دیدنی های شهر ژنو در سوئیس (1)


از کوچک ترین شهر های سوئیس با مساحت 16 کیلومتر مربع است که در غرب سوئیس قرار دارد و مرکز کانتون ژنو است. این شهر در جنوب غربی دریاچه ژنو که رودخانه رن به آن می ریزد، واقع شده است. جمعیت این شهر در سال 2007 حدود 18 هزار نفر بود و تا به حال رو به رشد است. می توان گفت دومین شهر پر جمعیت سوئیس بعد از زوریخ، ژنو است. زبان رسمی مردم این شهر فرانسوی است. اطراف ژنو را دو رشته کوه ژورا و آلپ محاصره کرده است. هم چنین رودخانه رن شهر را به دو قسمت قدیمی و جدید تقسیم می کند. قسمت قدیمی شهر در جنوب رودخانه ها است و کوچه ها در این قسمت پر پیچ و خمند. ساختمان های بازرگانی و ساختمان های قدیمی و دو محله اییوکس وویز و کاروج در آن جا قرار دارد. قسمت جدید شهر در شمال رودخانه قرار دارد و مناطق مسکونی و هتل های لوکس مثل کوارتیئر سنت جرویز و محله لس دلیسز در ان جا واقع شده است. قسمت شمالی و جنوبی توسط پل هایی که روی رودخانه احداث شده، به هم متصل می شود. یکی ازاین پل ها از جزیره روسو می گذرد.
شهر ژنو، شهری مرتفع است که در ارتفاع 373 متری از سطح دریا قرار دارد. هم ارتفاع این شهر، دو صخره یخی که از عصر یخ بندان است در دریاچه ژنو واقع شده است. بعد از رود رن، دومین رود مهم ژنو آرو است که در غرب شهر به رودخانه رن می ریزد.

 

مکان های دیدنی شهر ژنو در سوئیس 1


اب و هوا:
بر عکس شهر برن و زوریخ، این شهر آب و هوای زمستانی و سرد دارد. در فصل زمستان هوا به ندرت آفتابی می شود و معمولا سرد و مه آلود است. حتی ممکن است به دلیل سرما یخ بندان چند روز طول بکشد؛ اما از اواسط اسفند، درجه حرارت بالاتر رفته و اوایل خرداد هوا معتدلتر و تابستانی می شود. در فصل تابستان، صبح ها هوا معتدل تر و دلپذیر تر است اما هنگام ظهر، هوا رو به گرمی می رود و بسیار شرجی می شود. باران در فصل تابستان کم می بارد اما زمانی که می بارد، بسیار شدید است. سپس در اواسط شهریور هوا به سرعت سرد شده و در ماه های مهر و آبان هوای مه آلود شدیدی ایجاد می شود. معمولا در ماه آبان می توان سرمای زمستان را احساس کرد. گرم ترین ماه سال جولای و سرد ترین ماه سال ژانویه است. پر باران ترین ماه سال اکتبر و کم باران ترین آن فوریه است.

 

مکان های دیدنی شهر ژنو در سوئیس 1


تاریخچه شهر ژنو:
ابتدا ژنو، شهری مرزی بوده و از آن برای مقابله با سلت ها استفاده می کردند. بعد از میلاد مسیح، رومی ها آن جا را به دست آوردند و قرن 11 میلادی، به امپراطوری بزرگ روم پیوست. در سال 1536 بود که ژنو اعلام استقلال کرد و پروتستان ها انقلاب کردند. این شهر تاثیر زیادی روی پروتستان های اروپا داشت و محل آموزش دادن دین پروتستان به جوان ها بود. سپس در سال 1798 فرانسه به آن حمله کرده و آن جا را تصرف کرد. زمانی که ناپلئون سرنگون شد این شهر دوباره استقلال خود را به دست آورد. بعد از آن بود که به اتحادیه سوئیس پیوست. هم چنین وین در اسل 1815 میلادی قلمروی این شهر را افزایش داد و اعلام بی طرفی آن را پذیرفت.


سیاست شهر ژنو:
ژنو هر ساله میزبان بسیاری از سازمان های بین المللی است و مرکز سیاسی دنیا است. علاوه بر سیاست این شهر، فعالیت زیادی در زمینه تجارت دارد و در بخش های قدیمی شهر بانک های خصوصی و فعالان تجاری قرار دارند. سازمان های که در این شهر مستقر هستند: شعبه اروپایی و مرکزی سازمان ملل، صلیب سرخ، سازمان اروپایی تحقیقات هسته ای، سازمان پدافند غیر نظامی، سازمان بین المللی کار، سازمان بین المللی مهاجرت، اتحاد بین المللی ارتباطات، سازمان بهداشت جهانی، سازمان تجارت جهانی، سازمان هوا سنجی جهانی، نمایندگی سازمان ملل برای پناهندگی، نمایندگی سازمان ملل برای حقوق بشر، شرکت کشتی رانی مدینترانه، جی تی آی، سرنو، سیتا، اس تی میکرو الکترونیکس و غیره.

 

مکان های دیدنی شهر ژنو در سوئیس 1


اقتصاد شهر ژنو:
ژنو سابقه زیادی در صنعت ساعت سازی و عطر سازی دارد. شرکت های موجود ساعت سازی در این شهر عبارت اند از: بائوم ات مرسیر، چوپارد، فرانک مولر، رولکس، امگا و ریموند ویل.
شعبه های اصلی تولید کننده های عطر و ادکلن مثل فیر منیش، جیوادان و غیره در این شهر واقع هستند.
علاوه بر آن شرکت های چند ملیتی مثل کاترپیلار، دوپونت، هنر های الکترونیکی، اینویستا، پروکتروگمبل، میکرو سیستم خورشیدی در این شهر قرار دارند.

ورزش و آموزش:
شهر ژنو یکی از 8 میزبان جام ملت های اروپا در سال 2008 بود که درآمد زیادی هم از این راه به دست اورد. علاوه بر آن تیم فوتبال ژنو سروتی اف سی است که در این شهر قرار دارد. هم چنین این شهر در زمینه هاکی ادعای زیادی دارند و تیم باشگاهی هاکی ژنو سروتی که در لیگ ملی سوئیس هم بازی می کنند، در این شهر قرار دارد.
دانشکده ها و مراکز آموزشی در سال 1924 تاسیس شد که یکی از آن مدرسه ای بود به نام آموزشگاه بین المللی ژنو و از قدیمی ترین های دنیا است. حتی دانشگاه وبستر امریکایی، یکی از دانشکده هایش در این شهر قرار دارد. این شهر مدارس عالی معتبری مثل مدرسه روابط بین المللی موسسه عالی مطالعات بین المللی دارد.

مکان های دیدنی شهر ژنو در سوئیس 1

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

هتل سوئیس استانبول

هتل سوئیس گاردن مالزی

رستوران های مالزی

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی