نقد فیلم سگ را بجنبان - 5.0 out of 5 based on 2 votes
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نقد فیلم سگ را بجنبان

اطلاعات فیلم:

نام فیلم: سگ را بجنبان (wag the dog)

کارگردان: بری لوینسون

نویسنده: هلاری هنکین و دیوید مامت

بازیگران: داستین هافمن، رابرت دنیرو و جرج گینز

نقد فیلم سگ را بجنبان

می دانید چرا سگ دم را می جنباند؟ چون سگ از دم باهوش تر است، اگر دم باهوش تر بود، دم سگ را می جنباند.

سگ را بجنبان فیلمی در ژانر طنز اما با درون مایه های سیاسی و اجتماعی است. رابرت دنیرو در نقش یک کار چاق کن رسانه ای است و داستین هافمن یک تهیه کننده ی سینما. نامزد ریاست جمهوری که رئیس جمهور کنونی هم هست، یک افتضاح جنسی به وجود آورده و کمپین اتخاباتی اش نسبت به رقیب عقب افتاده است. برای همین رابرت دنیرو وارد می شود و برای انحراف افکار عمومی، یک جنگ راه می اندازد، یک سرباز آمریکایی را اسیر می کند، رئیس جمهور او را آزاد می کند و وقتی در راه می میرد به او مدال افتخار تعلق می گیرد، رئیس جمهور هم باری دیگر پیروز انتخابات می شود. همه ی این ها اما به جای جهان واقعی در یک استدیو رخ می دهد. آمریکا وارد هیچ جنگی نمی شود، فقط یک کیف در مرز کانادا پیدا می شود که گویا افرادی از آلبانی درونش بمب گذاشته اند. به همین سادگی آمریکا و آلبانی با هم می جنگند، البته فقط به این دلیل که تلوزیون می گوید. این تلوزیون است که تعیین می کند ما در جنگ هستیم یا نیستیم نه گلوله هایی که شلیک می شوند یا نمی شوند.

نقد فیلم سگ را بجنبان

سگ را بجنبان روایتی از تاثیر رسانه ها به خصوص در زمان انتخابات بر افکار عمومی است. این که چگونه افرادی با پخش شایعات و نشان دادن تصاویر جعلی در تلوزیون ها باعث می شوند شما چیزی را قبول کنید یا رد کنید. دولت ها و سیاسیون در این امر نقش بارزی دارند. آن ها همان سگی هستند که دم را به مثابه ی مردم می جنبانند. البته این ماجرا در فیلم یک طرفه نیست و برابر آن مقابله می شود. اما اگر فکر می کنید مقابله با کنترل افکار عمومی به وسیله ی حقیقت است سخت در اشتباه هستید. افراد مقابل، تنها دروغ های جدیدتر و جذاب تری می گویند تا به آن ها نزدیک شوید، اما واقعیت به سختی هویدا می شود.

سگ را بجنبان علی رغم جریان طنزی که با هنرمندی دنیرو و هافمن به وجود آمده است، درون مایه ی عمیق تری دارد که برای معتادان اخبارهای تلوزیون بسیار مفید است. کسانی که هر خزعبلی از تلوزیون های مختلف را باور می کنند و حتی زندگی خود را با آن تنظیم می کنند. البته این مسئله محدود به تلوزیون نیست و امروز رسانه های مجازی هم اضافه شده اند. دیگر نیازی نیست برای بر هم ریختن بازار به احتکار یک جنس پرداخت، کافی است یک رئیس جمهور یک توییت بکند و آن وقت ببینید چه فاجعه ای رخ می دهد.

نقد فیلم سگ را بجنبان

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

مطالب مشابه

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

میخک را بهتر بشناسید

خواص درمانی نعناع فلفلی را بیشتر بشناسید

گردو را در جیره غذایی خود قرار دهید

وزن خود را با گیاهان دارویی کم کنید

چگونه چشم خود را تمیز کنیم

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد