ناصر خسرو: مسافری از هزاران سال پیش

در حالی که بسیاری از مارکو پولو شنیده اند، ولی او پیشگام در زمینه ثبت مشاهدات و سفرهایش نبود. قرن ها پیش از او، یک کاوشگر ایرانی با نوشتن مشاهدات دقیق خود، در نوشتن سفرنامه بر او برتری داشته است.

ناصر خسرو قبادیانی یک شاعر، فیلسوف، محقق، مسافر، ریاضیدان و دانشمند بوده است. او در سال 1004 میلادی در قبادیان، روستایی در شرق استان خراسان شرقی (واقع در افغانستان امروز) در نزدیکی بلخ متولد شد. آنچه که ما به عنوان تمدن اسلامی می دانیم، در مورد فلاسفه و متفکرانی است که در مورد موضوعات مختلف بحث می کردند و دراوج دوران خود بودند. ناصر خسرو یکی از هفت شاعر بزرگ ایرانی در کنار فردوسی، خیام، انوری، رومی، سعدی و حافظ است. در زمان تولد او، ابوعلی سینا (فیلسوف و پدر طب مدرن) 24 سال داشت و فردوسی قصد داشت تا "شاهنامه" را به پایان برساند. او در سن 42 سالگی در سال 1046 سفر خود را آغاز کرد و در سال 1052 در حالی که بسیاری از مناطق خاورمیانه، آسیای مرکزی و شمال آفریقا را دیده بود برگشت. دو سال قبل از بازگشت او، ابوریحان بیرونی (ستاره شناس و ریاضیدان) درگذشته بود. و خیام، شاعر معروف ایرانی، و ریاضیدان چهار ساله بود. ناصر خسرو در سال 1081 درگذشت.

 

ناصر خسرو: مسافری از هزاران سال پیش

ناصر خسرو، مانند هم عصرانش، با چند شاخه ازعلوم آشنا بود. او به عنوان یک ریاضیدان یک کتاب در مورد معادلات، به عنوان یک متخصص دینی و دانشمند افکار اسماعیلی یک پایان نامه در مورد مفهوم امامت، به عنوان یک اختر شناس و فیلسوف در مورد زمینه یکی شدن تحقیق کرد. او درمورد فیلسوفانی نظیر کیندی، الفارابی که از فیلسوفان یونانی الهام گرفته بودند و همچنین در مورد حرفه ابوعلی سینا مطالعه کرد. او در نوشته های خود به آنها اشاره می کند. همانند بسیاری از حکیمان دیگر دوران خود، در زبان عربی مهارت داشت، هرچند که اثر او در زمانی که وی به سبک فارسی دوران خود می نویسد، درخشش می یابد.

 

ناصر خسرو: مسافری از هزاران سال پیش

به عنوان یک زبان شناس، او با یونانی و زبانهای بومی هند و سند آشنا بود. وی به هند (مولتان و لاهور که اکنون در پاکستان واقع شده است) سفر کرده بود و به عنوان عضو سلسله اسماعیلیه به قاهره سفر کرده است تا با خلیفه فاطیمید ملاقات کند. "سفر نامه" او توضیحی واضح از سفر و برخورد او با جوامع و شخصیت های مختلف است. هنوز هم در بین مردم فارسی زبان محبوب و قابل خواندن است. در کتاب ریاضیات خود، به حل معادلات می پردازد که فقط قرنها بعد ریاضیدانان شروع به درک و حل آن نمودند.

 

ناصر خسرو: مسافری از هزاران سال پیش

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

روش جدید هدف قرار دادن تومورها با استفاده از نانوتکنولوژی

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

چگونه از رمز عبور خود محافظت کنیم

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد