موزه بریتانیا - 5.0 out of 5 based on 1 vote

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

موزه بریتانیا

موزه ی بریتانیا(British Museum)  یکی از بهترین موزه های جهان به شمار می رود. گنجینه ای تاریخی و گرانبها از میراث و تمدن بشریت در این موزه ی فوق العاده جمع آوری شده است. در کنار سایر جاهای دیدنی لندن، همچون چرخ هزاره، تاور بریج، برج لندن و ... بازدید از این موزه به تمام کسانی که به شهر زیبای لندن مسافرت می کنند توصیه می شود. آثار موجود در این موزه به کل قاره ها و کل ادوار تعلق دارد و بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود. سالانه بالغ برا 6.5 میلیون نفر از این موزه دیدن می کنند. بازدیدکنندگان این موزه متعلق به سراسر دنیا می باشند. موزه ی بریتانیا (British Museum) در لندن بزرگ ترین موزه ی کشور انگلستان به حساب می آید. با بازدید از این موزه شما با فرهنگ و تمدنی باستانی  که تعلق به کل دنیا دارد آشنا خواهید شد.

تعداد گنجینه های این موزه به 8 میلیون اثر می رسد که فرهنگ و تاریخ بشریت از گذشته تاکنون مجسم شده است. از تمام قاره ها در این موزه آثاری به نمایش گذاشته شده است. اما در مورد تاریخچه ی این موزه می توان گفت که شروع آن با مجموعه آثاری بود که "سر هنس اسلون" (Hans Slone) مالک آنها بود. او در طول عمر خود آثار مختلفی را از کشورهای یونان، روم و مصر جمع آوری کرده بود. او در طی وصیتی که از خود به جای گذاشته بود آن آثار را به پادشاه «جرج دوم» واگذار کرد تا مردم بتوانند از آنها دیدن کنند تا زحماتی که در طول عمرش کشیده بود به باد فنا نرود.

به مرور زمان این موزه گسترش پیدا کرد و شعبی را در جاهای دیگر نیز به خود اختصاص داد. اولین شعبه ی این موزه، موزه ی تاریخ طبیعی لندن (British Museum Of Natural History) بود که در کنزیگتون جنوبی بود. البته این موزه امروزه کاملا مستقل عمل می کند و از موزه ی لندن جدا شده است. دو کتابخانه نیز به این موزه اضافه شده است و در آن ها آثار بسیار باارزشی چون «انجیل های لندیس فارن» (Lindisfarne Gospels) نگهداری می شوند. این موزه به سبک معماری نئوکلاسیک ساخته شده است و معماری آن را رابرت اسمیرک (Robert Smirke) انجام داده است. تعداد 44 ستون به سبک اونی در این بنا بکار رفته است که ارتفاع هریک به 14 متر می رسد. شکل و ظاهر این ستون ها به ستون های معبد آتنا در منطقه ی پریه نه در ترکیه شباهت دارد. در بالای جلوخان قسمت ورودی این ساختمان از سه گوشی که در معماری سنتوری نام دارد استفاده شده است. و از محسمه های «ریچارد وستمکت» (Richard Westmacott) نیز کمک گرفته شده است.

هوریشیو نلسون در نبردی به نام «نبرد نیل»، ناپلئون بناپارت را تعقیب کرد و توانست ناوگان فرانسه را در این جنگ شکست دهد. بعد از تمام پیروزی ها، حسن مسلم پبروزی بردن غنایم و چیزهای با ارزش طرف مقابل است. بعد از این پیروزی نیز هوریشیو نلسون، مجسمه های مصری بیشتری به موزه بریتانیا اضافه شدند. در سال 1802 جرج سوم، از سنگ رزتا که در غنایم موزه نگهداری می شد رونمایی کرد. از این سنگ در رمز گشایی خط هیروگلیف مصری بسیار استفاده شده است. برای قدردانی از کارهای ارزنده ای که هوریشیو نلسون انجام داده است مجسمه ای از او ساخته شده در میدان ترافالگار لندن قرار داده شده است. امروزه تعداد آثاری که در این موزه نگهداری می شود از 13 میلیون قطعه بیشتر است و در موزه ی تاریخ طبیعی لندن 70 میلیون اثر و 150 میلیون اثر در کتابخانه بریتانیا وجود دارند. البته این دو مستقل از موزه ی بریتانیا عمل می کنند.

قابل ذکر است که وقتی این موزه برای اولین بار در سال 1753 شروع به کار کرد، اولین موزه ی عمومی ملی در کل جهان به شمار می رفت و بازدید از آن نیز برای عموم رایگان بود. امروزه امکان بازدید رایگان از موزه برای تمام افراد کنجکاو و دوستدار تاریخ از سراسر دنیا مقدور می باشد. برای دیدن تمام آثار موجود در موزه باید حداقل یک هفته را به بازدید سپری کنید پس در بازدیدهای خود بسیار مراقب زمان باشید. در متن زیر مهمترین آثار و پرطرفدارترین جاهای این موزه برای شما جمع آوری شده است. پس بسیار در وقت خود صرفه جویی خواهید کرد.

گالری های مصری

«گالری های مصری» (Egyptian Galleries) یکی از گالری هایست که شما باید از آن دیدن کنید. این گالری در اتاق شماره 4 قرار دارد. در این جا آثار بسیار دیدنی و جالب از تندیس های نیم تنه گرفته تا تابوت ها و ... را می توانید ببینید که متعلق به 3000 سال تاریخ مصر باستان می باشد. سنگ رزتا که در این گالری قرار دارد به سال 196 قبل از میلاد باز می گردد.  یکی از مجسمه های نفیسی که در این موزه به نمایش درآمده است مجسمه ی نیم تن رامسس دوم می باشد. رامسس دوم را عده ای نیرومندترین فرعون تاریخ مصر باستان می دانند.

مجسمه های پارتنون

یکی دیگر از گالری های دیدنی و زیبای این موزه گالری مجسمه های پارتنون می باشد که در اتاق 18 می توانید ببینید. مجسمه هایی که در این قسمت هستند زمانی در معبد پارتنون و در آکروپلیس آتن بوده اند. واقعا این حجم از تاریخ در موزه بریتانیا حیرت آور است! این  مجسمه ها در بین سالهای 438 تا 447 قبل از میلاد ساخته شده است. در اینجا هنرها و افسانه های یونانی را شاهد خواهید بود.

سفال های چینی

این سفال ها نیز از دیگر غرفه های دیدنی این موزه به شمار می روند که در اتاق 95 به نمایش گذاشته شده اند. یک کلکسیون بی نظیر از سرامیک ها، سفال های کمیاب و زیبا را شامل می شود. تعداد گنجینه های این گالری به 1700 مورد می رسند. اینجا به سرآغاز ساخت ظروف چینی در 2000 سال قبل اشاره دارد.

از دیگر گالری های دیدنی این موزه می توان به آثار کشتی ساتون هوو، نقش برجسته ی شکار شیر امپراطوری آشور، گالری های روشنگری و قفس های کتاب نام برد.

اشتباه محض را آنانی می کنند که در بازدیدهایشان از لندن، این مکان گرانبها و زیبا را از دست می دهند.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

موزه آثار خطی ارمنستان

موزه پرنس ویلز هند

موزه ویکتوریا هند

موزه هنر آجارا گرجستان

موزه لوور پاریس

موزه پرادو مادرید

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد