معرفی کتاب بخشودن اثر ایوگارارد

در دهه ی هشتاد میلادی تعدادی افراد شرور دختر نونهالی را دزدیده و پس از شکنجه و تجاوز به او اقدام به خوردنش می کنند. این افراد از تمام مراحل فیلم و عکس گرفته و در طی 15 سال بعد برای مادر این دختر ارسال می کنند. مادر این دختر طی تمام این سال ها دچار کیست کبد، سرطان معده و خون، بیماری قلبی و فلج عضلات می شود.

 

معرفی کتاب بخشودن اثر ایوگارارد

وقتی که این افراد بعد از 15 سال دستگیر می شوند مادر دختر مقتول با ویلچر به دادگاه می آید و در حالی که چهل سال بیشتر ندارد، چهره اش مانند زنان هشتاد ساله است. متهمان حتی در جریان دادرسی هم دست از آزار این زن بر نمی دارند و با شور و کنایه جز به جز جنایت خود را تعریف می کنند. طوری که این زن چند بار در طی دادرسی از هوش می رود و دادگاه متوقف می شود. چه کسی جرات و جسارت این را دارد که به این زن بگوید متهمان را ببخش؟

 

معرفی کتاب بخشودن اثر ایوگارارد
کتاب بخشودن اثر ایوگارارد و دیوید مک ناتون تلاش دارد به جنبه های فلسفی و بایدها و نبایدهای بخشودن بپردازد. مثال فوق که از متن کتاب و داستانی واقعی بود موردی است در بدترین حالت ممکن که هیچ شهود اخلاقی را مجاب به بخشودن نمی کند. اما آیا عدم استحقاق مجرمین داستان فوق به معنای عدم استحقاق دیگر مجرمین به بخشش است؟ مرز این استحقاق کجاست؟ آیا تنها به متهم یا کسی که خلافی انجام داده مربوط است یا عملی که او انجام داده؟ آیا شرایط فردی که می تواند ببخشد اهمیت دارد؟ آیا شرایط هر دو طرف در لحظه ی بخشش مهم است؟ اصلا آیا بخشودن یک عمل اخلاقی است؟

 

معرفی کتاب بخشودن اثر ایوگارارد
سوالات مطرح شده مسائل مهمی است که نویسندگان این کتاب تلاش دارند با توجه به تجارب، فرهنگ ها، اخلاق، دین و فلسفه به آن پاسخ دهند. پیچیدگی های بخشودن و فواید و مضرات آن برای فرد بخشنده و بخشوده شده در ساختاری دقیق مورد بررسی قرار می گیرند تا خواننده بداند چرا، چگونه و چه زمان باید کسی را ببخشد.
این کتاب برای جامعه ی ایرانی که در دهه های اخیر سعه ی صدر خود را از دست داده و تنها راه جبران ضرر را انتقام می داند بسیار با ارزش است. به خصوص که مباحثی چون عفو اعدامی یا قصاص مورد بحث جدی هستند و در نبود قوانین کافی باید جامعه راه خود را جلوتر از آن ادامه دهد.

 

معرفی کتاب بخشودن اثر ایوگارارد

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

معرفی گیاه دارویی چای ترش

معرفی خواص دارویی و مفید سیاه دانه

هنر و طبیعت، معرفی احمد نادعلیان

معرفی کتاب کارآفرینان زن ایرانی ساکن در ایران نویسنده لیلا س

معرفی کتاب های "بیابان لوت" و "خلیج فارس"

اسامی تعدادی از مورخان کتاب های تاریخ ایران

افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال