معماری بخش های داخلی قلعه اسماعیلیه - 5.0 out of 5 based on 1 vote

معماری بخش های داخلی قلعه اسماعیلیه

حوض انبارها

حوض انبارها در قلاع اسماعيليه صرفا کاربرد ذخیره ی آب را نداشته اند، بلکه علاوه بر آب، مایعاتی چون عسل، مواد خشکبار و غیره در آن نگه داری می شده است. در تواریخ آمده است که در دژ الموت عسل و مواد دیگری که به شکل مایع هستند، در حوض انبارها نگه داری می شده است. در منطقه ی قهستان به دلیل خشکی هوا نگه داری مواد خشکبار چون بادام، گردو و سایر محصولات محلی که در منطقه به دست می آمد، کار ذخیره را راحت تر می کرد. حوض انبارها یا داخل صخره ی طبیعی کنده می شدند و اطراف آن را با ساروج اندود می کردند.

معماری بخش های داخلی قلعه اسماعیلیه

یا اینکه قسمتی از آن داخل صخره بود و سایر قسمت ها را با آجرهای اغلب ۵ × ۱۰ × ۱۵cm ایجاد می کردند (قلعه ی کوه قاین) و پس از آن لایه ای از ساروج برای اندود و نفوذ ناپذیر کردن آن در درون حوض انبار به کار می بردند. شکل این حوض انبارها نیز متفاوت بود، دایره ای، مستطیلی، مربع و برگ شبدری (قلعه ی کوه افين و قلعه ی حسن بایخان). به دلیل اهمیت زیاد حوض انبارها، تعداد زیادی از این فضاها به منظور ذخیره ی انواع مختلف آذوقه ایجاد می شد، چنان که در قلعه ی کوه قاین بیش از هجده حوض انبار ایجاد شده است.

معماری بخش های داخلی قلعه اسماعیلیه

حوض انبارها را به گونه ای ساخته اند که تمامی آب بارانی را که بر س طح قلعه نازل می شد، جمع آوری کرده و به این حوض انبارها منتقل می کرده اند. در بعضی از قلعه ها جوی آبی، آب قنات یا آبی را که از سایر قسمت های خارج قلعه جمع آوری می شد، به قلعه منتقل می کرد، مانند قلعهى الموت. البته این گونه جوی ها در قلاع اسماعیلیه ی قهستان کمتر به چشم خورده و تاکنون فقط در یک قلعه جوی آب مشاهده شده و آن جوی آب هم برای راه انداختن آسیاب خارج قلعه و همچنین آب آشامیدنی ساکنین قلعه بوده است (قلعه ی حوض غلام کش).

معماری بخش های داخلی قلعه اسماعیلیه

قسمت های داخلی قلاع

در داخل باروی اصلی در اتاق های متعدد برای دژنشینان و زنان و فرزندان و گاهی محلی برای اسبان و قاطران بارکش، بناهایی برای انبار مواد مختلف، خواربار یا برای اسلحه بنا شده است. عمده ی قسمت های قلعه به مکان جایگیری و اسکان سربازان اختصاص می یافت. این اتاق ها در کنار دیوار بیرونی ساخته می شده تا با سرعت عمل مناسب سربازان خود را به برج ها و بالای دیوارها برسانند. سقف این اتاق ها ضربی بود که به تقلید از بناهای دوره ی ساسانی ساخته شده و این سقف ها را با آجر یا سنگ و ملات گچ به صورت ضربی (قوس پنج و هفت) ساخته بودند و بالای آن را با نخاله ها و خاکستر و لاشه سنگ و خاک پر می کردند تا هم سطح شود. کف اتاق را نیز بنا به اهمیت و کاربرد آن با گچ کوبیده یا آجرفرش می کرده اند. کف سازی فضاها بسته به نوع کاربری آن فضا تغییر می کرد. فضاهای مهم و با اهمیت آجرفرش شده و دیوارهای آن نیز به صورت دقیق و مرتب با تزئینات آجر و کاشی تزیین می شد و در اتاق های عمومی از گچ و در اتاق های کم اهمیت از کف کوبیده استفاده می شد.

معماری بخش های داخلی قلعه اسماعیلیه

حیاط ها در قسمت های داخلی یا مرکزی قلعه ایجاد می شدند و محل اجتماع ساکنین به حساب می آمدند. این فضای معماری کمتر در قلاع مشاهده شده و کمتر قلعه ای را می توان یافت که دارای این گونه فضا باشد. خوشبختانه با فعالیت ها و بررسی هایی که در سطح منطقه صورت گرفته، تعدادی از قلعه ها شناسایی شده اند که دارای حیاط اند (قلعه ی کوه فردوس و قلعه ی دختر بشرویه). عمده ی این حیاط ها در ارگ قلعه قرار دارد که بعضی دارای پلان چهار ایوانی زیبایی است (قلعه ی کوه فردوس) و این احتمال وجود دارد که به عنوان مرکز تجمع و تمرکز مردم برای اعلان خبر یا فعالیت خاصی مورد استفاده بوده است. بعضی از قلاع اسماعیلیه دارای قبرستانی در بیرون از فضای قلعه است که مردگان را در آن دفن می کرده اند و اکنون آثاری از بعضی از این قبرستان ها به جای مانده است (قلعه ی زردان، ناصري القور و قلعه ی کوه اسفدن).

معماری بخش های داخلی قلعه اسماعیلیه

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

قلعه امبرد و کلیسای استوتساتسین ارمنستان

قلعه تاتیو ارمنستان

قلعه سرخ هند

قلعه آمبر در جیپور هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر