موزه ی وانک اصفهان - 5.0 out of 5 based on 1 vote

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

موزه ی وانک اصفهان

شهر اصفهان شهری تاریخی و توریستی است که جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی بسیاری را در دل خود جای داده است. به همین دلیل است که این شهر در میان عوام به نصف جهان شهرت یافته است و از محبوبیت بسیاری نیز برخوردار است.

یکی از بناهای تاریخی و پر اهمیت شهر اصفهان، کلیسای وانک است که مشهورترین و بزرگ ترین کلیسای شهر اصفهان و کشور ایران محسوب می شود. در داخل این کلیسا موزه ای به نام موزه ی کلیسای وانک قرار دارد که در داخل آن می توانید آثار تاریخی جذابی را مشاهده کنید. در این مقاله قصد داریم تا با این موزه بیشتر آشنا شویم. کلیسای وانک و موزه ی وانک در محله ای به نام محله ی جلفا که یکی از محله های تاریخی شهر اصفهان است، واقع شده است.

موزه ی وانک اصفهان

در یکی از ساختمان های کلیسای وانک، موزه ای برپا شده است که قدمت آن به بیش از صد سال می رسد. در وردی این موزه چیزی که جلب توجه می کند دو مسجمه است که یکی متعلق به مخترع حروف الفبای ارمنی و دیگری مربوط به موسس چاپخانه ی کلیسای وانک است. در داخل موزه نیز مجموعه ای ارزشمند از نسخ خطی، کتب قدیمی و اشیای تاریخی مربوط به ارمنیان نگهداری می شود. همچنین در داخل این موزه دفتری به نام دفتر یادبود قرار دارد که بازدیدکنندگان موزه آن را امضا کرده اند. در میان افراد سرشناسی که این دفتر به امضای آن ها رسیده است، می توان از شاهزاده ی سودان در سال 1933 میلادی، شاهزاده ای ژاپنی در سال 1933 میلادی، نخست وزیر آلمان در سال 1957 میلادی، ملکه ی دانمارک در سال 1963 میلادی و ... نام برد.

موزه ی وانک اصفهان

گفته می شود که در داخل موزه ی وانک در حدود چهل کتاب خطی یافت می شود که برخی از آن ها از میان انجیل ها و تورات های خطی و باستانی هستند. همچنین در بخشی از موزه، اشیایی فلزی شامل زیورآلات، انواع جعبه صلیب، ظرف روغن مقدس، کمربند و ... وجود دارد. معمولا اشیایی که در این قسمت نگهداری می شود، اشیایی قدیمی است که در مراسمات مذهبی کلیسا کاربرد دارد. جالب است بدانید که در بخشی از موزه ی وانک نیز لباس های مذهبی روحنیان ارمنی و پارچه های مورد استفاده در مراسمات مذهبی در معرض دید عموم قرار گرفته است.

موزه ی وانک اصفهان

جالب ترین شی نگهداری شده در موزه ی وانک تار مویی است که بر روی آن جمله ای نوشته شده است. این تار مو که متعلق به دختری 18 ساله است، توجه افراد بسیاری را به خود جلب کرده است. در سال 1947 میلادی فردی به نام واهرام هاکوپیان به وسیله ی قلمی ار جنس الماس، جمله ای از کتاب مقدس یهودیان را بر روی این تار مو ثبت کرده است و سپس آن را به موزه اهدا کرده است. امروزه میکروسکوپی در کنار این تار مو قرار دارد و شما می توانید به وسیله ی آن جمله ی نوشته شده بر روی تار مو را مشاهده کنید.

علاوه بر موارد ذکر شده اشیای گرانبها و ارشمند دیگری نیز در موزه ی وانک نگهداری می شود که بازدید از آن خالی از لطف نیست. شما نیز می توانید با تور اصفهان به محله ی جلفای اصفهان رفته و در کنار بازدید از کلیسا و موزه ی وانک و آشنایی با ادیان دیگر، در کافه های بی نظیر این محله نیز قهوه ای نوش جان کنید.

موزه ی وانک اصفهان

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تور اصفهان

تور اصفهان زمستان 95

تور اصفهان اسفند 95

تور اصفهان نوروز 96

تور اصفهان فروردین 96

تور اصفهان اردیبهشت 96

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد