معرفی کتاب کارآفرینان زن ایرانی ساکن در ایران نویسنده لیلا سرفراز

فضای اقتصادی در ایران
این فصل با مرور تاریخی مختصری از وضعیت زنان در ایران، حق داشتن مالکیت در دوران باستان و نحوه مقایسه آنها با همتایان زن در اکثر کشورهای دیگر خاورمیانه آغاز می شود. یک بررسی کلی از عملکرد اقتصادی ایران برای بررسی برخی از نکاتی درباره نحوه عملکرد اقتصاد آن مورد بررسی قرار گرفته است. در ادامه، موقعیت زنان ایرانی در بازار کار و شکاف جنسیتی در بیکاری و نیز مشارکت نیروی کار در میان گروه های سنی مختلف در مناطق شهری و روستایی مورد بررسی قرار گرفته است و وضعیت بسیار بد زنان جوان در بازار کار بحث شده است. برای توسعه یک درک مقدماتی از موضوع در سطح منطقه، موقعیت نسبی زنان ایرانی در بازار کار نیز مورد بررسی قرار گرفته و با همتایان زن آنها در برخی کشورهای همسایه ایران و همچنین برخی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا منطقه (منا) مقایسه شده است. یافته های این تحقیق نشان می دهد که میزان مشارکت اقتصادی زنان ایران نسبت به تمامی این کشورها پایین تر است و این امر محتمل است که کارآفرینی یک جایگزین است برای زنانی که نمی توانند در ایران کار کنند. بخش های بعد در مورد "سهولت انجام تجارت" و اکوسیستم کارآفرینی در ایران بحث می کنند. علاوه بر این، دیدگاه کارشناسان درباره محیط کارآفرینی زن در ایران مورد بررسی قرار می گیرد تا دیدگاه کلی در مورد حمایت هنجارهای کارآفرینان زن ایرانی را بدست آورد.

 

معرفی کتاب کارآفرینان زن ایرانی ساکن در ایران نویسنده لیلا سرفراز

زنان کار آفرین ایرانی ساکن ایران
این بخش به بررسی هفت برنده جایزه کارآفرینان زنان ایرانی که موفق به انجام کسب و کار خود در ایران شده اند می پردازد. زنان کارآفرین در اینجا از طیف گسترده ای از گروه های سنی و زمینه های تحصیلی/ اجتماعی و اقتصادی هستند که نماینده صنایع مختلف در مناطق شهری و روستایی ایران هستند. آنها نشان می دهند که چگونه رویاهای بزرگ می توانند از طریق مقاوت، تعهد و فداکاری، به واقعیت تبدیل شوند. آنها موانع را به چالش می کشند، از شکست ها یاد می گیرند و گام های شجاعانه برای تغییر کلیشه های زنان کارآفرین حتی در یک جامعه سنتی بر میدارند. این زنان عمدتا در زمینه های فرهنگی تحت سلطه مردان قرار دارند، از جمله خدمات تجاری مبتنی بر دانش، حمل و نقل بین المللی، معدن، بازیافت و کمپوست، تولید قطعات خودرو و دامداری. مطالعه موردی این زنان زمینه، رویاها، انگیزه ها، چالش ها و موفقیت های آنها را در سفر کارآفرینی خود توضیح می دهد. 

 

معرفی کتاب کارآفرینان زن ایرانی ساکن در ایران نویسنده لیلا سرفراز
پویایی توسعه کارآفرینی زنان در ایران
از زمان برنامه سوم توسعه اقتصادی کشور (2000-2004)، کارآفرینی به عنوان یک موضوع مهم در اهداف استراتژیک ایران محسوب شده است. در راستای ترویج کارآفرینی، دانشکده کارآفرینی در دانشگاه تهران تاسیس شد که از سال 2008 نماینده ایران در نظارت جهانی کارآفرینی (GEM)بوده است. پیوستن به GEM سیاستگذاران و دانشگاهیان ایرانی را با چشم انداز جامع تر در زمینه فعالیت کارآفرینی، و بینش ارزشمندی نسبت به موقعیت نسبی کشور از لحاظ کارآفرینی نسبت به سایر شرکت کنندگان GEM در سراسر جهان فراهم کرده است. بخش اول این فصل بر چالش هایی که زنان کارآفرین و سیاست عمومی که برای حمایت از زنان کارآفرین در ایران وجود دارد، تمرکز دارد. به طور خاص، موانع سازمانی و فرهنگی برای کارآفرینی زنان مورد بررسی و بحث قرار می گیرد. همبستگی خانواده و کار، به عنوان یکی از بزرگترین چالش های یک کارآفرین زن، مورد توجه قرار گرفته است و رویکرد زنان کارآفرین در ایران برای غلبه بر این مسئله مورد مطالعه قرار می گیرد. سپس شاخص جهانی تقسیم جنسیتی که توسط انجمن جهانی اقتصاد اعلام شده است نشان می دهد که عملکرد زنان و مردان از لحاظ مشارکت اقتصادی و فرصت ها و دستاوردهای تحصیلی تفاوت دارد. این فصل همچنین به چالش های کارآفرینی زنان در مناطق روستایی توجه دارد. نمونه هایی واقعی از کارآفرینان زن موفق در مناطق روستایی، نقش فعالیت کارآفرینی را نشان می دهد که می تواند در رفاه فرد و جامعه بازی کند. از طریق دو نمونه مورد مطالعه از زنان کارآفرین در مناطق روستایی، تاثیر معلولیت (استفاده از تئوری قابلیت انعطاف پذیری) و نقش های جنسیتی از خانواده در موفقیت کارآفرینی مورد بحث قرار می گیرد. بخش آخر فصل، در مورد شیوع فناوری اطلاعات (IT) در میان زنان و مردان جوان در ایران به عنوان بخشی از توسعه کارآفرینی در کشور است. تلاش های داخلی و خارجی انجام شده توسط بخش های عمومی و خصوصی جهت ارتقاء کارآفرینی فناوری اطلاعات در کشور توضیح داده خواهد شد و ظهور زنان کارآفرین در فناوری اطلاعات به عنوان یک تغییر قابل توجه در محیط کارآفرینی ایران مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 

معرفی کتاب کارآفرینان زن ایرانی ساکن در ایران نویسنده لیلا سرفراز

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

هتل ادی لیلا کمپینسکی گارجاوننیو هند

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال