگیزه اش برای پرسه زدن، دلیل دل بستن به پسر جوان و چیزهای دیگری در فیلم وجود دارد ک حسابی سوال ایجاد میکنند اما فیلم پاسخ مناسبی به این سوالات نمی دهد. پسر جوان و پدرش هم کلا شخصیتهایی تیپیکال هستند و هیچ عمق و پیچیدگی شخصیتی ندارند. شاید بتوان گفت که سطحی بودن شخصیت پردازی در این فیلم موجب شده تا داستان بسیار سرراست و در بیشتر موارد هم کلیشه ای شود.

معرفی و بررسی فیلم دختری تنها به سمت خانه قدم میزند

اما فیلم دختری تنها به سمت خانه قدم میزند در بعضی موارد فیلم موفقی بوده که باعث میشود ارزش تماشا کردن را پیدا کند. اولا اینکه این فیلم یک اثر فانتزی محسوب میشود. خلق کردن یک شهر با مختصات خاص خودش و آدمهایی که به نحو نامتعارفی با هم رفتار میکنند، کاری بود که امین پور نسبتا در انجامش موفق عمل کرده است. گورستان شهر که آدمها را داخل یک دره می اندازند تا بپوسند و خبری از دفن کردن و مراسم آیینی خاصی هم نیست از جمله تصاویر جالبی است که در فیلم وجود دارد و خلوتی شهر، احساس سرگشتگی شخصیت ها در شهر بد، تصاویری که از استخراج نفت می بینیم و چند مورد دیگر از این دست موجب شده تا فیلم خاص بودن و متفاوت بودن خودش را حفظ کند و مخاطب برای ادامه تماشای فیلم انگیزه داشته باشد.

معرفی و بررسی فیلم دختری تنها به سمت خانه قدم میزند

اما امین پور باید میدانست که خلق کردن یک دنیا با تمام مسائل پشت آن نیاز به تفکری چند جانبه دارد. مطمئنا نوشتن فیلمنامه این فیلم زمان زیادی نبرده است و بسیاری از مسائل آن نیز فکر نشده بوده است. در بسیاری از فیلمهای مشهور فانتزی که در تاریخ سینما ساخته شده اند نویسنده و کارگردان به جزئی ترین نکات هم توجه داشته اند و همین ظرایف و نکات جزئی موجب شده تا داستان و دنیای داستان برای مخاطب حسابی دل انگیز شود و کنجکاوی او برای دانستن لحظه به لحظه بیشتر شود. فیلمهای تیم برتون و وس اندرسون برای مثال، نمونه ای از چنین دنیاهای خلق شده ای هستند که برای کوچکترین عناصر درام آن نیز فکرهای زیادی وجود داشته و نویسنده و کارگردان از هیچ چیزی نگذشته است.

احتمالا امین پور بیشتر از اینکه به هنر و درام توجه داشته باشد، تلاش کرده تا فیلمی بسازد که شعارهای سیاسی و انتقادات اجتماعی مدنظرش را مطرح کند. همین هم باعث شده تا فیلمش بیشترین لطمه ها را بخورد. فیلمسازانی موفق میشوند که فیلم را به مثابه هنر و درام در نظر بگیرند و نخواهند که شعارها  و محتواهایی را که خودشان دوست دارند، به زور در فیلم تزریق کنند. همین فیلم دقیقا نمونه ایست که فیلم ساز مضامینی را بر فیلمش تحمیل کرده و این مساله موجب ضعیف شدن فیلم گشته است.

معرفی و بررسی فیلم دختری تنها به سمت خانه قدم میزند

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

هتل خانه سبز مشهد

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر