ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

موزه آینه و نور یزد

یکی از استان های دیدنی کشورمان که مملو از جذابیت های تاریخی و فرهنگی است و به تازگی هم مرکز آن در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است، استان یزد است. در این استان جدای از جذابیت های تاریخی، بیشتر از ۱۸ موزه وجود دارد که همگی فعال هستند و تعدادی از آنها زیر نظر بخش دولتی و بقیه ی آنها با میراث فرهنگی بصورت مشارکتی اداره می شوند. یکی از این موزه ها موزه قصر آیینه یزد می باشد.

موزه آینه و نور یزد

موزه آینه و نور یزد در سال 1998 پس از تعمیرات بزرگ در خانه "ساراف زاده" واقع در خیابان کاشانی یزدی در باغ دلپذیر با مساحت 8174 متر مربع افتتاح شد. ساختمان موزه آینه 837 متر مربع است؛
در این محوطه، حیاط بسیار بزرگی با یک استخر وسیع در وسط آن وجود دارد. خود ساختمان دارای اتاق های اینه کاری شده ای که رو به استخر هستند و راهروهایی تور در تو است. تاریخ ساخت این بنا به دوران پهلوی اول برمی گردد.
در واقع ثصر آیینه یزد در سال ۱۳۲۰ توسط فردی به نام صراف زاده ساخته شد تا از آن به عنوان مهمانسرای خصوصی استفاده شود. صراف زاده، یک بازرگان و در آن دوران وکیل مجلس یود که در آن دوران در صرافخانه ای که متعلق به پدرش بود شروع به کار کرد و با کار آشنا شد. بعد از مدتی هم که کامل کار صرافی را یاد گرفت، مستقل شد و کار خود را شروع کرد.

موزه آینه و نور یزد

او که در بازار یزد کار می کرد، با اینه هنوز مدت زیادی از شروع کارش نگذشته بود اما خیلی زود به شهرت رسید چون هم منصف بود و هم در مواقعی که بدهکاران نمی توانستند پول خود را پرداخت کنند، همیشه انصاف را رعایت می کرد. علاوه بر این در کارهای خیر هم دستی داشت، همه ی این ها دست به دست هم داد تا شهرت و آوازه ی او در بازار یزد بپیچد.

موزه آینه و نور یزد

خانه ی صراف زاده در سال ۱۳۷۷،پس از انقلاب اسلامی به موزه نبدیل شد. در مورد معماری و نمای ساختمان آیینه باید گفت که دکور آن تلفیقی از معماری سنتی و اروپایی است. این ساختمان دارای اتاق های متعدد؛ شاه نشین، حوضخانه و سرویس است. در همه ی اتاق ها، تزیینات زیبایی از گچبری و نقاشی به چشم می خورد و همچنین در قسمت هایی هم آیینه کاری شده است. پنجره های قصر آیینه یزد به صورت مشبک و با شیشه های رنگی هستند و درهای موزه هم چوبی اند.

موزه آینه و نور یزد

این موزه تنها بخش تخصصی در مورد نور و آیینه در ایران است و در آن مجموعه ای از دست نوشته های قدیمی، کتاب، سکه، تمبر، اسلحه و چندین شی برنزی از لرستان نمایش داده شده است. همچین انواع مختلفی از آینه، انواع و اقسام چراغ ها، انواع کبریت ها و اسلحه نمایش داده شده است. از جذابترین بخش های موزه بخش وسایل روشنایی آن است که در ان انواع چراغ های پیه سوز، چراغ های نصبی، چراغ های آویزی، چراغ های پایه دار، چراغ های دستی، انواع شمع سوزها مثل نصبی و دستی، انواع نفت سوزها، گاز سوزها و برق سوزها به نمایش گذاشته شده اند. قدیمی ترین شی در موزه، چربی سوز عصر ساسانی است و در مجموع 124 آینه در آن قرار دارد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

هتل نور مشهد

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد