معرفی کتاب گفتار در بندگی خود خواسته

کتاب گفتار در بندگی خود خواسته کتابی است از سری کتاب های تجربه و هنر زندگی. این کتاب ها درون مایه و مفاهیم فلسفی دارند و اغلب با روایت یک تجربه آغاز می شوند. عنوان برخی از کتاب های این مجموعه عبارت است از: کمونیسم رفت ما ماندیم و حتی خندیدیم، بخشودن، فلسفه ی ترس، مرگ، جهان عقلانی، کافه اروپا، دروغ اراده ی آزاد، نظر به درد دیگران، اعتقاد بدون تعصب، فرهنگ و زندگی روزمره، اینترنت با مغز ما چه می کند، تاریخچه ی خوشبختی، علم و ...

 

معرفی کتاب گفتار در بندگی خود خواسته
اتيين دولا بوئسی نویسنده ی این کتاب، دوست نزدیک مونتنی بود. شاید رساله ی مشهور "در باب دوستی" که مونتنی آن را خطاب به اتیین دولا بوئسی نوشت شهرت بیشتری از این رساله داشته باشد اما "گفتار در بندگی خود خواسته" هم رساله ای بسیار با ارزش است از جوانی بیست ساله در قرن شانزدهم. سال هایی که افکار لیبرالیسم و آزادی خواهی در حال جوانه زدن بود، با فیلسوفان بسیار و رساله های گوناگون همراه است. همه آن ها از لزوم آزادی و آزادگی می گویند و اما هیچ کدام به این پرسش مهم نمی پردازند که چرا برخی مردم خودشان نسبت به بردگی شان راضی هستند و نه تنها هیچ تلاشی برای آزادی از بند نمی کنند که اگر کسی بخواهد چنین کند با او مقابله می کنند.
این همان نکته ی مهمی است که اتیین دولا بوِئسی به آن می پردازد. از مردمی در اطراف خود می گوید که خودشان به دست خودشان به بند حاکمان کشیده شدند. موضوع فقط به حاکمان منتهی نمی شود و بوئسی از در بند بودن مردم در زنجیز سنت ها هم انتقاد می کند. استدلال های قوی برای محکومیت این نوع زندگی و بررسی فیلسوفانه ی علل آن نقاط مهم و شگفت انگیز این رساله هستند.

 

معرفی کتاب گفتار در بندگی خود خواسته
نثر شاعرانه و عبارات نفس گیر اتیین دولا بوئسی باعث می شود خواندن این کتاب لذت دو چندانی داشته باشد. روند دردمندانه ی کتاب نوعی هم ذات پنداری با خواننده ی ایرانی ایجاد می کند که گویی شرح کتاب، شرحی از امروز ما هم هست. شما می توانید این کتاب جیبی را همیشه همراه داشته باشید و بارها آن را مطالعه کنید و به حال خودتان یا اطرافیان افسوس بخورید یا این که برای خود و اطرافیان به فکری بپردازید.
ترجمه ی خوب لاله قدکپور که شاعرانگی نویسنده را در نثر فارسی حفظ کرده و لغات مناسبی برای تبدیل نثری نسبتا کلاسیک به فارسی امروز انتخاب کرده موجب لذت دو چندان شما از خواندن این کتاب خواهد شد. سری کتاب های "تجربه و هنر زندگی" دقیقا چیزی است که این روزها به آن نیاز داریم و "گفتار در بندگی خود خواسته" می تواند در صدر لیست های کتب واجب برای خواندن قرار بگیرد.

 

معرفی کتاب گفتار در بندگی خود خواسته

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال