معرفی کتاب الفبای آنارشیسم

برخی لغات در ایران به طور عام با معانی خاصی جا افتاده اند. برای مثال لیبرالیسم به معنای آزادی بی حد و حصر تعبیر می شود و خیلی که تخصصی شود از آن برای خصوصی سازی استفاده می کنند. این در حالی است که نه در گذشته و نه در امروز لیبرالیسم چنین معنایی نداشته و ندارد و بیان کننده های چنین تعبیرهایی از تریبون های عمومی تنها مقاصد سیاسی دارند و از همین رو مفاهیم را تحریف می کنند. یکی از مفاهیمی که در ایران دچار تحریف گسترده شده است، آنارشیسم است.

بر خلاف تصور عامه آنارشیسم به معنای هرج و مرج و مخالفت با قانون نیست. بلکه آنارشیست ها مخالف اقتدار حکومت ها بر مردم و موافق اداره ی جامعه از طریق نهادهای مردمی و خود ساخته هستند. از دیگر ویژگی های آنارشیست ها این است که هیچ یک از مفاهیم سنت را به طور پیشینی قبول ندارند و تا در بوته ی نقد و استدلال نیایند آن ها را نمی پذیرند. اشتباهی که رخ داده خلط تفکر آنارشیسم با وندالیسم است. اما همچنین به طور هدف دار این خلط رخ می دهد تا آنارشیسم ها در کشوری سنت گرایی مثل ایران مطرح نشوند.

معرفی کتاب الفبای آنارشیسم

الکساندر برکمن با نوشتن کتاب الفبای آنارشیسم یک سند تاریخی در این مورد را در اختیار ما قرار می دهد. او که علاوه بر الفبای آنارشیسم کتبی مانند "خاطرات زندان یک آنارشیسم" و "افسانه ی بلشوویک" را تالیف کرده است، یکی از اندیشمندان مهم این حوزه به شمار می رود.

کتاب الفبای آنارشیسم شامل 14 فصل است. فصل اول به سوال بسیار مهم "آیا آنارشیسم به معنای خشونت است؟" پاسخ می دهد. در فصول بعدی موضوعات آنارشیسم چیست؟ آیا آنارشی ممکن است؟ آیا آنارشیسم کمونیستی عملی خواهد بود؟ آنارشیسم غیر کمونیست، چرا انقلاب؟ حرف ایده است، آمادگی، تشکل کارگران برای انقلاب اجتماعی، اصول و عمل، مصرف و مبادله، تولید و دفاع از انقلاب بررسی می شود. این کتاب راهنمای بسیار خوبی برای فهم آنارشیسم و موضوعات قابل دفاع و قابل نقد آن است. با خواندن این کتاب می توانید به جای یک طرفه رفتن به قاضی از طریق رسانه های حکومتی، قضاوتی بی طرف داشته باشید.

معرفی کتاب الفبای آنارشیسم

اطلاعات کتاب:

نام کتاب: الفبای آنارشیسم

نویسنده: الکساندر برکمن

مترجم: هومن کاسبی

انتشارات: شوند

تعداد صفحات: 174

قیمت: 15000 تومان

معرفی کتاب الفبای آنارشیسم

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

معرفی گیاه دارویی چای ترش

معرفی خواص دارویی و مفید سیاه دانه

هنر و طبیعت، معرفی احمد نادعلیان

معرفی کتاب کارآفرینان زن ایرانی ساکن در ایران نویسنده لیلا س

معرفی کتاب های "بیابان لوت" و "خلیج فارس"

اسامی تعدادی از مورخان کتاب های تاریخ ایران

افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال