نکاتی در مورد انتخاب بوت و چکمه

نکاتی در مورد انتخاب بوت و چکمهدر گذشته پوتین برای کارگران طراحی شد تا پاهای آنها را در برابر صدمات ناشی از کار محافظت شود. اما به مرور مردان دیگر نیز از این کفش ها استفاده کردند و به دلیل نوع پوشش پوتین ها و محافظتی که این کفش ها در برابر سرما از پاها می کردند؛ همه گیر شده تا جایی که امروزه به عنوان یکی از ارکان اساسی در صنعت مد و فشن شناخته می شوند.
اما جدای از مد، برای انتخاب چکمه و بوت نکات بسیاری وجود دارد که در انتخاب یک چکمه یا بوت مناسب باید به آنها دقت کرد.
در این مطلب سعی بر این داریم تا نکاتی کلی در مورد انتخاب بوت و چکمه بیان کنیم.
1- محل استفاده
اولین و مهمترین نکته ای که در خرید بوت و چکمه باید به آن توجه کرد، محل استفاده آن است. آیا بوت یا چکمه را برای محل کار لازم داریم یا یک مهمانی رسمی؟ آیا در پیاده روی نیز از این بوت قرار است استفاده شود یا فقط برای مدت کوتاهی ان را به پا داریم؟ و... پاسخ به این سوالات نوع دسته بندی مورد نیاز ما را مشخص می کند.
به هر حال در نظر داشته باشید؛ در صورتی که چکمه یا بوت را برای استفاده های معمولی مانند محیط کار می خواهید و مدت زمان پوشیدن آن زیاد است بوت های تخت مناسب تر هستند. اما برای مجالس رسمی و مهمانی ها چکمه ها، بوت ها یا نیم بوت های پاشنه دار به شما ظاهری، آراسته تر خواهد بخشید.
چکمه ها و بوت های پاشنه بلند، معمولا برای فصل زمستان به دلیل بارش برف و یخ زدگی معابر مناسب نیستند؛ چرا که موجب سرخوردگی و گاها آسیب دیدگی فرد می شوند.نکاتی در مورد انتخاب بوت و چکمه2- سایز مناسب
بسیاری از افراد به دلیل خواب شبانه و استراحت طولانی مدت در شب، پاهایشان در صبح کمی کوچک تر از اندازه طبیعی خود می شود؛ و به همین دلیل توصیه شده است، خرید کفش را در همه شرایط تا حد امکان به عصر یا شب معکول نمایید.
همچنین برای اطمینان از مناسب بودن اندازه بوت یا چکمه انتخابی، در حالی بوت را به پا دارید؛ انگشت اشاره خود را در پشت آن فرو برید؛ اگر به انگشت فشار وارد نشد؛ اندازه بوت انتخاب شده صحیح می باشد.
علاوه بر این برای اطمینان از مناسب بودن اندازه بوت انتخابی می توانید به دیوار لگد بزنید. البته به احتمال زیاد نمی توانید این تست را هنگام خرید انجام دهید. به هر حال، زمانی که با کفش به دیوار لگد می زنید انگشتان شما نباید نوک کفش را لمس کنند. اگر این اتفاق می افتد احتمالا سایز مورد نظر کمی برای پای شما تنگ است.
همچنین در حالی که بوت مورد نظر خود را به پا دارید؛ پای خود را به جهات مختلف حرکت دهید و بالا و پایین کنید. توجه داشته باشید، قسمتی که پاشنه پا در آن قرار می گیرد درست باید اندازه باشد و پا نباید در آن قسمت تکان بخورد و حرکتی داشته باشد. در واقع پاشنه پا بایستی در بوت یا هر نوع کفش دیگر ثابت باشد.
علاوه بر این، بر روی لبه های بوت انتخابی خود بایستید. گاهی اوقات در بوت ساق بلند قسمتی که تکیه گاه غوزک پا می باشد ممکن است باعث درد و یا آزار پا شود. اگر بوت انتخابی فشاری به غوزک پا وارد نکرد و این قسمت از پا بدون آزار، اذیت و درد بود؛ بوت انتخاب شده مناسب پای شما می باشد.نکاتی در مورد انتخاب بوت و چکمه3- نوع و میزان فعالیت
در صورتی که فعالیت شما زیاد است و یا برای ورزش تمایل به استفاده از بوت یا چکمه خود را دارید؛ بهتر است برای جلوگیری از گرم شدن بیش از اندازه پا، از انتخاب بوت ها یا چکمه های گرم، صرف نظر نمایید. این کفش ها موجب عرق کردن بیش از حد پا شده و در نتیجه ممکن است، مشکلاتی را برای استفاده کننده به وجود آورند.
اما اگر فعالیت شما زیاد نیست، بهتر است از بوت های گرم استفاده کنید تا گرمی مورد نیاز برای پاها در فصل زمستان به این طریق تامین شود.
4- میزان راحتی و انعطاف پذیری
بوت و چکمه انتخابی بایستی به نحوی باشد که کمترین فشار را بر روی پاها و انگشتان وارد کند. در بسیاری از موارد انتخاب نادرست، تنگی کفش و وارد آوردن فشار زیاد به پا و انگشتان آن، موجب صدمه دیدن یا زخم شدن انگشتان پا شده و حتی در موارد شدیدتر باعث تغییر حالت در انگشتان پا می شود.
همچنین چکمه یا بوت انتخابی بایستی دارای کفی و پاشنه ای انعطاف پذیر باشد و در مقابل سطوح مختلف، مقاومت کافی را داشته باشد. به عنوان مثال کفی های لاستیکی بر روی برف و یخ زدگی ها، مانع لغزیدن و سرخوردن فرد می شوند.نکاتی در مورد انتخاب بوت و چکمه5- جنس
جنس کفش در میزان گرمی آن بسیار تاثیرگذار است. چکمه ها و بوت هایی که از چرم دوخته شده اند، به مراتب از جنس های دیگر گرم تر بوده و برای استفاده در سرمای زمستان بسیار مناسب می باسند.
همچنین برای نواحی پربارش، به دلیل آب گرفتگی و برف گرفتگی معابر، بهتر است از بوت ها و چکمه های ضد آب استفاده کرد.
6- رنگ
امروزه به دلایل مختلف، از رنگ های مختلفی برای پوشش استفاده می شود. بوت ها و چکمه ها نیز از این امر مستثنی نبوده و در رنگ های گوناگونی عرضه می شوند. انتخاب رنگ مناسب برای بوت و چکمه نکته ای است که باید بسیار به آن دقت کرد. اگر شما بوت را برای مهمانی لازم دارید و تمایل دارید آن را با لباس یا پالتوی مجلسی خود ست کنید؛ دست شما در انتخاب باز است. اما اگر بوت و پکمه را برای استفاده روزمره نیاز دارید و هدف شما از خرید آن موردی به غیر از ست کردن با لباس های خود است؛ بهتر است رنگ مشکی را برگزینید. چرا که رنگ مشکی با اکثر رنگ ها به خوبی ست شده و آلودگی های موجود بر روی کفش نیز به چشم می آید.نکاتی در مورد انتخاب بوت و چکمه7- به اندام خود توجه کنید
یکی از مهمترین نکاتی که در انتخاب بوت و چکمه باید به توجه کرد، فرم پاها می باشد. اگر دارای پاهایی کشیده و بلند هستید، می توانید چکمه هایی با ساق بلند را انتخاب کنید. اما اگر دارای پاهایی کوتاه و چاق هستید، بهتر است از بوت هایی با ساق کوتاه یا به اصطلاح نیم بوت استفاده نمایید. بهترین گزینه نیز برای افرادی که دارای پاهایی با کشیدگی و چاقی متوسط هستند، بوت هایی با ساق متوسط است و اگر خانم هستید، برای شیک تر کردن ظاهر خود بهتر است، مدل های پاشنه دار این دسته بوت ها را انتخاب نمایید.
لازم به ذکر است، بوت های ساق کوتاه برای همه افراد با هر اندام و فرم پایی مناسب است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر