نارسایی حاد کبدی

منظور از نارسایی حاد کبدی به معنی از دست دادن عملکرد کبد است که این موضوع به سرعت یعنی در عرض چند روز یا چند هفته رخ می دهد.این بیماری معمولا در افرادی اتفاق میافتد که حتی بیماری کبدی قبلی نیز نداشته اند.میزان وقوع نارسایی حاد کبدی کمتر از نارسایی مزمن کبدی است که به آرامی پیشرفت می کند. نارسایی حاد کبدی که تحت عنوان نارسایی کبدی انفجاری نیز شناخته می شود، می تواند عوارض جدی را ایجاد کند، از جمله خونریزی بیش از حد و افزایش فشار در مغز. این موضوع یک حالت اورژانسی پزشکی بوده و مستلزم بستری شدن است. بسته به علت ایجاد کننده، نارسایی حاد کبدی گاهی اوقات ممکن است درمان شود. در بسیاری از موارد، ممکن است که پیوند کبد تنها راه درمانی باشد.

 

نارسایی حاد کبدی

علائم علائم و نشانه های نارسایی حاد کبدی عبارتند از:

• زرد رنگ شدن پوست و سفیده کره چشم

• وجود درد در ناحیه بالای سمت راست شکم

• تورم شکم

• حالت تهوع

• استفراغ

• احساس وضعیت عمومی ناخوشایند

• بی نظمی یا گیجی

• خواب آلودگی

چه زمانی بایستی به پزشک مراجعه نمایید؟

نارسایی حاد کبدی می تواند به سرعت در فرد سالم پیشرفت نموده که بالقوه دارای خطر مرگ و میر می باشد. اگر خود شما و یا افرادی دیگر بطور ناگهانی دچار یک زردی در نواحی چشم و پوست شدید؛ اگردرد در ناحیه فوقانی شکم دارید، و یا تغییرات غیرمعمول در حالت ذهنی، شخصیت یا رفتار شما ایجاد شده است،لازم است که هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

علل

نارسایی حاد کبدی زمانی رخ می دهد که سلول های کبدی به طور قابل توجهی آسیب دیده و دیگر قادر به عملکرد طبیعی نیستند. علل احتمالی عبارتند از:

مصرف بیش از حد مصرف استامینوفن

مصرف بیش از حد استامینوفن شایع ترین علت نارسایی حاد کبدی در ایالات متحده است. نارسایی حاد کبدی ممکن است بعد از مصرف یک دوز بسیار بالای استامینوفن یا بعد از چندین مصرف از داروی مذکور با دوزهای بالاتر از حد توصیه شده ،اتفاق بیافتد. خود شما یا کسی که اطلاع دارید مصرف بیش از حد استامینوفن داشته است، به سرعت اقدامات پزشکی لازمه را انجام دهید و تا ظهورعلائم نارسایی کبد صبر نکنید.

داروهای تجویزی

بعضی از داروهای تجویزی، از جمله آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و ضد انعقاد، می توانند باعث نارسایی حاد کبدی شوند.

مکمل های گیاهی

داروها و مکملهای گیاهی ، از جمله kava، efedra،skullcap و pennyroyal، با نارسایی حاد کبدی ارتباط دارند. ویروس های عامل هپاتیت و سایر ویروس ها. هپاتیت A، هپاتیت B و هپاتیت E می تواند باعث نارسایی حاد کبدی شوند. ویروس های دیگر که می توانند باعث نارسایی حاد کبدی شوند شامل ویروس اپشتاین بار، ویروس سیتومگالوویروس و ویروس هرپس سیمپلکس می باشند.

سموم

توکسین هایی که می توانند باعث نارسایی حاد کبدی شوند عبارتند از سم قارچ Amanita phalloides ( نوعی قارچ سمی وحشی) که گاهی اوقات با قارچهای خوراکی و غیر سمی دیگر اشتباه گرفته می شود. تتراکلرید کربن یکی دیگر از سمومی است که می تواند باعث نارسایی حاد کبدی شود. این یک مواد شیمیایی صنعتی است که در مبرد و حلالها برای موم، لاک و دیگر مواد یافت می شود.

بیماری خودایمنی

نارسایی کبدی می تواند به علت هپاتیت اتوایمیون باشد (بیماری که سیستم ایمنی بدن شما به سلول های کبدی حمله می کند و سبب التهاب و آسیب می شود).

بیماری های عروق کبد

بیماری های عروقی، مانند سندرم Budd-Chiari، می تواند باعث انسداد در رگ های کبد و منجر به نارسایی حاد کبدی شود.

بیماری های متابولیک

بیماری های متابولیک نادر، مانند بیماری ویلسون و بیماری کبد چرب حاد دوران بارداری، اغلب باعث نارسایی حاد کبدی می شوند.

سرطان

سرطانی که در کبد شروع می شود یا به آن منتشر می گردد، می تواند باعث نارسایی کبد شود.

شوکه شدن

عفونت های شدید (سپسیس) و شوک می توانند باعث کاهش جریان خون به کبد، و نهایتا باعث نارسایی کبدی شوند. بسیاری از موارد نارسایی حاد کبدی عامل ایجاد کننده مشخصی ندارند.

پیشگیری

خطر ابتلا به نارسایی حاد کبد را از طریق مراقبت از کبد خود کاهش دهید. 

 

نارسایی حاد کبدی

دستورالعمل های مربوط به داروها را دنبال کنید 

اگر استامینوفن یا سایر داروها را مصرف می کنید، دوز توصیه شده را بررسی کنید و بیشتر از آن مصرف نکنید. اگر قبلا سابقه بیماری کبدی داشته اید، میزان مصرف مجاز استامینوفن را از پزشک خود استعلام نمایید.

در مورد تمام داروهای خود به دکتر خود اطلاع دهید

حتی اگر داروهای بدون نسخه و گیاهی مصرف میکنید به پزشک خود اطلاع دهید، چرا که آنها می توانند با داروهای تجویزی فعلی شما تداخل داشته باشند.

از تماس با خون و مایعات بدن دیگران اجتناب کنید

سر سوزن های استفاده شده و یا پاکسازی نامناسب و ناکافی مایعات بدن یا خون پخش شده در محیط، می توانند ویروس های هپاتیت را منتشر نمایند.به اشتراک گذاری تیغ یا مسواک نیز می تواند عفونت را انتشار دهند.

قارچ های وحشی نخورید

تشخیص تفاوت بین قارچ سمی و قارچ های خوراکی، دشوار است.

در حین کار با اسپری های آئروسل مراقب باشید

هنگامی که از یک پاک کننده آئروسل استفاده می کنید، حتما اتاق را تهویه کنید، و یا از یک ماسک استفاده کنید. اقدامات محافظتی مشابه را هنگامی که از اسپری های حشره کش ها، قارچ کش ها، رنگ ها و سایر مواد شیمیایی سمی استفاده می کنید انجام دهید. دستورالعمل های استفاده از محصول را با دقت مطالعه و دنبال کنید.

محافظت از پوست

هنگام استفاده از حشره کش ها و سایر مواد شیمیایی سمی ، پوست خود را با دستکش، لباس آستین بلند، کلاه و ماسک بپوشانید.

حفظ وزن مناسب

چاقی می تواند وضعیتی را به نام بیماری کبد چرب غیرالکلی ایجاد نماید ، که ممکن است شامل کبد چرب، هپاتیت و سیروز باشد.

 

نارسایی حاد کبدی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر