معرفی کتاب های "بیابان لوت" و "خلیج فارس"

ایران کتابی را برای نشان دادن جاذبه های توریستی و ویژگی های جغرافیایی صحرای لوت، که همچنین به نام دشت لوت در بخش مرکزی شرقی کشور شناخته می شود، منتشر کرده است.این کتاب در مورد کویر بزرگ لوت در شرق و مرکز ایران به زبان فارسی و انگلیسی منتشر شده است. این کتاب با عنوان «بیابان لوت: اولین ویژگی طبیعی ایران که در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است» توسط موسسات میراث فرهنگی ایران، از جمله اداره کل میراث فرهنگی استان شمال شرقی ایران خراسان جنوبی منتشر شده است.

 

معرفی کتاب های بیابان لوت و خلیج فارس

"کویر لوت یک پدیده شگفت انگیز ایرانی است؛ بنابراین، قبل از اینکه ثبت شود، تحقیقات گسترده ای در مورد مکان و ویژگی های جغرافیایی، مناظر سنتی- تاریخی و جانوران بیابان و همچنین استانداردهای بین المللی[ که بر اساس آن ارزیابی صحرا انجام شد] انجام شده است " علی شریعتی، معاون مدیر کل اداره، گفت:"اکنون با توجه به اینکه کویر لوت ثبت جهانی شده و با توجه به تلاش های محققان و تعداد روزافزون بازدید کنندگان داخلی و خارجی، ما سعی کردیم این کتاب را به زبان فارسی و انگلیسی منتشر کنیم و آن را در اختیار بازدیدکنندگان داخلی و خارجی قرار دهیم" او اضافه کرد.این کتاب جاذبه های فرهنگی و تاریخی بیابان و نیز فعالیت جوامع محلی را به تفصیل شرح داده است. این کتاب همچنین ضرورت حفظ منطقه را برجسته می کند. کویر لوت کویر بزرگ نمکی است که حدود 23000 کیلومتر مربع وسعت دارد. در تاریخ 17 جولای 2016 در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

 

معرفی کتاب های بیابان لوت و خلیج فارس

نویسنده کتاب تصویری «خلیج فارس» می گوید کتاب وی به 50 زبان ترجمه شده و به کتابخانه های ملی 90 ایالت توزیع شده است. جواد نوروزی گفت: این اولین بار در تاریخ ایران است که یک کتاب فارسی به 50 زبان ترجمه شده است. به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، به نقل از او گفت: "کتاب تصویری خلیج فارس پس از چهار سال تحقیق ومطالعات عمیق گرد آوری شده است.

 

معرفی کتاب های بیابان لوت و خلیج فارس

" او گفت که تا کنون این کتاب به زبان عربی، انگلیسی، اسپانیایی، ایتالیایی، چینی، روسی، آلمانی و فرانسه ترجمه شده است. با توجه به گفته نوروزی، این کتاب تنها بر مبنای منابع خارجی ترسیم شده است و حتی یک منبع ایرانی نیز استفاده نشده است. وی همچنین خاطر نشان کرد: "این کتاب شامل 10 سند سازمان ملل متحد است که در آن موضوعات محیطی، علوم خاکی، علوم دریایی و گونه های خلیج فارس می باشد." او گفت 120 نقشه تاریخی در کتاب وجود دارد که برای اولین بار به نمایش گذاشته شده است. نویسنده همچنین بر اساس توافقنامه ای که توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایجاد شده است، انتظار می رود که این کتاب در میان کتابخانه های ملی 90 کشور توزیع شود و در 185 بخش جهان در دسترس قرار گیرد. او گفت که برای انتشار نسخه دیجیتالی این کتاب در آینده نزدیک، ترتیبی داده خواهد شد تا امکان دسترسی عمومی به آن را فراهم کند. این کتاب در روز ملی خلیج فارس، که یک روز بسیار مهم برای مردم ایران است و هر ساله در 30 آوریل جشن می گیریم، اعلام شد. هر ساله از سال 2004 این روز با مراسم مختلف در ایران، به ویژه در شهرهای ساحلی خلیج فارس، جشن گرفته می شود. خلیج فارس واقع در آسیای غربی، امتداد اقیانوس هند است که بین ایران (پرشیا) و شبه جزیره عربستان قرار دارد. طبق اسناد مختلف تاریخ، این آب به مدت طولانی به عنوان خلیج فارس شناخته شده است؛ با این حال، برخی کشورهای عربی در چند دهه گذشته سعی کرده اند تاریخ را تحریف کنند و آن را با استفاده از نام های جعلی مورد استفاده قرار دهند.

 

معرفی کتاب های بیابان لوت و خلیج فارس

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

رستوران های مالزی

افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال