ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

موزه پارینه سنگی کرمانشاه

موزه پارینه سنگی کرمانشاه

موزه پارینه سنگی در شهر کرمانشاه از موزه های بسیار دیدنی و با ارزش کشورمان، ایران می باشد. همانطور که می دانید کرمانشاه مهد و ماوای تاریخ باستان می باشد و در خود میراثی همچون طاق بستان و بیستون دارد که بیستون کرمانشاه متعلق به دوران ماقبل تاریخ می باشد و نشانه هایی از حضور انسان نخستین در این منطقه دیده می شود. موزه پارینه سنگی نیز موزه ای می باشد که در خود گنجینه ای بسیار با ارزش از دوران پارینه سنگی را به نمایش درآورده است.موزه ی پارینه سنگی زاگرس در سال 2008 در شهر کرمانشاه دایر شد.

در این موزه، آثار باارزش و قدیمی همچون ابزار سنگی مربوط به دوران غارنشینی و استخوان هایی فسیلی از حیوانات سایت های مختلف پارینه سنگی به نمایش درآمده است. این موزه در نوع محتوای خود، بی نظیر و تک می باشد. در سال 2007 میلادی، فریون بیگلری و مرادی بیستونی در تکیه بیگی در کرمانشاه این موزه را تاسیس کردند. در آن هنگام نیز، مرجان مشکور که باستان شناس جانوری بود، مسئول شناسایی فسیلی حیوانات این موزه بود.

موزه ی پارینه سنگی از نظر فضاهای داخلی و تقسیم بندی، دارای چهار اتاق می باشد. آثار و اشیایی که در این موزه وجود دارند شامل مواردی هستند که از سایت ها و محدوده های دوران پارینه سنگی و نوسنگی در ایران جمع آوری شده امد. قدمت این گنجینه ها، از 1 میلیون سال تا 8000 سال پیش است که در نوع خود بسیار بی نظیر و ارزشمند می باشد. همانطور که گفته شد این موزه 4 اتاق دارد، در اتاق اول، بازدیدکنندگان شاهد مستندی خواهند بود که در آن در مورد ابزار سنگی ماقبل تاریخ و چگونگی ساخت این ابزار بوسیله صنعتگران بحث شده است. در اینجا همچنین مدل کامل و طبیعی یک انسان نئاندرتال به اندازه ی طبیعی و مقیاس یک به یک وجود دارد. دیدن اینها از نزدیک همچون پرش و جهشی به گذشته انسان هاست. این ها را با اکنون خود مقایسه کردن جالب ترین کاری است که می توانید اینجا انجام دهید.

موزه پارینه سنگی کرمانشاه

و اما دومین اتاق در موزه پارینه سنگی زاگرس کرمانشاه، استخوان های انسان ها و حیوانات قرار دارند. استخوان ها و اسکلت هایی که از سایت های زاگرس و برخی نیز کپی هایی از جمجه انسان از سایت های معروف پارینه سنگی در اروپا و خاورنزدیک می باشند. در این میان بقایای جانوران نیز وجود دارد که مهمترین آنها، مجموعه فسیل غار وزمه می باشد. اگر علاقمند به ابزار دوران پارینه سنگی می باشید بی درنگ به اتاق سوم بروید. سومین اتاق در واقع حاوی و محتوای ابزار سنگی پارینه سنگی می باشد که از نقاط و سایت های مختلف ایران همچون، کشفرود، گنج پر و شیواتو جمع آوری شده است. چهارمین اتاق که در واقع آخرین اتاق می باشد میزبان ابزار اواخر دوران پارینه سنگی و نوسنگی خواهید بود. استخوان های حیوانات، پوست و سایر اشیا باستان شناسی که از سایت های کوه زاگرس می باشد نیز در اتاق چهارم قرار دارند.

انسان همواره نسبت به تاریخ خود کنجکاو و علاقمند می باشد. اگر غیر از این باشد جای تعجب است. پس با بازدید از این موزه ی تاریخی که در واقع، تنها موزه ی خاورمیانه در زمینه ی پیش از تاریخ می باشد این دین خود را به خود ادا کنید. این جا یک موزه ی معمولی نمی باشد، در واقع بسیار تخصصی به این موضوع پرداخته شده است. موزه پارینه سنگی زاگرس در خیابان مدرس شهر کرمانشاه قرار دارد. دسترسی به آن آسان است و با خودرو شخصی و حمل و نقل عمومی نیز می توانید به اینجا بروید. قدیمی ترین ابزارهای ساخته شده توسط انسان، در این موزه به نمایش درآمده است، عجله کنید و بروید از نزدیک، خودتان ببینید.

موزه پارینه سنگی کرمانشاه

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

موزه آثار خطی ارمنستان

موزه پرنس ویلز هند

موزه ویکتوریا هند

موزه هنر آجارا گرجستان

شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

موزه لوور پاریس

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد