نزدیک بینی

زمانی که دیدن اشیا در فاصله ی دور مانند علایم بزرگراه، برای شما دشوار باشد، آن هم وقتی که شما فاصله ی چندانی با آن ندارید، نشان دهنده ی این است که، شما نزدیک بین هستید. نزدیک بینی یکی از شرایط بسیار شایع چشمی است که با استفاده از عینک، لنز های تماسی و جراحی اصلاح می شود.

 

نزدیک بینی

علت نزدیک بینی:

مقصر ساختمان چشم است. وقتی کره چشم شما بسیار بزرگ است یا قرنیه (لایه ی محافظتی خارجی چشم) بیش از حد، انحنا دارد، نوری که وارد چشم شما می شود، به درستی بر روی شبکیه تمرکز نمی یابد. در زمان نزدیک بینی، تصویر به جای اینکه بر روی شبکیه ایجاد شود در جلوی آن تشکیل می شود و این باعث تاری دید خواهد شد. به طور کلی این عقیده وجود دارد که نزدیک بینی چشم در نتیجهی ترکیبی از عوامل ژنتیکی و زیست محیطی، مانند کار زیاد که نیاز به نگاه کردن به اجسام نزدیک به چشم دارد، بروز پیدا میکند. اغلب این وضعیت در دوران کودکی ایجاد میشود و تا اوایل بزرگسالی بدتر میشود. در برخی از موارد، مشکل در این مرحله به دلیل عدم وجود عوامل استرسزای دیگر و یا اتمام رشد بدن ثابت میشود. بسیاری از کارشناسان معتقدند که نزدیک بینی ارثی است، اما مطالعات نشان دادهاند که برخی مشاغل بیشتر باعث بروز نزدیک بینی میشوند.

نزدیک بینی بالا:

این نوع نزدیک بینی، جدی ترین شرایط نزدیک بینی است که کره چشم بیش از حد رشد می کند. فاصله ی بین جلو و عقب زیاد می شود. علاوه بر اینکه دیدن اشیا در فاصله دور برای شما دشوار می شود، احتمال جدا شدن شبکیه، آب مروارید و اب سیاه افزایش می یابد.

نزدیک بینی پیش رونده:

این نوع نزدیک بینی معمولا از والدین به ارث می رسد. افزایش سایز کره چشم به سرعت صورت می گیرد و باعث نزدیک بینی شدید می شود. با افزایش سن این نوع نزدیک بینی بدتر خواهد شد. علاوه بر، تاری اشیا در فاصله دور، احتمال جدا شدن شبکیه، افزایش غیر طبیعی عروق خونی در چشم و آب سیاه وجود دارد. 

 

نزدیک بینی

علایم:

ممکن است تنها علایمی که شما داشته باشید تاری اشیا در فاصله ی دور باشد.

-سردرد

-فشار چشمی

-خستگی چشم هنگامی که تلاش می کنید اشیا را واضح تر ببینید.

-بچه هایی که نزدیک بینی دارند برای خواندن یا دیدن در مدرسه مشکل دارند.

تشخیص و درمان:

معاینه ی چشمی می تواند این مشکل را تشخیص دهد. عینک ها، لنزهای تماسی و عامل جراحی می تواند این عیب انکساری را اصلاح کند. وقتی شما نزدیک بین هستید، نسخه ی شما شماره ای با عدد منفی است. هرچقدر این عدد بالاتر باشد، شماره شما بیشتر خواهد بود. این نسخه به شما کمک می کند تا نور بر روی شبکیه تشکیل شده و دیدتان واضح شود. جراحی های چشمی نیز می تواند دید شما را بهتر کند.

رایج ترین این جراحی ها:

فتورفرکتیو کراتکتومی:

فتورفرکتيو کراتکتومي يا PRK نوعي جراحي ليزري است که براي اصلاح عيوب انکساري در افراد نزديک بين، دوربين و آستيگمات استفاده مي شود. این عمل جزو روش های جراحی رفرکتیو سطحی است؛ به این معنی که اصلاح شماره چشم، پس از کنار زدن لایه سلولهای سطحی، روی سطح قرنیه انجام می شود. همچنین افرادی که در معرض آسیب های چشمی هستند، مانند ورزشکاران بخصوص رزمي کاران، بوکسورها، پلیس ها و يکسري مشاغل ديگر، بهتر است که تحت این نوع عمل های جراحی قرار گیرند تا احتمال آسیب به فلپ به دنبال ضربه وجود نداشته باشد. برخی پزشکان نیز به دلیل فقدان عوارض فلپ به همه بیماران PRK و یا لیزیک را توصیه می کنند. در اين عمل براي شکل دهي قرنيه و اصلاح عيب انکساري، مشابه ليزيک از ليزر اگزايمر استفاده مي شود؛ اما بر خلاف ليزيک نياري به استفاده از دستگاه ميکروکراتوم و برداشتن لايه اي از قرنيه نيست، بلکه براي اصلاح بينايي، سطح قرنيه (پس از تراشیدن سلولهاي سطحي) مستقيما ليزر مي شود.

لیزیک:

رایج ترین جراحی برای نزدیک بینی است. جراح در این شیوه، ورقۀ نازکی از قرنیه را به کمک یک رندۀ کوچک که میکروکراتوم نام دارد، می‌برد. قبل از جابه‌جایی این ورقه، با استفاده از لیزر، ضخامت مورد نیاز قرنیه را برای بینایی تنظیم می‌کند. ضمناً او از سطح قرنیه نیز محافظت می‌کند. جراحت این روش در مقایسه با روش قبلی، سریع تر بهبود می‌یابد و نتیجه دقیق تر خواهد بود، دوره نقاهت کوتاه تر است و می‌توان هر دو چشم را در یک روز عمل کرد. در مواردی که فرد علاوه بر نزدیک بینی دچار آستیگماتیسم هم باشد، با این روش درمان بهتر نتیجه خواهد داد. در نهایت، باید به این نکته اشاره شود که این روش برای بیمارانی که قرنیه شان بسیار حساس است، مناسب نیست.

 

نزدیک بینی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر