مکان‌هایی که در آنها می‌توانید مریخ را روی زمین تجربه کنید

اگر دوست دارید مریخ را از نزدیک ببینید. می توانید مکان هایی را روی زمین پیدا کنید که به مریخ شباهت دارد.

خانم کازینز یک دانشمند است که به بررسی سیاره‌ها علاقه دارد. او به بخش‌های بسیار دورافتاده زمین سفر می کند تا بتوانند ذره‌ای از فضای مریخ را روی زمین تجربه کند. این مکان ها که به «مشابه‌های مریخ»  نیز معروف هستند به آزمایش ابزارهای علمی و پیشرفت آزمایش‌های علمی کمک شایانی می‌کنند. این مکان ها به افراد این فرصت را می دهند که قدم برداشتن روی سیاره سرخ را تجربه کنند. در ادامه مکان هایی را به شما معرفی می کنیم که می‌توان کمی از مریخ را در آن‌ها تجربه کرد.

صحرای آتاکاما، کشور شیلی

مکان‌هایی که در آنها می‌توانید مریخ را روی زمین تجربه کنید

صحرای آتاکاما نزدیک به شهر یونگای است که در جنوب شهر آنتوفاگاستا در کشور شیلی واقع شده است. این صحرا یکی از خشک‌ترین و بی‌آب‌ و علف‌ترین نقاط روی زمین می باشد و به دلیل اینکه در این منطقه باران نمی بارد، به مریخ بسیار شباهت دارد. سخنران ارشد دانشگاه سن اندریوز، خانم کازینز می‌گوید: «سطح این خاک شباهت بسیاری به مریخ امروزی دارد». البته دمای این منطقه مانند مریخ آنقدر پایین نیست ولی خاک آن همان رنگ زنگ‌زده مریخی را دارد. بسیاری از ربات هایی که قرار است به مریخ ارسال شوند در این مکان آزمایش شده اند.

دره‌های خشک مکموردو [McMurdo]، آنتارکتیکا (قاره قطب جنوب)

مکان‌هایی که در آنها می‌توانید مریخ را روی زمین تجربه کنید

دره‌های خشک مکموردو، ردیفی از دره‌های بدون برف می باشد که در شرق قاره قطب جنوب واقع شده است. دمای میانگین این منطقه در طول سال از -15°C تا -10°C متغیر می باشد و میلیون ها سال است که در بخش‌هایی از آن باران نباریده است. در این مکان به دلیل طوفان، بادهایی ایجاد می‌شود که تا 320 کیلومتر بر ساعت سرعت دارند که بیش از سه برابر حداکثر سرعت بادها در مریخ است. البته در هر دو مکان، بادها می‌توانند خاک خشک را از جا برداشته و به ابرهایی از خاک تبدیل کنند. با اینکه در این دره خشک، شرایط جوی بسیار ناملایم است؛ اما باز هم نشانه هایی از حیات در آن دیده می شود. جالب است بدانید که باکتری‌های کوچکی زیر قطعه‌های سنگ کوارتز در این دره‌ها یافت شده‌اند که نور خورشید را به انرژی تبدیل می کنند. سنگ کوارتز  با فیلتر کردن شدیدترین پرتوهای فرابنفش خورشید، از ورود آن‌ها به سطوح پایین‌تر جلوگیری کرده و فرصت رشد را برای باکتری ها فراهم می کند. زیست‌ستاره‌شناسان معتقدند که اگر حیات روی مریخ وجود داشته باشد، احتمالاً این‌ چنین خواهد بود.

هانکسویل [Hanksville]، ایالت یوتای ایالات‌متحده

مکان‌هایی که در آنها می‌توانید مریخ را روی زمین تجربه کنید

در اعماق تنگه‌های فلات کلرادو، یک مجموعه سنگ وجود دارد که قدمت آن به اواخر دوره ژوراسیک برمی گردد. گل و شنی که از باتلاق‌های باستانی در این مکان باقی‌مانده، شباهت عجیبی به مناظر مریخ دارد. دانشمندان بریتانیایی دوربین‌ها و سایر ابزاری که قرار است با مریخ‌نورد اگزومارس آژانس فضایی اروپا به مریخ فرستاده شود، در این مکان آزمایش کرده اند. تصاویری که از این مکان گرفته اند شباهت زیادی به مریخ دارد. این مکان در 11 کیلومتری شمال غربی هانکزویل واقع شده و شما می توانید با هواپیما به شهر سالت لیک سفر کرده و بعد با اتومبیل به این مکان برسید.

جزیره تنِریف [Tenerife]، جزایر قناری

مکان‌هایی که در آنها می‌توانید مریخ را روی زمین تجربه کنید

جزیره تنریف علاوه بر اینکه یک جزیره تفریحی می باشد؛ مکانی است که شباهت زیادی به مریخ دارد. دامنه‌های کوه تِید که در این جزیره واقع شده، پوشیده از کانال‌های خالی مواد مذاب است. خانم مونیکا گرِیدی[Monica Grady] استاد علوم سیاره‌ای در دانشگاه اوپن، در کاتالوگ مشابه‌های سیاره‌ای می‌نویسد: «فضاپیماهای مدارگرد ما شواهدی از وجود غارهای مریخی مانند کانال‌های بلند مواد مذاب و خطوط گودالی در مریخ یافته است. غارهای پارک ملی تِید یک شباهت بی نظیر به غارهای مریخی دارند».

ایسلند

یکی از فعال‌ترین نقاط جهان از نظر زمین‌شناسی، ایسلند است. این سرزمین پر از نقاط مرتفعی می باشد که عموماً صحراهای آتش‌فشان بدون حیات هستند. خاک این سرزمین، آب کمی در خود نگه می دارد و به همین دلیل حیات کمی در آن وجود دارد. خانم کلیر کازینز که ابزار پنکام [PanCam] را برای مریخ‌نورد اگزومارس آژانس فضایی اروپا آزمایش می‌کند، می‌گوید «انواع سنگی که در این منطقه یافت می‌شوند، با انواع سنگ روی مریخ از نظر شیمیایی شباهت بسیاری دارند». چشمه‌های داغ و فعال ایسلند آزمایشگاهی طبیعی هستند که شرایطی مشابه با شرایط مریخ اولیه را پدید می‌آورند.

پیلبارا، استرالیا

مکان‌هایی که در آنها می‌توانید مریخ را روی زمین تجربه کنید

خاک صحراهای سنگی استرالیای مرکزی و غربی خشک و قرمزرنگ است که به سطح مریخ شباهت دارد. کلیر کازینز می‌گوید: « در پیلبارا، کهن‌ترین سنگ‌های روی زمین یافت می شوند. این سنگ‌ها از نظر قدمت، به سنگ های مریخ بسیار شباهت دارند.» بر اساس شواهد بدست آمده، قدیمی‌ترین حیات روی زمین در شن و سنگ‌های 3.4 میلیارد ساله منطقه پیلبارا یافت شده‌اند. هم چنین گوی‌های معدنی ریزی روی یکی از سواحل باستانی این منطقه پیدا شده که متعلق به یک باکتری باستانی بوده‌ است. دانشمندان با بررسی نمونه‌های شهاب‌ سنگ‌های مریخی، به این نتیجه رسیده‌اند این نمونه‌ها ممکن است بقایای فسیلی حیات باکتریایی روی سیاره سرخ باشند.

بولبی [Boulby]، بریتانیا

بولبی دهکده‌ای است که در میان تپه‌های سبز یورک مورس شمالی واقع شده است. در زیر دهکده، یک معدن پتاس و نمک وجود دارد که به بخش‌هایی از محیط مریخ شباهت دارد.

سوالبارد، کشور نروژ

مکان‌هایی که در آنها می‌توانید مریخ را روی زمین تجربه کنید

زمین مجمع‌الجزایر کوهستانی از شن و ماسه قرمز پوشیده شده که شباهت زیادی به سطح مریخ دارد. هم چنین این سرزمین به دلیل شرایط قطبی سرد برای آزمایش کردن ابزار و فضانوردان بسیار مناسب است.

دورسِت [Dorset]، بریتانیا

ساحل جنوبی بریتانیا ممکن است ظاهری شبیه به مریخ نداشته باشد، اما در دورسِت، رودهای سولفور اسیدی وجود دارند که زیستگاه برخی از باکتری ها هستند. یکی از این رودها که در خلیج سینت اسوالد واقع شده، دارای شرایط مشابهی است که میلیاردها سال پیش در مریخ حاکم بوده است. هم چنین یک ماده معدنی غنی از آهن، در این رودخانه اسیدی به هماتیت تبدیل می‌شود که در سطح مریخ نیز یافت شده است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر