معرفی گرگ تولند یکی از نوابغ سینمای جهان

معرفی گرگ تولند یکی از نوابغ سینمای جهان


در سینما همواره دو گروه از دست اندر کاران در عرصه فیلم سازی به شهرت رسیده و در قامت ستاره مطرح میشوند: بازیگران و کارگردانان. در این بین بسیار کم پیش می آید که اهل فن های دیگر پستها در سینما مشهور شده و مانند بازیگران و یا کارگردانان شهره عام و خاص شوند. در سینمای خودمان هم، هایده صفی یاری در عرصه تدوین و محمود کلاری و علیرضا زرین دست در فیلمبرداری به همچون شهرتی دست یافتهاند و به جز سینماگران، مخاطبان جدی سینما هم آنها را میشناسند.
اما در سطح جهانی سینما، گهگاهی این اتفاق می افتد و هرگاه فیلمبرداری یا تدوین گری به شهرت میرسد خبر از انقلابی در عرصه سینما به گوش میرسد. گرگ تولند هم دقیقا چنین شرایطی را در دهه های سی و چهل میلادی تجربه کرد. او که فیلمبرداری بسیاری از آثار مهم سینمای امریکا را بر عهده داشت و تجربه همکاری با بزرگترین کارگردانان سینمای هالیوود از جمله جان فورد و اورسن ولز را در کارنامه خود داشت، موقعی به شهرت رسید که عملا اتفاق بزرگی در جهان سینما افتاده بود
گرگ تولند در اولین فیلمی که توانست خود را بعنوان ستارهای منحصر به فرد در عالم فیلمبرداری فیلمهای سینمایی مطرح کند، فیلم خوشههای خشم جان فورد بود. سپس در فیلم مهم دلیجان با همکاری اش را ادامه و در نهایت توانست حاصل تجربه خود را در فیلمهای جان فورد، یکجا و در فیلم همشهری کین اثر اورسن ولز به منصه ظهور برساند.

 

معرفی گرگ تولند یکی از نوابغ سینمای جهان


تولند به همراه اورسن ولز نوع خاصی از فیلمبرداری را طراحی کردند که به نماهای عمق میدان مشهور شد. در این نوع فیلمبرداری، تمام صحنه مقابل دوربین طوری نوردهی میشد که بتوانند یک بار پس زمینه، یک بار میان زمینه و یک بار هم پیش زمینه را فیلمبرداری کرده و هر سه سطح به یک اندازه نوردهی شوند. سپس در یک ترکیب حرفهای، هر سه لایه را در یک قاب قرار میدادند و این عمل، باعث میشد تا کل نما از پس زمینه تا پیش زمینه در دیدرس مخاطب قرار بگیرد. بر عکس نماهای عادی که در فیلمها میبینیم، سطحی از قاب بصورت فوکوس شده قرار دارد و مخاطب میتواند آن لایه را به وضوح ببیند اما بقیه لایههای قاب کاملا تار هستند و قابل تشخیص و تمایز هم نیستند.
با چنین تمهیدی که تولند و اورسن ولز (و البته قبلتر هم تولند و جان فورد) اندیشیده بودند، دیگر نیازی نبود تا برای نشان دادن عناصری که لازم است، آنها را بین چند نما تقسیم کرده و با کات زدن آن نماها در هم، مخاطب را در شرایطی قرار دهند تا همه آنها را ببیند.

 

معرفی گرگ تولند یکی از نوابغ سینمای جهان

در این نوع از فیلمبرداری، مخاطب با یک قاب کل مجموعه را درک میکرد و دیگر گسستی ایجاد نمیشد. عدم ایجاد گسست و حفظ انسجام زمان و مکان در قاب، در حالیکه فرم کاملا نوینی در سینما بود و مخاطبی که با چنین قابی روبرو میشد، کاملا مبهوت و متحیر نمای پیش روی خود میگشت، در اثر چنین تکنیکی بیشتر هم در فضای فیلم درگیر میشد و تجربه تماشای فیلم بهتری را پشت سر میگذاشت.
گرگ تولند و اورسن ولز با این کار، فرم نوینی از سینما را ابداع کردند که بعدتر، بسیاری از نظریه پردازان مطابق با آن، نظریات بسیاری را مطرح کردند و همه این اتفاقات، مجموعا باعث شدند تا سینما گام محکمی را به پیش بردارد و بیش از پیش از سایر هنرها در جذب مخاطب و ارتباط برقرار کردن با بیننده، موفق ظاهر شود. کسانی مانند آندره بازن، اعتقاد داشتند که سینما برای نمایش هرچه واقعی تر جهان اطراف، ملزم است تا کمتر از نماهای منقطع و کات زدن بین آن نماها استفاده کند و فیلمهایی را که بسیار متکی بر تدوین و کات میان نماها بودند، محکوم به جعل در جهان فیلمبرداری شده مینمودند.

 

معرفی گرگ تولند یکی از نوابغ سینمای جهان


شاید سینمای ایده آل آندره بازن سینمای اورسن ولز و فیلمبرداری گرگ تولند نبود، اما مطمئنا همشهری کین و دلیجان نزدیکترین فیلمهای سینمایی بودند که در عمل اثبات نظریات او را در قدرت ارائه دادن هرچه رئالیستی تر جهان مقابل دوربین، ثابت میکردند. گرگ تولند در ادامه کارنامه فیلمبرداری خود در سینما در فیلمهای دیگری نیز به کار خود ادامه داد اما دیگر هرگز نتوانست موفقیت سابق خود را تکرار کند. دیگر نه اورسن ولز میتوانست با قدرت در سیستم هالیوود فیلم بسازد و نه جان فورد همان فیلمساز چند سال پیش بود که بخواهد با انرژی و انگیزه سینمای خود را رشد دهد. اورسن ولز بخاطر عدم تبعیت از جریان سرمایه داران هالیوود، به شدت محدود شده و مجبور بود که با سرمایه شخصی خودش بیشتر فیلم بسازد و همین کمبود سرمایه، مانع از این میشد که بخواهد فیلمی به بزرگی و انقلابی گری همشهری کین بسازد.

 

معرفی گرگ تولند یکی از نوابغ سینمای جهان


گرگ تولند کم کم با عدم اقبال فیلمسازان دیگر از شکل نوآوری هایش در فیلمبرداری مواجه شد و به حاشیه رانده شد و هیچ وقت نتوانست مانند آن چند سال (حدودا پنج سال) درخشش خود را در سینما مطرح کند. اما تاثیری که تولند بر جهان سینما گذاشت تاثیری بود که هیچگاه پایان نمی یابد. هنوز هم در اکثر تئوری های سینما، هنگامیکه قصد دارند راجع انسجام و تداوم فضا در قاب بحث شود، همیشه نامی از فیلمبرداری عمق میدان و تاثیر گرگ تولند در فیلمبرداری سینما وجود دارد. هنوز هم بعد از اینکه از نظریات آندره بازن یاد میشود، از مثالهایی که بعنوان مصداق نظریات او آورده میشود، دلیجان اثر جان فورد و همشهری کین اثر اورسن ولز است که در هر دو فیلم هم، گرگ تولند مقابل دوربین ایستاده بود.
در ادامه این بحث، بد نیست که برای جمع بندی دو نوع نگاه را در سینما شرح دهیم تا مباحث مطرح شده قابل فهم تر شوند. همواره در سینما (بخصوص از دهه 40 و 50 به بعد) دو نوع تئوری راجع فیلمبرداری و تدوین وجود داشته است. اولین، نظریاتی بود که تاکید میکرد اصل سینما بر اساس مونتاژ است و کارگردان باید نماهای مستقلی را ضبط کرده و سپس در تدوین مقابل هم دیگر قرارشان دهد تا در نتیجه این تضاد مفهومی خلق شود. از مهمترین نظریه پردازان این جریان سرگی آیزنشتاین، کارگردان مشهور سینمای شوروی بود. اما در مقابل، کسانی همچون آندره بازن بودند که اعتقاد داشتند چنین نوعی از سینما، با ماهیت این رسانه که هدفش ضبط واقعیات محیط اطرافمان است تعارض دارد و بهتر است که در فیلمها نماها بصورت ادامه دار و تداومی ضبط شود.

 

معرفی گرگ تولند یکی از نوابغ سینمای جهان

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل جهان مشهد

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

رستوران نقش جهان کیش

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

جهان پناه هند

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر