مهم ترین کاربرد سلول های بنیادی

کاربردهای سلول های بنیادی - از سلول درماني تا دستیابی به پیشرفت های شگرف در صنعت دارو و فراتر از آن

سلول های بنیادی به سلول های اولیه ای اتلاق می شوند که در تمام موجودات چند سلولی وجود داشته و به صورت خودکار تجدیدپذیر هستند. هر یک از این سلول ها قابلیت تبدیل شدن به سلول های بالغ را داند. همین ویژگی منحصربفرد بنیادی در تکثیر مداوم باعث شده که در طول پنج دهه گذشته تحقیقات بسیاری بر روی سلول های بنیادی صورت گیرد و که همین موضوع دریچه ای تازه بر روی محققان گشوده است.

 مزایای درمان سلول های بنیادی

در یک جنین در حال رشد، سلول های بنیادی می توانند به بافت های جنینی  منحصربفردی تقسیم شوند. در اعضای های حیاتی هر فرد بالغ، سلول های بنیادی و مولد در حکم یک سیستم ترمیمی برای بدن عمل می کنند، چرا که به صورت مداوم در بازسازی سلول های جدید نقش ایفا می کنند، علاوه بر این از طریق ارسال سیگنال های هورمونی پارا اکرینی بر سلول های مجاور خود در محیط میکروارگانیکی اثر می گذارند.

 استفاده از سلول های بنیادی در پزشکی

در طی چند دهه گذشته،  استفاده از سلول های بنیادی در شش بخش شکل عملیاتی به خود گرفته است. در زیر به توضیحی اجمالی در رابطه با این مطالعات می پردازیم:

به عنوان ابزاری برای تحقیق - استفاده از سلول های بنیادی به عنوان ابزار تحقیق در محیط آزمایشگاهی

برای درمان سلولی- استفاده از سلول های بنیادی در درمان های سلولی بدن انسان، از طریق بازسازی سلولی، سیگنال دهی پاراکرینی، و یا تلفیق با محط میکرو ارگانیک.

 استفاده از سلول های بنیادی در تصویربرداری های سه بعدی- از سلول های بنیادی می توان برای تصویربرداری های سه بعدی، از جمله تصویربرداری های از بافت ها / اندام هایی که با سلول های زنده تغذیه می شوند استفاده کرد.

ارزیابی اثرات دارویی - برای بررسی تاثیر دارویی بر یک بافت خاص می توان تاثیرات آن را بر روی سلول های بنیادی استخراج شده از سلول های آن بافت مورد مطالعه قرار داد.

 انتقال دارویی- می توان از طریق سلول های بنیادی و اگزوزوم های سلول های بنیادی دارو را دقیقا به بخشی از ارگان که لازم است منتقل کرد. 

بررسی های سم شناسی - استفاده از سلول های بنیادی برای ارزیابی اثرات سو دارویی بر سیستم های بیولوژیکی

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

موزه بطری های شیشه ای پاتایا تایلند

برج های دوقلوی پتروناس کوالالامپور مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر