ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نحوه شکل گیری ارتباط میان روایت و میزانسن (2)


رودلف آرنهایم می گوید: «با بازسازی یک شیء از زاویه غیر عادی، فیلمساز بیننده را مجبور می سازد تا بیشتر به موضوع توجه کند؛ موضوعی که بدین صورت فیلم برداری شده باشد برخی اوقات بیشتر جنبه واقعی به خود می گیرد و تأثیری که بر بیننده دارد زنده تر و گیراتر است.» همان طور که مشاهده شد باستر کیتون در فیلم میهمان نوازی ما بسیاری از شوخی هایش را در عمق تصویر به کار می گیرد. یعنی با موضع درست دوربین و فواصل آن از موضوعات، موفقیت شوخی هایش را تضمین می کند. همین طور در فیلم وقت بازی، میزانسن و موقعیت دوربین در خلق الگوهای هماهنگ بصری مشارکت دارند، در یک مقطع، پیش خدمت را در حال پرکردن لیوان های چند زن می بینیم. اما زاویه دوربین و موضع شخصیتها در صحنه به گونه ای است که جلو لیوانها را گرفته است و بیننده نمی تواند آنها را بیند. بنابراین به نظر می رسد که پیش خدمت در حال آب دادن به گل های کلاه خانم هاست. البته می توان همه عملکردهای روایتی میزانسن را در این مقوله دسته بندی کرد، اما بدون شک عناصری مثل فاصله دوربین، زاویه و ارتفاع آن، امکانات بالقوه ای اند که بیننده را نسبت به کیفیات بصری فیلم دقیق تر می کند و از این طریق به روند روایتی فیلم کمک می کند.

نحوه شکل گیری ارتباط میان روایت و میزانسن (2)
در بسیاری از مصادیق در فیلم های تاریخ سینما می توان نحوه تعامل موتیفهای حرکت دوربین را با شکل روایتی فیلم احساس کرد. فیلم توهم بزرگ فیلمی در مورد جنگ است، اما هرگز خود صحنه جنگ را نمی بینیم. در عوض رنوار بر این ایده که چگونه طبقات اجتماعی و ملی از جنگ متأثر می شوند، متمرکز می شود. در این چارچوب ذهنی، حرکت دوربین عملکردهای متفاوتی دارد و همه آنها در خدمت روایت در فیلم است. قبل از هر چیز، حرکت دوربین در این فیلم با حرکت بازیگران همراه است. وقتی یک شخصیت یا یک وسیله نقلیه حرکت می کند، رنوار این حرکت را با چرخش یا حرکت دوربین تعقیب می کند.

نحوه شکل گیری ارتباط میان روایت و میزانسن (2)
اما از طرف دیگر، این حرکت دوربین مستقل از اشیا و شخصیت های فیلم است که به فیلم کیفیتی غیرعادی می بخشد. وقتی دوربین به خودی خود حرکت می کند، بیننده به طور آگاهانه و فعال در تفسیر رویداد مشارکت می کند. بدین ترتیب رنوار، برخی اوقات از حرکات مکرر و دوربین استفاده می کند تا الگوهای خاصی را از اهمیت روایت در فیلم ایجاد کند.

نحوه شکل گیری ارتباط میان روایت و میزانسن (2)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه دریافت ارز مسافرتی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد