میخچه چیست؟

میخچه چیست
پوست اولین بافت است که از بدن در برابر عوامل خارجی دفاع می کند.  ضربه یا فشار یکی از عواملی که می تواند صدمات جدی به بدن وارد کند. افرادی که به دلیل شغل، تفریح و ورزش مستمر به کف پای خود فشار وارد می آورند مخص.صا آنها که کمی انحراف در کف پا دارند، دچار مشکل می شوند زیرا فشار تنها بر قسمتی از پا وارد می شود، در نتیجه پوست در آن قسمت ضخیم می شود.
معمولا افرد در روز چند ساعت سر پا هستند یا زمان طولانی را قدم میزنند. این کار باعث می شود که دو سه برابر وزن آنها به پاها فشار بیاید و در صورت رعایت نکردن بهداشت پا و عدم استفاده از کفش مناسب، دچار بیماری های پوستی از جمله میخچه می شوند. میخچه بصورت یک برجستگی کوچک پوستی دردناک است و در اطراف آن پوست به رنگ زرد درآمده است. وجود میخچه در پا باعث می شود، فرد در راه رفتن دچار مشکل شود.

میخچه چیست

میخچه در زنان شایع است تر یا مردان؟
زنان به دلیل پوشیدن کفش های نوک تیز و پاشنه بلند و تحت فشار قرار گرفتن پاها و انگشتان بیشتر به این مشکل مبتلا می شوند.
چه کسانی بیشتر دچار میخچه می شوند؟
- افرادی که دچار ناهنجاری های استخوانی هستد، در معرض خطر ابتلا به میخچه قرار دارند.
- افراد دیابتی در مقابل مشکلات پوستی بسیار آسیب پذیرند و به سرعت از این ناحیه دچار مشکل می شوند. پس توصیه می شود این بیماران از کفش های مناسب و اندازه پای خود استفاده کنند و همیشه مراقب بهداشت پای خود باشند.
- ورزشکاران از جمله فوتبالیست ها، کوهنوردان و نیز کسانی که دچار انحراف کف پا هستند، استعداد بیشتری برای ابتلا به میخچه دارند.
پیشگیری از میخچه

میخچه چیست
- میخچه از آن دست بیماری هایی است که اگر مراقب باشید هیچ گاه به سراغ تان نمی آید. به دلیل اینکه این عارضه در اثر قرار گرفتن در معرض فشار و سایش ایجاد می شود، پس در اولین قدم سعی کنید از پوشیدن کفش های تنگ و نوک تیز و پاشنه بلند خودداری کنید.
- همیشه جوراب مناسب به پا کنید و پاهای خود را با نرم کننده ها و مرطوب کننده ها نرم نگاه دارید. شستن مرتب پاها و خشک کردن آن ها را فراموش نکنید. این راهکارها شاید در ظاهر بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر برسند، اما نقش بسیار موثری هم در پیشگیری و هم در درمان میخچه دارد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

آب پنیر چیست

جو دوسر چیست و چه خواصی دارد؟

ویترکتومی چیست

زوفا چیست

آیا می‌دانید ژله رویال چیست

یک رژیم غذایی نرمال شامل چیست

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر