ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

موزه گوانجو، موزهای با آثاری از عهد باستان تا چین معاصر

موزه گوانجو در پارک یکزیو در شهر گوانجو (کانتون) قرار گرفته است. این موزه که روایتگر تاریخ جامع گوانجو است دارای اشیاء تاریخی مخصوص این شهر بوده و در سال 1929 جهت جمعآوری و نگهداری اطلاعات تاریخی و آثار هنری شهر تاسیس گردید. این موزه از دو بخش اصلی تشکیل شده است: "برج ژنهای" که آثار تاریخی در آن نگهداری میشود و "گالری هنر" که صنایع دستی نفیس در آن قرار گرفتهاند.


موزه گوانجو، موزهای با آثاری از عهد باستان تا چین معاصر

برج ژنهای

اشیاء تاریخی موزه گوانجو در یک ساختمان پنج طبقه به نام برج ژنهای نگهداری میگردد. ژنهای در زبان چینی به معنای نگهبان دریا است. این ساختمان در سال 1380 میلادی ساخته شده است. ساختمان ژنهای 28 متر معادل 92 پا (Foot) ارتفاع دارد؛ عرض این برج 31 متر معادل 102 پا است. این برج در طول تاریخ 4 بار تخریب و از نو ساخته شده و یا مرمت گردیده است. در ابتدا این برج یک سازه چوبی بود اما در سال 1928 به سازهای از بتن مسلح تبدیل شد. آجرهای قهوهای-قرمز و کاشیهای خاکستری باعث شدهاند این بنا بسیار ساده و خاص بنظر برسد. روبروی ساختمان یک جفت شیر سنگی قرمز که در سلسله مینگ ساخته شدهاند قرار دارد. سلسله مینگ از سال 1368 تا سال 1644 در چین حکمرانی میکرد.


موزه گوانجو، موزهای با آثاری از عهد باستان تا چین معاصر
این برج محل نگهداری نزدیک به یکهزار تصویر، اطلاعات و دیگر اشیاء تاریخی بوده که نشان دهندهی تاریخ شهر گوانجو است. این مجموجه تغییرات فرهنگی و لباسی و همچنین پیشرفت شهر را نشان میدهد. با وارد شدن به ساختمان شما یک مدل جغرافیایی و یک شمای کلی از نقشه تاریخی شهر گوانجو در طبقه اول این ساختمان مشاهده مینمایید. در طبقه دوم آثار تاریخی متعلف به 4000 سال قبل از میلاد تا 589 میلادی و همچنین اثار کشف شده از دوره نوسنگی قرار گرفتهاند. وقتی وارد طبقه سوم میشوید میتوانید آثار متعلق به سلسلههای سوی، تنگ، سانگ، یوان، مینگ و کینگ را مشاهده نمائید. عتیهجات طبقه چهارم را عمدتا اشیا و آثار هنری باقیمانده از سلسله کینگ تشکیل میدهند. این سلسله از 1644 تا 1911 در چین حکمرانی میکرد. اشیا عتیقه و آثار هنری متعلق به چین نوین از زمان جنگهای تریاک به بعد که در سالهای 1840 تا 1842 ادامه یافت در طبقه پنجم نگهداری میگردند. همچنین در قسمت شرقی برج اتاقهای نمایش ویژهای وجود دارند که در آنها انواع آثار تاریخی ماندگار معاصر چین نگهداری میگردند. در قسمت غربی نیز 23 پاره سنگ تاریخی وجود دارند.

گالری هنر

گالری هنر موزهی گوانجو در شرق برج ژنهای قرار دارد. برج ژونگیوان، بزرگترین ساختمان موزه، در سال 1930 ساخته شده است. معماری این ساختمان با تاثیر و الهام از سالن افتخار ادبی شهر ممنوعه بیجینگ طراحی شده است. این بخش خود از دو سالن نگهداری اشیا عتیقه تشکیل شده است. یکی در مقابل برج ژونگیوان و دیگری در سمت شرقی آن. در این دو سالن ظروف فلزی که بر آنها هنر خطاطی و خوشنویسی چینی از سلسله جین تا سلسله کینگ نقش بسته است، قرار دارند.


موزه گوانجو، موزهای با آثاری از عهد باستان تا چین معاصر
از پایان سلسله مینگ تاکنون گوانجو به عنوان یکی از مراکز مهم تجارت خارجی واقع شده در راه ابریشم ایفای نقش کرده است. بسیاری از صنایع دستی شهر گوانجو که ویژگیهای قسمت جنوبی چین را بازنمایی میکنند در کشورهای غربی شهرت یافتهاند. گالری هنر دارای بسیاری از آثار فرهنگی و صنایع دستی شهر گوانجو است که نشاندهنده مبادلات فرهنگی شهر گوانجو و کشورهای غربی است. در طبقه همگف ابریشمها و گلدوزیها و قلاب دوزیهای هنری زیادی وجود دارد که سالهاست مورد علاقه مردم ساکن کشورهای غربی هستند.


موزه گوانجو، موزهای با آثاری از عهد باستان تا چین معاصر
در طبقه دوم ظروف چینی و تعداد زیادی تابلوی نقاشی وجود دارد که بازنمای سلسلههای متفاوت چین باستان هستند. ظروف چینی نقاشی شده، کارهای هنری انجام شده بر روی لاک (نوعی شیره درخت) و سنگها و عاجهای تراشیده شده هنری در طبقه سوم قرار دارند. جدای از این مجموعههای ارزشمند، در سمت شرقی برچ ژونگیوان، سالنی برای نمایش آثار بهدست آمده از دوران پیشاتاریخ وجود دارد. در این مکان فسیلهایی از دورانهای پالئوزوئیک و مزوزوئیک و همچنین مدلهایی از زندگی اجداد انسانها در گذشتههای دور وجود دارد.

سالن خاطرات انقلاب سانیوانلی و سایت مرکزی خیزش 29 مارس

علاوه بر برج ژنهای و گالری هنر، در موزه گوانجو دو سالن دیگر وجود دارد با نامهای "سالن خاطرات انقلاب سانیوانلی" و "سایت مرکزی خیزش 29 مارس" که برای توریستهایی که به سابقه تاریخی انقلابی شهر علاقهمند هستند مکان مناسبی است.


موزه گوانجو، موزهای با آثاری از عهد باستان تا چین معاصر
همچنین مکانهای توریستی دیگری نزدیک موزه گوانجو وجود دارند که در صورت داشتن وقت اضافه بازدید از آنها توصیه میشود. کوههای ابر سپید که یکی از مناظر طبیعی دیدنی شهر است تنها 2.1 کیلومتر معادل 1.3 مایل از موزه گوانجو فاصله دارد. همچنین در فاصله 4.9 کیلومتری موزه گوانجو باغ گیاهشناسی چین جنوبی قرار دارد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور چین

تماس با ما

تور چین ویژه نوروز

تور چین ویژه فروردین

تور چین ویژه عید

تور چین نوروز 94

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد