ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نحوه عملکرد فضا و زمان در ساختار روایی فیلم (1)


روایت در همه زمانها در جامعه بشری وجود داشته است و به نظر می رسد که مانند استعاره، عنصری ریشه دار است. این حضور در برخی اوقات زنده و واضح است و در سایر مواقع مقطعی و شکسته. ما با روایت نه فقط در رمانها روبه رو می شویم، بلکه روایت در گفت وگوهای روزمره هم هست. حتی وقتی به اطراف اتاق نگاه می کنیم، منتظر چیزی هستیم و یا درباره کاری که باید انجام دهیم فکر می کنیم، روایت حضور دارد. یکی از روشهای مهم مواجهه با محیط اطرافمان، حدس و گمان و برداشت های روایت گونه ای است که بر اساس قصه های گذشته و یافته های تجربی ما در گذشته بنا می شوند.

نحوه عملکرد فضا و زمان در ساختار روایی فیلم (1)

اصولا روایت کردن و قصه پردازی نوعی استراتژی است که ما را در فهم تجربه ها و آمال زندگی کمک می کند. کلارک جی پرادو در کتاب خود باورسازی: بازتاب های فیلسوفانه در قصه معتقد است که روایت یک روش اساسی در سازماندهی اطلاعات است. در بررسی های تحلیلی از روایت می توان اصول آن را در آثار طیف وسیعی از مشاغل حرفه ای مثل وکلا، تاریخدانان، زندگی نامه نویسان، استادان دانشگاه، روان شناسان و روزنامه نگاران یافت. به عبارت دیگر، می توان به این نتیجه رسید که روایت را نباید فقط به صورت متنی کاملأ قصه گونه پذیرفت، بلکه سایر روشهای پیوند و تحلیل اطلاعات نیز در این دامنه وسیع جای دارد. بنابراین، قبل از هر چیز تقسیم بندی متون به انواع مختلف ضرورت دارد. این انواع عبارت اند از: قصه روایت گونه (مثل رمان)، متن روایتی غیرداستانی (مثل تاریخ)، قصه های غیر روایتی (مثل بسیاری از اشعار) و سرانجام متن غیر روایتی غیرداستانی ( مثل مقالات ). البته مرز بین این انواع مختلف کاملا مشخص نیست، بلکه بستگی به جوینده ای دارد که به دنبال نحوه ای از سازماندهی اطلاعات است.

نحوه عملکرد فضا و زمان در ساختار روایی فیلم (1)
روایت یکی از روش های درک فضا، زمان و علیت است. از آن جا که در فیلم حداقل دو چارچوب مهم برای شناخت فضا و زمان و علیت وجود دارد، روایت در سینما به اصلی تبدیل می شود که به وسیله آن اطلاعات و داده ها از مرحله یک داستان خاص یا یک رشته اتفاقات به مرحله نمایش روی پرده سینما می رسد. حرکت از قصه به پرده جریان ساده و آرامی نیست که در یک راستا به جلو رود، بلکه فیلم روی پرده بسیاری از قابلیتهای حسی و دریافتی ما را به هنگام تماشا به طور همزمان درگیر می کند.

نحوه عملکرد فضا و زمان در ساختار روایی فیلم (1)

همان طور که این جاروی می گوید: «انسان نمی تواند فیلمی را ببیند بدون این که درباره آن فکر کند.» تجربه نشان میدهد که بیننده فیلم تجربه های زمانی به فضایی را در طول تماشای فیلم چنان طی می کند که مستقیما متأثر از زمان روی پرده نیست. به طور مثال اگر در طول تماشای فیلم، بیننده احساس کند که روایت در فیلم پیشرفتی ندارد و او را به جلو نمی برد، ممکن است به نحوه ارتباطش با آنچه روی پرده اتفاق می افتد، شک کند و یا حتی نسبت به هدف و مقصود فیلم دچار سردرگمی شود. بنابراین می توان گفت که فرایند ساخت و درک یک روایت را می توان به بهترین وجه به صورت قواعد لحظه به لحظه تضادها و تقابلها بين عناصر فضایی - زمانی و علی فیلم تجسم کرد، و روایت چیزی جز فرایندی کلی و حاصل از جست وجوی بیننده در میان این عناصر برای دست یابی به یک تعادل و توازن فکری نیست.

نحوه عملکرد فضا و زمان در ساختار روایی فیلم (1)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه دریافت ارز مسافرتی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد