ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نحوه برخورد با حسادت فرزندان

ایجاد تغییرات در زندگی همه افراد، مشکلاتی  را به بروز می دهد و با به دنیا آمدن  نوزاد در خانواده از این امر بر کسی مخفی نیست وهم چنین  این امکان وجود دارد  که در همه ی ارتباطات والدین با فرزند ارشد ،مشکلاتی را  ایجاد می نمایید.

وقتی فرزند دوم به دنیا می آید، میزان قدرت فرزند اول خانواده کمتر شده و او به اجبار برای جلب کردن  توجه والدین با خواهر یا برادر کوچکترش رقابت می کند. اغلب  والدین نیزبه طورکاملاناخواسته، به فرزند کوچک خود بیشتر توجه می کنند.
 فرزند اول همیشه مرکز توجه والدین قرار می گرفت و برای حفظ این جایگاه، بطور غیرارادی به خواهر یا برادر خود حسادت می کرد.

نحوه برخورد با حسادت فرزندان

"روان شناسان بر این عقیده هستند، توجه  نکردن به  رفتار کودکان پس از تولد فرزند آخر، می تواند موجب صدمه دیدن سلامت روح و روان کودک شود."

البته باید به این نکته  توجه داشت که طرز رفتار  والدین به شرایط سنی کودک بستگی دارد برای مثال یک کودک 2ساله در مورد تغییراتی که قرار است در خانواده اتفاق بیفتد به اندازه یک کودک 5 ساله آن را نمی‌فهمد. اما به هر حال، درک احساسات کودک وطرز برخورد وی با این موضوع، بخشی از پیشرفت احساسی وی را شامل می‌شود.

نحوه برخورد با حسادت فرزندان

کودک  3سال به بالا پخته تر است
اگرتفاوت  بین تولد فرزند دوم و اول زیر 3 سال باشد موجب می شود فرزند اول از لحاظ روحی  آسیب ببیند. مادرنیز  به علت  بارداری و تولد فرزند دوم از نظر عاطفی یا حتی تغذیه نمی تواند توجه کافی به فرزند ارشد خود داشته باشد و قادر به ایجاد فضای مناسب برای فرزند ارشد ش  نخواهد بود.

اما اگرتفاوت  سنی بین کودک اول و دوم بیشتر از 3 سال باشد فرزند اول به یک حد کمال رسیده است  و درپی آن هویت خود را نیز شناخته است درنهایت  این موضوع به شما کمک می کند، فرزند آخرخود را با مشکل های کمتری به دنیا بیاورد، اما باید به این نکته توجه کنیم که حسادت یکی از موضوعات طبیعی است که  فرزند ارشد آن را دارا می باشد و خواه ناخواه به وجود می آید. طرزرفتار والدین به خصوص مادران  می تواند روی پیشرفت این حس تاثیر بگذارد. مادر با متولدشدن فرزند دوم هم چنان باید نوع رفتار کردن فرزند اول با دوم را کنترل  کند.

نحوه برخورد با حسادت فرزندان
مجموعه  تغییرات رفتاری بعضی از کودکان پس  از تولد فرزند دوم
اغلب  کودکان بعداز به متولد شدن خواهر یا برادر کوچک شان، دچار تغییرات رفتاری می شوند، بستگی به نوع شخصیت کودک و آماده سازی والدین دارد که  این تغییرات می تواند مثبت یا منفی باشد.

از جمله اثرات منفی که در فرزند اول  بعد از به دنیا آمدن فرزند دوم ایجاد می شود: لجبازی کردن، وجود پرخاشگری، وجود  حسادت، داشتن ترس از جدایی از مادر، دیدن کابوس های شبانه و در اغلب کودکان بروز دادن  چنین رفتارهایی طبیعی است و می توان عملکرد صحیح والدین آن را رفع می شود. در بعضی از موارد ،  مشکلات در عادت های غذایی و خواب کودکان، پرخاشگری های بی مورد  عصبی و آسیب رساندن به نوزاد مشاهده می شود.

برای به حداقل رساندن این آسیب های  احتمالی، بهترین کار این است که شما قبل از تولد نوزاد جدید،‌درباره تغییراتی  که قرار است در خانواده اتفاق بیفتد حرف بزنید. اما توجه نمایید که دیر یا زود، نوزاد به دنیا می آید و باید فرزند خود را برای این پدیده آماده نمایید و او را در  نقش خواهر یا برادر بزرگ‌تر آماده کنید.

 
نحوه برخورد با حسادت فرزندان  

 

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد